Ależ tu dużo drewna! Modernistyczne mieszkanie na Powiślu

W zabytkowej warszawskiej kamienicy zaprojektowanej przez modernistycznego architekta Stanisława Rotberga znajdziemy najnowszy projekt studio Colombe Marty Chrapki inspirowany twórczością Adolfa Loosa. Zobaczcie luksusowe mieszkanie na Powiślu.

Apartament zlokalizowany jest w południowej części warszawskiego Powiśla przy ul. Wilanowskiej. Stoi tam dumie zabytkowa kamienicy z 1936 roku, zaprojektowana przez modernistycznego architekta Stanisława Rotberga. Mieszkanie nie jest zbyt duże. Ma powierzchnię około 60 m kw. Jak to w kamienicy, przyjemne wrażenie robi wysokość pomieszczeń sięgająca 3,15 m. Jeszcze bardziej imponujący jest widok z okien, który roztacza się na pełen zieleni park.

– Od samego początku zarówno inwestorzy, jak i my byliśmy zgodni co do koncepcji – chcieliśmy, aby mieszkanie nawiązywało do swoich modernistycznych korzeni, a najważniejszą inspiracją były pilzneńskie projekty Adolfa Loosa – mówi Marta Chrapka.

Magazyn Design Alive

NR 44 LATO 2023

ZAMAWIAM

NR 44 LATO 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 10 DA HOME 2023

Architektka zwraca uwagę na atuty mieszkania takie jak jego południowa ekspozycja oraz wysokie okna. – To ogromny atut mieszkania, który pozwolił nam poeksperymentować z ciemniejszymi materiałami – tłumaczy projektantka.

Najważniejszymi elementami, na których użycie się zdecydowano były: podłoga w jodełkę z ciemnego drewna marki Chapel Parkett, głęboko matowe ściany wykończone historyczną farbą do wnętrz Emente oraz stolarka z drewna tekowego. Ten rodzaj drewna wybrano ze względów praktycznych, jak i estetycznych. Tek jest odporny na szkodliwe substancje oraz wilgoć. Drewno można więc stosować we wszystkich pomieszczeniach, a jego ciepła barwa podkreśla modernistyczny charakter miejsca.

— Mieszkanie uzupełniliśmy miedzianymi i mosiężnymi detalami oraz głębokimi kolorami: koralowym i ultramarynowym. Istotną cechą mieszkania jest jego amfiladowy układ. W centralnej części mieszkania znajduje się otwarty salon — łączy on pozostałe pomieszczenia: sypialnię, kuchnię, przedpokój – dowiadujemy się od architektki.

Tu znalazł się między innymi dywan z nowej kolekcji &Tradition, którego kompozycja linii podkreśla osiowe założenie mieszkania. Uwagę zwraca też klasyczna głęboką sofę w kolorze granatowym. Zdobią ją poduszki Elitis z różnych kolekcji. Do przestrzeni dodano także zabytkowy stolik kawowy autorstwa K. Kozelki i A. Kropáčka oraz gruby sztruksowy fotel (z prywatnej kolekcji inwestorów). W salonie miejsce znalazła rattanowa lampa podłogowa Gubi i jedwabna lampa sufitową Oi Soi Oi. Kuchnia, choć zlokalizowana na uboczu, stanowi serce całej aranżacji.


Luksusowe mieszkanie na Powiślu. Efekt przerósł oczekiwania

Kluczową z punktu widzenia charakteru całego projektu decyzją pod względem stolarskim było zaokrąglenie wszystkich narożników. W ten sposób zaakcentowano modernistyczne inspiracje.

Sypialnia to jedyne pomieszczenie, które można zamknąć i całkowicie odizolować od reszty mieszkania. Oprócz sporego łóżka swoje miejsce znalazły tu szafy ubraniowe, ale i regały na książki. A jak wygląda łazienka?

– Od samego początku chcieliśmy, aby łazienka była jak najbardziej kolorową przestrzenią. Z pasją wprowadzaliśmy zarówno kolorystykę, jak i geometryczne wzory, przełamując podwyższony charakter mieszkania – dowiadujemy się od projektantki.

Do wnętrza wybrano wprowadzające modernistyczny klimat płytki Nathalie du Pasquier z kolekcji Mutina Mattonelle Margherita. W strefie prysznicowej pojawia się natomiast biała błyszcząca mozaika. Szafkę pod umywalkę wykonano oczywiście z teku.

– Mieszkanie w takiej formie powstało dzięki ogromnemu zaangażowaniu inwestorów. Wierzymy, że podczas całego procesu projektowania panowało wzajemne zaufanie i zrozumienie. Choć założenia projektowe wydawały nam się dość proste, to efekt przerósł nasze oczekiwania – podsumowuje Marta Chrapka.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom, który żyje

Dom, który żyje

Warszawa | 24 lipca 2023

Pełne kolorów wnętrze domu na Saskiej Kępie projektu Marty Chrapki

Eklektyczna dusza

Eklektyczna dusza

Warszawa | 15 lipca 2023

Symfonia kolorów i tekstur projektu Marty Chrapki ze studia Colombe

Kolory rodzinnego życia

Kolory rodzinnego życia

Warszawa | 29 stycznia 2023

Zaglądamy do mieszkania pasjonatów sztuki i muzyki projektu Marty Chrapki