Minimalistyczny dom nad jeziorem

Najnowszy, zrealizowany przez architektkę Ewelinę Jankowską (Ev Architects) projekt domu jednorodzinnego, powstał w Wielkopolsce, na skarpie nad samym jeziorem, w otoczeniu domków letniskowych. Znajdziemy tu i basen, czy kort tenisowy, ale i ogród warzywny.

Aby nie zakłócić niskiej linii dachów okolicznej zabudowy, od strony drogi i w jej sąsiedztwie część budynku została częściowo zagłębiona w ziemi. Horyzontalna, prosta bryła wyróżnia się lekkością, którą uzupełnia surowo-ascetyczny wygląd o wyważonych proporcjach. Zauważalne są tu elementy stylu neomodernistycznego, które w połączeniu z minimalistyczną prostotą budynku zapewniają komfortowe warunki do mieszkania.

Dom letniskowy z ogrodem otwartym na jezioro

Jednym z najważniejszych założeń projektu była idea uformowania budynku wokół centralnie usytuowanego atrium z ogrodem, które otwiera się na zewnątrz – w stronę jeziora. Wejście do niego znajduje się od strony oszczędnej w detale fasady głównej i prowadzi do otwartej przestrzeni dziennej. Widoczne tu liczne przeszklenia umożliwiają bezpośredni kontakt z wyjątkowo piękną okoliczną przyrodą. Nie zapomniano również o przemyślanym projekcie ogrodu, który z czasem sprawi, że budynek niemal całkowicie wtopi się w krajobraz.

– Istotnym aspektem jest osadzenie budynku w kontekście otoczenia poprzez zastosowanie lokalnych materiałów (kamień, beton), współpracę z lokalnymi wykonawcami, wpisanie się w lokalny krajobraz i wykorzystywanie jego walorów – zauważa Ewelina Jankowska prowadząca pracownię Ev Architects.

W wystroju wnętrza postawiono na kamień, beton, szkło, aluminium oraz drewno. Tuż po wejściu do środka wspaniały widok zapewnia przeszklenie otwarte na wewnętrzne patio. Ze względu na położenie budynku na zboczu, znajdująca się po lewej stronie domu część dzienna i sypialnia ulokowano na piętrze sprawiając, że doskonale widać stąd jezioro. Otwarta kuchnia natomiast powiększa optycznie przestrzeń salonu. Prawa strona domu to jego nocna strefa. Znajdują się tu trzy sypialnie, z których główna posiada własną łazienkę i garderobę. Kolejna toaleta przylega do pokoju dzieci.

W projekcie uwzględniono basen, kort tenisowy, siłownię, chillout room, ale również również ogrody warzywne, ogrody pachnące oraz miejsca do jogi i medytacji.

Ewelina Jankowska

Pracownia EV Architects, założona w 2005 roku przez Ewelinę Jankowską, to zespół zgranych, kreatywnych ludzi, którzy od kilkunastu lat, poprzez tworzenie architektury spójnej i ponadczasowej, starają się odpowiadać na różnorodne potrzeby klientów w Poznaniu jak i w całej Polsce. Realizują projekty domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, budynków użyteczności publicznej oraz rewitalizacji. Wykonują również projekty koncepcyjne, wielobranżowe projekty budowlane oraz wykonawcze, a także projektują wnętrza mieszkalne, biurowe, handlowe oraz usługowe. Więcej na: www.ev-architects.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nowoczesna naturalność

Nowoczesna naturalność

Poznań | 29 listopada 2022

Aranżację 500-metrowego domu poświęcono nawiązaniom do pobliskiego lasu

Wyższy poziom ekologii

Wyższy poziom ekologii

Małe Kyšice | 25 listopada 2022

Innowacyjny dom w czeskim mieście Małe Kyšice eko-wzorem dla całego świata

Luksus życia rodzinnego

Luksus życia rodzinnego

Santa Monica | 23 listopada 2022

Dom w Santa Monica zbudowano wokół dziesięcioletniego drzewka oliwnego

W prostocie siła

W prostocie siła

Warszawa | 2 listopada 2022

Klasyczna forma i maksimum funkcjonalności. Odwiedzamy dom od MFRMGR Architekci

Śródmiejski azyl

Śródmiejski azyl

Iława | 24 września 2022

Dom jednorodzinny projektu pracowni IFA. Nowoczesny i praktyczny!