Mały design od wielkich projektantów

Choć najczęściej ich widok bawi bądź porusza, meble dla dzieci stanowią poważny biznes, który często wymaga stalowych nerwów – zarówno ze strony rodziców, jak i producentów.

Zadanie nie jest proste. Od momentu kiedy w naszym życiu pojawia się młody człowiek, do chwili gdy rozpoczyna dorosłe życie, odpowiedni dobór mebli jest kluczowy, by stworzyć warunki do zabawy, nauki i odpoczynku. I choć wciąż znajdą się osoby, które uważają, że zaokrąglone formy i bogata gama kolorów to tylko zminiaturyzowane meble dla dorosłych, coraz szersze grono marek i rzemieślników zwraca uwagę jak ważną rolę meble odgrywają w procesie kształtowania wyobraźni i jak kluczowe stają się w okresie dorastania. Nic dziwnego więc, że również tak znane marki jak choćy Vitra czy Artek skierowały swoją uwagę w tym kierunku. A efekty, trzeba przyznać, zachwycają nie tylko najmłodszych.

Meble dla dzieci, które zachwycą nie tylko najmłodszych

Wystrój pokoju, na który składają się pastelowe krzesła Panton Junior, okrągły stół dziecięcy i8 wieszak 112 Alvara Aalto oraz wieszak Hang It All autorstwa Charlesa i Raya Eamesów już od najmłodszych lat zaszczepiają miłość do pięknego, ale i funkcjonalnego designu. Nie inaczej jest w przypadku słonia Elihu autorstwa George’a Nelsona uczącego jak odczytywać godzinę. 

meble dla dzieci od firmy Vitra
Panton Junior, projekt: Verner Panton, Vitra

Nie można zapominać o przestrzeni stworzonej przez markę Circu Magical Furniture, która wydaje się przenosić koncepcję dziecięcych przygód na zupełnie nowy poziom. Prawdziwa ścianka wspinaczkowa we własnym pokoju uzupełniona wielozadaniowymi półkami, przegródkami i tablicami do przypinania notatek oraz charakterystyczne królicze krzesło z pewnością przypadną do gustu młodym koneserom designu i ich rodzicom.

meble dla dzieci Circu
Biurko Bubble Gum oraz krzesło Pixie marki Circu

Łóżko piętrowe marki Lago to nie tylko funkcjonalne miejsce odpoczynku, ale również starannie zaprojektowana przestrzeń sprzyjająca rozwijaniu kreatywności i zachęcaniu do aktywnej zabawy. Uzupełnione prostym biurkiem Air w odpowiednim czasie stanie się wymarzoną przestrzenią do odrabiania lekcji i poznawania świata.

łóżko piętrowe  dla dziecka Lago
Łóżko Lagolinea Weightless marki Lago

Wśród projektantów, doceniających dziecięcą ciekawość świata nie zabrakło również marki Magis. Kolekcja Seggiolina Pop, którą zaprojektował Enzo Mari, niezwykle lekka i kolorowa, sprawia, że meble z łatwością mogą stać się częścią budowanej fortecy podobnie jak przejrzysty stolik Little Flare, który stworzył Marcel Wanders. Statusem ikony dziecięcego designu może się natomiast poszczycić wielofunkcyjny piesek Puppy, za którego powstanie odpowiedzialny był z kolei Eero Arnio.

meble dla dzieci z motywem zwierzęcym od Magis
Seggiolina Pop, projekt: Enzo Mari, Magis

Zwierzęcy motyw to zresztą domena nie tylko marki Magis. Pocieszny piesek-żyrafa Doraff to projekt, który Ben van Berkel zrealizował dla UNStudio. Wśród przewidzianych zastosowań Doraff może służyć jako zabawka, stół lub siedzisko.

meble dla dzieci Alessi
Doraff, projekt: Ben van Berkel – UNStudio, Alessi

Konik na biegunach to prawdziwa klasyka dziecięcego designu. Zaprojektowany przez Nendo dla marki Kartell przeźroczysty rumak nawiązuje do materiałów konstrukcyjnych stosowanych przy budowie mostów i wieżowców. Kto wie, może z jego użytkowników wyrośnie kolejne pokolenie fizyków, architektów lub inżynierów?

konik na biegunach dla dzieci Kartell
H-Horse, projekt: Nendo, Kartell

Dziecięcą słabość do zwierzątek wykorzystuje również marka Gebrüder Thonet za sprawą obiektu Furia będącego połączeniem tradycyjnej formy i nowoczesnej stylistyki. 

meble dla dzieci Gebrüder Thonet
Furia, projekt: Front Design, Gebrüder Thonet

Nie należy jednak zapominać o tych bardziej tradycyjnych projektach, jak miniwersja kultowego fotela 637 marki Cassina. Projekt Baby Utrecht autorstwa Gerrita Thomasa Rietvelda to idealna propozycja dla tych dzieci i rodziców, którzy cenią ponadczasowy design w każdym rozmiarze.

meble dla dzieci marki Cassina
Baby Utrecht, projekt: Gerrit Thomas Rietveld, Cassina

Tym samym tropem podążyli twórcy marki B&B prezentując UPJ , dziecięcą wersję arcydzieła Gaetano Pesce’a, której atrakcyjne kształty i kolory, zachęcają dzieci do przytulania się i eksperymentowania z ciągle zmieniającymi się pozycjami.

kolekcja mebli dla dzieci od B&B Italia
UPJ, design Gaetano Pesce, B&B Italia

Stół CH411 i krzesła CH410 to z kolei ukłon w stronę ekologicznego projektowania. Za drewnianymi meblami stoją projektanci marki Carl Hansen & Son. Zmontowane całkowicie bez użycia śrub czy kleju stanowią znakomitą alternatywę wobec wszechobecnych tworzyw sztucznych.

meble dla dzieci Carl Hansen & Son
Krzesło CH410 i stół CH411, projekt: Hans J. Wegner, Carl Hansen & Son

Z podobnego założenia wyszli twórcy marki Emeco. Ponadczasowe krzesło 111 Mini Navy Chair powstało w całości z materiałów z recyklingu a do jego wykonania wykorzystano około 111 butelek. Jego obecność w dziecięcym pokoju prócz atutów wizualnych będzie również doskonałą lekcją ekologii dla najmłodszych.

meble dla dzieci Emeco
11 Mini Navy Chair®, Emeco

Od tradycyjnej formy mebla odeszła natomiast Studio65 tworząc piankowe formy Baby-Lonia, które wyprodukował Gufram. Kolorowe formy to większa wersja klasycznych klocków, które z powodzeniem posłużą do budowy portów, mostów i wymyślnych domostw przy okazji kształtując postrzeganie przestrzeni u małych budowniczych.

meble dla dzieci Gufram
Baby-lonia, projekt: Studio65, Gufram

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Przyszłość wellness

Przyszłość wellness

Warszawa | 19 czerwca 2023

Zmysłowe wnętrze Sense Med Concept od Boris Kudlička with Partners

Jest mocno niszowo!

Jest mocno niszowo!

Poznań | 1 lipca 2022

Rozmawiamy z Cyrylem Zakrzewskim, którego meble podbiły targi w Mediolanie