Wystawy, których nie wolno przegapić w 2024 roku!

Światowe wystawy o designie i architekturze 2024 – w tym roku szykuje się ich mnóstwo! Wybraliśmy dziesięć – warto zapisać je sobie w kalendarzu, to nasza redakcyjna mapa wyjazdowych marzeń 2024 roku.

A będzie co oglądać. Od retrospektywy Alessandra Mendiniego i wystawy Ingi Sempé na Triennale Milano, przez Oscara Niemeyera w MoMa, po Alvara Aalto w Rzymie. Kusi też tropikalny modernizm w V&A Museum i premierowe biennale designu w Katarze.

Wielbiciele architektury i designu, zapnijcie pasy! Oto dziesięć wydarzeń, których nie wolno przegapić!

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

Wystawy o designie i architekturze 2024. TOP 10!

Wystawy 2024

Design w Zatoce Perskiej

W lutym zadebiutuje Biennale Designu w stolicy Kataru – Doha. Wydarzenie, promowane przez Muzea Kataru, odbędzie się w dzielnicy designu Msheireb, gdzie oglądać będzie można talenty z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Tematem prac będzie architektura i urbanistyka, projektowanie krajobrazu, projektowanie graficzne i tekstylne, szkło i ceramika.
www.designdoha.org.qa
Doha, 24–28 lutego 2024

Wystawy 2024

Tropikalny modernizm w V&A Museum

Architektura tropikalnego modernizmu jest bardzo atrakcyjna wizualnie, ale także często kwestionowana przez krytyków. Ekspozycja pokazuje, jak styl narzucony początkowo Afryce Zachodniej i Indiom przez imperium brytyjskie po drugiej wojnie światowej został zaadaptowany przez lokalnych architektów i przekształcony w język optymizmu i wolności.
www.vam.ac.uk
Victoria & Albert Museum, Londyn, „Tropical Modernism: Architecture and Independence”
2 marca–22 września 2024

Wystawy 2024

Niemeyer i inni w MoMA

Wystawa na szeroką skalę pokazuje nowoczesne wzornictwo w regionie Ameryki Łacińskiej. Ponad sto obiektów: meble, projekty graficzne, tekstylia, ceramika i fotografie, potraktowano jako punkt wyjścia do zbadania i zrozumienia przemian politycznych, społecznych i kulturowych w regionie. Wśród nazwisk – Joaquim Tenreiro, Lina Bo Bardi i Oscar Niemeyer.
www.moma.org
The Museum of Modern Art, Nowy Jork, „Crafting Modernity: Design in Latin America, 1940–1980”
8 marca – 22 września 2024

Wystawy 2024

Inga Sempé w Mediolanie

Francuska projektantka od dawna współpracuje z Włoskimi firmami, w czym pomaga jej doskonała znajomość języka włoskiego. Wystawa projektów, obiektów i rysunków zaplanowana jest w domowej scenografii, przeskalowanego domu, którą  zaprojektowała wspólnie ze Studio A/C.
www.triennale.org
Triennale Milano, Mediolan, „Inga Sempé. La casa imperfetta”
kwiecień – wrzesień 2024

Wystawy 2024

Alessandro Mendini na Triennale Milano

„Jestem smokiem: prawdziwa historia Alessandro Mendiniego” to tytuł obszernej retrospektywy poświęconej architektowi, projektantowi, artyście i teoretykowi. Wystawa powstała w wyniku współpracy Triennale Milano z  Fondation Cartier i są na niej  prace z kolekcji publicznych i prywatnych.
www.triennale.org
Triennale Milano, Mediolan, „Io sono un drago: la vera storia di Alessandro Mendini” 
13 kwietnia – 13 października 2024

Wystawy 2024

Duńska nowoczesność w Kopenhadze

Nowa ekspozycja w muzeum designu w Kopenhadze przygląda się największym klasykom designu i opowiada historię ich sukcesu. Z tej okazji odnowiony został popularny „tunel krzesełkowy” w powiększonej wersji, mieszczącej 125 krzeseł od podłogi do sufitu.
www.designmuseum.dk
Designmuseum, Kopenhaga, „Danish Modern”
1 maja 2024 – 3 maja 2026

Science fiction w Vitrze

Coroczna prezentacja w Vitra Schaudepot prezentuje przedmioty ze stałej kolekcji Vitra Design Museum. Najnowsze edycja, poświęcona jest przyszłości – znajdziemy tu wizjonerskie, rewolucyjne i innowacyjne technologicznie przedmioty, które weszły do ​​powszechnego użytku, kształtując świat, w którym żyjemy.
www.design-museum.de
Vitra Design Museum, Weil am Rhein, „Science Fiction Design: From Space Age to Metaverse” 
18 maja 2024 – 11 maja 2025

Tkaniny i ceramika w Wiedniu

Kontrast, ale też dialog pomiędzy językiem estetycznym tkaniny i ceramiki to temat wystawy prac 40. międzynarodowych artystów, w tym Magdaleny Abakanowicz i Doroty Jurczak. Ci, którzy wierzą w sztukę, jako formę globalnej komunikacji odnajdą tu wątki wspólnoty, polityki społecznej, a także idee feministyczne.
www.mak.at
MAK Museum of Applied Arts, Wiedeń, „Hard/Soft Textiles and Ceramics in Contemporary Art”
Do 20 maja 2024

  Wystawy 2024

Aalto w Rzymie

W wizji słynnego fińskiego architekta sztuka, design i architektura są nierozłącznymi elementami, które powinny za sobą współgrać. Wystawa prezentuje 11 projektów, zrealizowanych przez pracownię Alvara Aalto, które stały się ikonami wpływającymi na architektów na całym świecie.
www.maxxi.art
MAXXI Rzym, „Aalto – Aino Alvar Elissa. The Human Dimension of Design”
Do 26 maja 2024

Wystawy 2024

Barbie i jej 65. urodziny

Różowy świat słynnej lalki, zwierciadła popkultury, czyli jej wystawne domy, samochody i ubrania. Wystawa „Barbie®: The Exhibition”, zbiega się z 65. rocznicą powstania marki Barbie i powstała we współpracy z firmą Mattel Inc., która  zapewniła muzeum dostęp do ogromnych archiwów w Kalifornii.
www.designmuseum.org
London Design Museum, „Barbie: The Exhibition”
5 lipca 2024 – 23 lutego 2025

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zawsze miałam misję

Zawsze miałam misję

Mediolan | 17 stycznia 2024

Projektantka Dorota Koziara to prawdziwa osobowość polskiego designu