10 polskich mieszkań w stylu modernizmu, które zachwycają

Mieszkania w stylu modernizmu cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się dziwić. Zrodzony na początku XX wieku nurt zrewolucjonizował architekturę i urbanistykę na prawie całym świecie. Jego wysublimowana funkcjonalność sprawia, że mimo upływu czasu wciąż pozostaje aktualny, a współcześni architekci z chęcią sięgają po wypracowane przed laty rozwiązania.

Oto 10 mieszkań, które są tego najlepszym przykładem, z niezwykłą klasą łącząc ponadczasową elegancję i minimalistyczną prostotę form.

Dolny Mokotów

Urok modernizmu na Dolnym Mokotowie

Dolny Mokotów stał się miejscem realizacji najnowszego projektu pracowni Odwzorowanie. 48-metrowe mieszkanie znajduje się w modernistycznej kamienicy i w całości nawiązuje do tego stylu. Jego właścicielka, Ewa, która jako kardiolog dziecięcy, posiada niewyczerpane pokłady spokoju i opanowania; miała bardzo zdecydowane podejście do projektu tej przestrzeni – zauważa projektantka Magdalena Milejska. Powstało urokliwe wnętrze, w którym mimo wyrazistych akcentów panuje harmonia, osiągnięta dzięki naturalnym teksturom i głębokim barwom.

Colombe Design

Urzekająca elegancja w warszawskim śródmieściu

Jeden z najnowszych projektów Marta Chrapka, właścicielka Colombe Design zrealizowała w samym centrum Warszawy, przy ul Stanisława Noakowskiego. 150-metrowe mieszkanie znajduje się na piątym piętrze kamienicy z 1913 roku, zapewniając wspaniały widok na Politechnikę Warszawską i okolicę. Wyróżniające fasadę budynku połączenie modernizmu i secesyjnych elementów znalazło odbicie w eleganckim, klimatycznym wnętrzu lokalu.

Eklektyzm

Eklektyzm z nutą vintage

Wnętrze tego katowickiego mieszkania w bloku z lat 70. XX wieku zaskakuje bogactwem wyrazistych kolorów, faktur oraz kreatywnym wykorzystaniem mebli vintage. W aranżacji wnętrza w dużej mierze wykorzystano elementy zastane i pochodzące z drugiej ręki. Poprzez zastosowane materiały i kreatywne rozwiązania, z szacunkiem odniesiono się do historii modernistycznego osiedla, na którym znajduje się lokal.

mieszkania w stylu modernizmu

Niezwykłe miejsce nad Bałtykiem

– Budynek obecnej willi Wincent powstał z inicjatywy Marii Kozierowskiej na rogu ówczesnych ulic Bocznej i Leśnej. Miał pełnić funkcję pokoi gościnnych. Niestety wojna pokrzyżowała plany pani Marii, rozpoczynając burzliwy okres w historii kamienicy, która pełniła różne funkcje od koszar po mieszkania kwaterowe w czasach PRL – mówi Kamila Kwiatoń, managerka hotelu. Po tym jak w 2016 roku willę postanowiono przywrócić do użytku, do pracy nad projektem zaproszono architektów Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego. Inspirację stanowiły dla nich m.in. prostota i funkcjonalizm modernizmu oraz wzornictwo lat 30.

mieszkania w stylu modernizmu

Zachwycająca Willa Bauhaus

Gdy w 2019 roku cały świat celebrował stulecie Bauhausu, pracownia Loft Kolasiński otrzymała zlecenie realizacji kompleksowego projektu wnętrz niezwykłego domu z 1936 roku w Konstancinie-Jeziornie, zbudowanego najprawdopodobniej wg. projektu Lucjana Korngolda, jednego ze słynniejszych polskich architektów tamtej epoki. W hołdzie dla historycznej tożsamości budynku, zgodnie z życzeniem klientów, aranżacja wnętrza miała nawiązywać do stylu Bauhausu w połączeniu z modernizmem lat 50. i 60.

Dom pod żaglem

Słynny Dom pod żaglem

Znajdujący się w rejestrze zabytków Dom pod żaglem jest jednym z najbardziej charakterystycznych międzywojennych budynków w stolicy. Za projekt odpowiadał Juliusz Żórawski, jeden z najsłynniejszych polskich architektów okresu modernizmu. W budynku znajduje się 10 mieszkań trzypokojowych oraz 10 apartamentów-kawalerek. Jednemu z nich świetność przywrócił architekt Marcin Kwietowicz we współpracy z Magdaleną Romanowską, realizując tym samym marzenie swoich przyjaciół.

dom jednorodzinny

Podrasowana klasyka w zabytkowej dzielnicy Wrocławia

Dom jednorodzinny z lat 30. XX wieku na wrocławskich Pilczycach, którego mury pamiętają czasy największego rozwoju miasta, stylem nawiązuje do brytyjskich szeregówek. Wewnątrz, jako że mieszkańcy są miłośnikami sztuki i designu, w aranżacji poszczególnych pomieszczeń króluje modernizm i czystość form. Znajdziemy tu również naturalne materiały – beton, drewno, kamień, oraz liczne rośliny. Kluczową rolę odgrywa także ciepłe, rozproszone oświetlenie, zaprojektowane tak, aby wydobyć z cienia urok każdego z pomieszczeń.

mieszkania w stylu modernizmu

Konsekwentny i ciepły modernizm na przedmieściach Szczecina

Stworzenie nowej jakości w już istniejącym kontekście, to jedno z trudniejszych zadań dla architektów. Ale dom w dzielnicy Osów, na przedmieściach Szczecina, udowadnia, że powierzając przebudowę utalentowanym projektantom można spodziewać się spektakularnego efektu.

Paradowski Studio

Oaza pary warszawskich artystów

Dla projektantów tworzących mieszkanie młodej, kreatywnej pary: Marty Kuryło i Karola Machnio to modernizm stał się głównym punktem odniesienia. – W całym mieszkaniu modernistyczna prostota przeplata się z mocnymi akcentami charakterystycznymi dla drugiej połowy XX wieku: nie tylko z intensywną kolorystyką, ale także z okrągłymi i ostrymi kształtami czy różnorodnością struktur. Klasyczna podstawa została zachowana w postaci odświeżonych parkietów, oryginalnych drzwi czy tradycyjnej porcelanowej armatury elektrycznej – opowiadają projektanci Zuza i Piotr Paradowscy.

mieszkania w stylu modernizmu

W zgodzie z filozofią wabi sabi

Modernizm – tym razem w wydaniu wschodnim. W projekcie studia Loft Kolasiński wyraźne są wpływy modernizmu japońskiego i brazylijskiego. Sam projekt obejmował renowację i przebudowę wnętrza domu z 1923 roku. Ważnym założeniem projektu było również, aby w zgodzie z filozofią wabi-sabi, wykorzystano możliwie jak najwięcej materiałów naturalnych.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: