Ależ tu dużo drewna! Modernistyczne mieszkanie na Powiślu

W zabytkowej warszawskiej kamienicy zaprojektowanej przez modernistycznego architekta Stanisława Rotberga znajdziemy najnowszy projekt studio Colombe Marty Chrapki inspirowany twórczością Adolfa Loosa. Zobaczcie luksusowe mieszkanie na Powiślu.

Apartament zlokalizowany jest w południowej części warszawskiego Powiśla przy ul. Wilanowskiej. Stoi tam dumie zabytkowa kamienicy z 1936 roku, zaprojektowana przez modernistycznego architekta Stanisława Rotberga. Mieszkanie nie jest zbyt duże. Ma powierzchnię około 60 m kw. Jak to w kamienicy, przyjemne wrażenie robi wysokość pomieszczeń sięgająca 3,15 m. Jeszcze bardziej imponujący jest widok z okien, który roztacza się na pełen zieleni park.

– Od samego początku zarówno inwestorzy, jak i my byliśmy zgodni co do koncepcji – chcieliśmy, aby mieszkanie nawiązywało do swoich modernistycznych korzeni, a najważniejszą inspiracją były pilzneńskie projekty Adolfa Loosa – mówi Marta Chrapka.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Architektka zwraca uwagę na atuty mieszkania takie jak jego południowa ekspozycja oraz wysokie okna. – To ogromny atut mieszkania, który pozwolił nam poeksperymentować z ciemniejszymi materiałami – tłumaczy projektantka.

Najważniejszymi elementami, na których użycie się zdecydowano były: podłoga w jodełkę z ciemnego drewna marki Chapel Parkett, głęboko matowe ściany wykończone historyczną farbą do wnętrz Emente oraz stolarka z drewna tekowego. Ten rodzaj drewna wybrano ze względów praktycznych, jak i estetycznych. Tek jest odporny na szkodliwe substancje oraz wilgoć. Drewno można więc stosować we wszystkich pomieszczeniach, a jego ciepła barwa podkreśla modernistyczny charakter miejsca.

— Mieszkanie uzupełniliśmy miedzianymi i mosiężnymi detalami oraz głębokimi kolorami: koralowym i ultramarynowym. Istotną cechą mieszkania jest jego amfiladowy układ. W centralnej części mieszkania znajduje się otwarty salon — łączy on pozostałe pomieszczenia: sypialnię, kuchnię, przedpokój – dowiadujemy się od architektki.

Tu znalazł się między innymi dywan z nowej kolekcji &Tradition, którego kompozycja linii podkreśla osiowe założenie mieszkania. Uwagę zwraca też klasyczna głęboką sofę w kolorze granatowym. Zdobią ją poduszki Elitis z różnych kolekcji. Do przestrzeni dodano także zabytkowy stolik kawowy autorstwa K. Kozelki i A. Kropáčka oraz gruby sztruksowy fotel (z prywatnej kolekcji inwestorów). W salonie miejsce znalazła rattanowa lampa podłogowa Gubi i jedwabna lampa sufitową Oi Soi Oi. Kuchnia, choć zlokalizowana na uboczu, stanowi serce całej aranżacji.


Luksusowe mieszkanie na Powiślu. Efekt przerósł oczekiwania

Kluczową z punktu widzenia charakteru całego projektu decyzją pod względem stolarskim było zaokrąglenie wszystkich narożników. W ten sposób zaakcentowano modernistyczne inspiracje.

Sypialnia to jedyne pomieszczenie, które można zamknąć i całkowicie odizolować od reszty mieszkania. Oprócz sporego łóżka swoje miejsce znalazły tu szafy ubraniowe, ale i regały na książki. A jak wygląda łazienka?

– Od samego początku chcieliśmy, aby łazienka była jak najbardziej kolorową przestrzenią. Z pasją wprowadzaliśmy zarówno kolorystykę, jak i geometryczne wzory, przełamując podwyższony charakter mieszkania – dowiadujemy się od projektantki.

Do wnętrza wybrano wprowadzające modernistyczny klimat płytki Nathalie du Pasquier z kolekcji Mutina Mattonelle Margherita. W strefie prysznicowej pojawia się natomiast biała błyszcząca mozaika. Szafkę pod umywalkę wykonano oczywiście z teku.

– Mieszkanie w takiej formie powstało dzięki ogromnemu zaangażowaniu inwestorów. Wierzymy, że podczas całego procesu projektowania panowało wzajemne zaufanie i zrozumienie. Choć założenia projektowe wydawały nam się dość proste, to efekt przerósł nasze oczekiwania – podsumowuje Marta Chrapka.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak ze snów

Jak ze snów

Warszawa | 1 czerwca 2024

Oto projekty pokoi dziecięcych, które wyznaczają nowe standardy!

Dom, który żyje

Dom, który żyje

Warszawa | 24 lipca 2023

Pełne kolorów wnętrze domu na Saskiej Kępie projektu Marty Chrapki

Eklektyczna dusza

Eklektyczna dusza

Warszawa | 15 lipca 2023

Symfonia kolorów i tekstur projektu Marty Chrapki ze studia Colombe

Kolory rodzinnego życia

Kolory rodzinnego życia

Warszawa | 29 stycznia 2023

Zaglądamy do mieszkania pasjonatów sztuki i muzyki projektu Marty Chrapki