Paryż ma nową galerię – Pierre Yovanovitch Mobilier

Francuski projektant wnętrz Pierre Yovanovitch właśnie otworzył w Paryżu galerię swoich autorskich mebli custom made. Pierre Yovanovitch Mobilier znajduje się kilka kroków od Centrum Pompidou.

Pierre Yovanovitch ma 58 lat. W latach 90. pracował jako projektant mody u Pierre’a Cardina. W 2001 zdecydował, że chce podążać za swoją pasją – architekturą wnętrz i założył własną praktykę projektową.

Jego charakterystyczna estetyka określana jest jako wnętrzarskie haute couture. Projektant ma talent do łączenia różnych objętości, proporcji i światła, a słabość – do sztuki, rzemiosła wysokiej klasy oraz surowych, wyrafinowanych materiałów.

Posiada biura w Paryżu i Nowym Jorku, projektuje mieszkania i hotele, sklepy, na całym świecie. Zaprojektował także scenografię do opery „Rigoletto” dla Theater Basel.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

W maju 2021 roku Yovanovitch wystartował z własną marką mebli Pierre Yovanovitch Mobilier. W tym czasie otworzył także swój pierwszy showroom w Paryżu. Odpowiedział w ten sposób na rosnące zainteresowanie klientów, chcących zamawiać jego meble na wymiar. Marka odniosła ogromny sukces i właśnie przeniosła się ze swojego pierwszego paryskiego salonu wystawowego, który mieścił się w prywatnej rezydencji w 2. dzielnicy. Galeria w centrum Paryża ma 250 m kw. Wcześniej mieściło się tu atelier mody, przebudowane przez architekta Jeana Nouvela.

Pierre Yovanovitch

Pierre Yovanovitch Mobilier

Kilka sal wstawowych, wypełnia naturalne światło wpadające z góry, przez świetliki – meble francuskiego projektanta prezentowane są tu w towarzystwie współczesnych dzieł sztuki.

Miłośnik i kolekcjoner sztuki współczesnej Yovanovitch wybrał dzieła takich artystów jak: Francesco Vezzoli, Raymond Hains i Alicja Kwade, pożyczone od przyjaciół galerzystów.

Nowa przestrzeń pozwala prezentować większe meble, takie jak sofa Mindy z długim, zakrzywionym oparciem wykonanym z paneli z litego drewna dębowego lub masywna ławka w kształcie pączka – Donut Bench, pierwotnie zaprojektowana do rezydencji w Szwajcarii. Jej okrągła dębowa podstawa pełna jest pęknięć i szczelin.

Kultowe dzieła, takie jak krzesło Clam (Małż) i stół Stella (Gwiazda), zostały pokazane obok nowych mebli, takich jak kredens Lisa wykonany z jesionu. – Na początku sprawia wrażenie, jakby próbował się ukryć, ale jednocześnie uwodzi fakturą i bladym kolorem – zauważa projektant.

Pierre Yovanovitch

Jubileusz asymetrii

Podczas inauguracji nowej przestrzeni galeryjnej, Pierre Yovanovitch świętuje także 10-lecie swojego topowego projektu fotela Asymmetry. Z tej okazji powstała specjalna edycja dziesięciu egzemplarzy „Asymmetry Anniversary”, z których każdy jest inny.

Kolekcja powstała we współpracy z francuską artystką, mieszkającą w Los Angeles, Claire Tabouret – jedną z ważnych współczesnych malarek figuratywnych. W 2012 roku Yovanovitch kupił jeden z jej dużych obrazów przedstawiających dzieci i wkrótce potem poznali się i zostali przyjaciółmi. Artystka namalowała fresk w kaplicy jego domu na południu Francji, pokrywając ściany i sufit wizerunkami 82 dzieci.

Przypominającą blok kamienia bryłę fotela „Asymmetry” także pokryła twarzami dzieci. – Dzieciństwo i zabawa są bardzo obecne w obu naszych kreatywnych podejściach – mówi Yovanovitch. Przy tworzeniu jubileuszowej kolekcji współpracowały ze sobą trzy warsztaty rzemieślnicze. Ateliers Jouffre w Lyonie tapicerowało krzesła, ponad 260-letnia Manufactura Royale Bonvallet farbowała tkaniny satynowe i wełniane, a L’Atelier Caraco, które na co dzień tworzy kostiumy dla kina i teatru, uszyło motywy latawca, które pokryły mebel.

W listopadzie Yovanovitch otwiera swoją pierwszą galerię w USA, w artystycznej dzielnicy Chelsea w Nowym Jorku.

Pierre Yovanovitch

Pierre Yovanovitch

Rocznik 1965. Karierę rozpoczął w 1990 roku. Pracował u Pierre’a Cardina nad liniami mody męskiej, najpierw w Brukseli, a następnie w Paryżu. W 2001 roku założył własną agencję „Pierre Yovanovitch Interior Architecture”. Realizuje projekty mieszkaniowe, instytucjonalne i komercyjne we Francji, Belgii, Szwajcarii, Anglii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Kolekcjoner designu i sztuki współczesnej Pierre Yovanovitch szczególnie interesuje się twórcami krajów Północy, sztuką amerykańską i francuską. Projektuje własne meble i obiekty z litego drewna, metalu lub ceramiki.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Sztuka wypoczynku

Sztuka wypoczynku

Paryż | 31 sierpnia 2024

Hotelowy luksus w kameralnym wydaniu. Highstay rewolucjonizuje rynek!

W lustrzanym odbiciu

W lustrzanym odbiciu

Paryż | 28 sierpnia 2024

Odwiedzamy paryskie mieszkanie polskiego architekta Michała Karola