Zachwycająca Willa Bauhaus w Konstancinie-Jeziornie

Gdy w 2019 roku cały świat celebrował stulecie Bauhausu, pracownia Loft Kolasiński otrzymała zlecenie realizacji kompleksowego projektu wnętrz niezwykłego domu z 1936 roku w Konstancinie-Jeziornie, zbudowanego najprawdopodobniej wg. projektu Lucjana Korngolda, jednego ze słynniejszych polskich architektów tamtej epoki. Realizacja właśnie zopostała ukończona. Oto Willa Bauhaus w pełnej krasie!

Po przeprowadzeniu przez właścicieli generalnego remontu, willa została przekazana architektom w stanie surowym. Należało więc zaprojektować nowe schody, kominek, stolarkę wewnętrzną, łazienki, garderobę, kuchnię oraz dobrać parkiety i mozaiki podłogowe. Dużym wyzwaniem okazało się również zaprojektowanie mebli zdolnych pomieścić kolekcję około 10 tysięcy książek.

W hołdzie dla historycznej tożsamości budynku, zgodnie z życzeniem klientów, wnętrze miało nawiązywać do stylu Bauhausu w połączeniu z modernizmem lat 50. i 60.

Wnętrza przyozdobione klasykami

Na parter domu składa się salon z częścią gabinetową, strefa kominkowa, kuchnia z małą jadalnią i spiżarnią, duża jadalnia z częścią wypoczynkową, a także mała łazienka. Piętro skrywa zaś bibliotekę, pokój gościnny, sypialnię, garderobę i kolejną toaletę.

– Na potrzeby projektu zebraliśmy kolekcję wpisujących się w styl domu mebli, lamp i akcesoriów pochodzących z Czech, Holandii, Francji, Polski, USA, Włoch, Danii, Hiszpanii – opowiada Jacek Kolasiński, właściciel pracowni projektowej.

Wśród nich znalazły się projekty autorstwa: Charlotte Perriand, Pierre’a Jeannereta, Le Corbusiera, Arne Jacobsena, Ico Parisiego, Franza Hohna, Hansa J.Wegnera, Gianluigiego Gorgoniego, Pierre’a Mazairaca & Karela Boonzaaijera, Louisa Kalffa, Gianfranco Frattiniego, Charlesa & Ray Eamesów, Marii Chomentowskiej, Arne Voddera, Jana Bočana, Patricii Urquioli. 

Do dekoracji domu wykorzystane zostały również grafiki, ceramika i rzeźby wykonane przez Yoko Ono, Jana Golińskiego, Stanisława Wysockiego, Poli Kurcewicz-Krystyniak, Hanny Orthwein, Jadwigi Janus, Juliana Henisza, Józefa Czapskiego, Jana Lebensteina, Kazimierza Podsadeckiego, Wojciecha Ledera.

Nie zabrakło również mebli zaprojektowanych przez projektantów Loft Kolasiński a wykonanych przez Patryka Biega (Woodmaker) oraz Marcina Wyszeckiego (Woodeffect) znanych z poprzednich realizacji powstałych we współpracy z pracownią. W projekcie wykorzystane zostały również lampy podłogowe Brazilian Punk projektu Loft Kolasiński, wykonane przez firmę Zbigniew Dzitkowski-Stolarstwo.

Willa Bauhaus w Konstancinie - Jeziornej

Willa Bauhaus to dzieło Lucjana Korngolda?

Kilka charakterystycznych cech w architekturze budynku pozwala podejrzewać, że jego autorem mógł być Lucjan Korngold, jednak niestety nie zachowała się żadna dokumentacja, która mogłaby to potwierdzić.

Lucjan Korngold (ur. 1 lipca 1897 w Warszawie, zm. 1963 w São Paulo) był polskim architektem pochodzenia żydowskiego, czynnym w Polsce i Brazylii.  Wyspecjalizował się w projektowaniu wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Wiele spośród tych, które wzniesiono (głównie w Warszawie) przetrwało II wojnę światową. Zaprojektował i zrealizował także Dom Rabiński w Tel Awiwie.

renowacja Willi Bauhaus z 1936 roku

Po wybuchu II wojny światowej został powołany do wojska. Uniknął dostania się do niewoli i przez Bukareszt przedostał się do Brazylii. Zamieszkał w São Paulo. Jak podaje Wikipedia, latach 1940–1943 pracował w pracowni Francisco Matarazzo Neto. W roku 1944 nawiązał współpracę z węgierskim architektem Francisco Beckiem, w roku 1946 założył „Lucjan Korngold Engineering and Construction Technical Office”. W 1949 r. otrzymał obywatelstwo brazylijskie.

W 1945 r. dzieła Korngolda były eksponowane na wystawie w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA).

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Projekt spod strzechy

Projekt spod strzechy

Szczecin | 24 sierpnia 2023

Apartamenty w gospodarstwie agroturystycznym od studia Loft Kolasiński