Modernistyczna oaza pary warszawskich artystów

Mieszkanie w modernistycznej kamienicy na warszawskim Powiślu to miejska oaza młodej, kreatywnej pary: Marty Kuryło i Karola Machnio. Za projekt odpowiada Paradowski Studio.

Dla projektantów tworzących mieszkanie modernizm stał się głównym punktem odniesienia. – W całym mieszkaniu modernistyczna prostota przeplata się z mocnymi akcentami charakterystycznymi dla drugiej połowy XX wieku: nie tylko z intensywną kolorystyką, ale także z okrągłymi i ostrymi kształtami czy różnorodnością struktur. Klasyczna podstawa została zachowana w postaci odświeżonych parkietów, oryginalnych drzwi czy tradycyjnej porcelanowej armatury elektrycznej – opowiadają projektanci Zuza i Piotr Paradowscy.

Strefa wejściowa to ukłon w stronę minimalistycznego maksymalizmu. Zieleń zdominowała przestrzeń i rozlała się po zaokrąglonych kształtach ścian, sufitu i szaf z zakrzywionymi frontami. Wnęki sufitowe wyposażono w plisowane lampy marki Le Klint. Szerokie przejście do salonu obramowano framugami z ciemnego marmuru, na którym widać wielokolorowe faliste żyłki.

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

Modernistyczne mieszkanie – nie tylko typowe rozwiązania

W kuchni projektanci zastąpili tradycyjne meble dużą czterodrzwiową szafą na nogach, która pomieściła wszystkie niezbędne urządzenia. Fronty drzwi wykończono okładziną drewnianą z nadrukowaną strukturą tkaniny lnianej. Eleganckim akcentem jest blat z jasnego marmuru w pomarańczowo-ziemiste pasy, zwinięty na wysoki rębak i zwieńczony małą kuchenną półką. W centrum pomieszczenia dominuje wyspa kuchenna rodem z lat 70. XX wieku. Ta nierdzewna, zaokrąglona forma skrywa szuflady, a dla podkreślenia jej industrialnego charakteru blat otoczono zakrzywionym drążkiem. Ten przemysłowy wygląd przełamuje ciężka nogawka w kolorze niebieskim Yves Klein. Kontrastujący z opływowymi kształtami wyspy kanciasty fornirowany stół nawiązuje estetyką do lat 80. Ustawiono przy nim kultowe Tokyo Chairs zaprojektowane przez Rodneya Kinsmana i produkowane od 1980 roku przez włoską firmę Bieffeplast. Nad blatem zawieszono lampy Gino Sarfatti Astep 2065, a podłogę pokryto delikatnym różowym mikrocementem.

Domowe biuro stanowi swoisty kontrapunkt dla reszty mieszkania. Uwagę zwraca minimalistyczne podejście projektantów – proste, szyte na miarę biurko zdobi jedynie lampa Spider zaprojektowana przez Joe Colombo dla marki Oluce. Architekci zainspirowali się graficzną prostotą czarno-białych prac właścicielki, Marty Kuryło, zawieszonych nad stołem.

To niejedyne dzieło mieszkających tu artystów. W sypialni nad łóżkiem można zobaczyć rzeźbę Karola Machnio, której kolorystyka łączy się z ciepłymi barwami wypełniającymi pomieszczenie. Taka paleta potęguje poczucie intymności.

Sypialniana szafa została wykonana na wymiar, a szafa, łóżko i przyczółek pokryto fornirem Lace Wood. Za łóżkiem projektanci umieścili wezgłowie obite tkaniną Tiger Mountain marki Dedar. Po obu stronach stoją zabytkowe lampki nocne z lat 70. Ich abażury nawiązują do zaokrąglonej płaskorzeźby.

W łazience wydzielono dwie strefy w kontrastujących kolorach. W pierwszej, mieszczącej toaletę, ściany pomalowano na odcień ciemnozielony – doskonale współgra to z ciemnym kamiennym blatem oraz fornirowaną zabudową. Blat nie jest jednolity: można na nim zauważyć jaśniejsze czerwonawo-białe wzory, które nawiązują kolorystycznie do minimalistycznej umywalki Alape Metaphor. W drugiej, jasnej strefie projektanci umieścili zarówno geometryczną wolnostojącą wannę marki Marmorin Design, jak i prysznic Slimline firmy Jee-o. Całości dopełnia dyskretne oświetlenie stworzone przez nowojorskie studio projektowe Rich Brilliant Willing.

Więcej na: www.paradowskistudio.com

Zobacz także: Archikona. Modernistyczna perła w Brnie

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Z miłości do kolorów

Z miłości do kolorów

Warszawa | 28 grudnia 2023

Pracownia La Fala Studio postawiła na światło. Ale to mieszkanie urosło!

Królestwo vintage

Królestwo vintage

Zabierzów | 1 grudnia 2022

Odwiedzamy dom i biuro krakowskiej architektki wnętrz Agnieszki Brzostek