Beton architektoniczny – do jakich wnętrz pasuje i jak wykorzystać go w aranżacjach?

Mark Miodownik z University College w Londynie mówił o betonie, że to materiał, z którego można budować imperia. I faktycznie tak było z tym Rzymskim. Potem na lata został zapomniany i odkryty ponownie w epoce przemysłowej powrócił z hukiem, lecz uznano, że jest nieestetyczny. Miał służyć do budowania konstrukcji, a potem zniknąć pod warstwą tynku. Ale w końcu beton architektoniczny przedostał się  do wnętrz. I jak wszedł, tak pozostał.

Co to jest beton architektoniczny i co można z niego wykonać?

Beton to niezwykły materiał. Zanim stwardnieje ma postać żelu, dlatego jest niesłychanie łatwy w formowaniu. Może przybierać przeróżne kształty, a potem – po wyschnięciu – staje się wyjątkowo odporny na czynniki zewnętrzne. W przypadku betonu architektonicznego ręka ludzka może w nim rzeźbić rozmaite struktury, które nadadzą mu oczekiwany walor estetyczny. Moda na nieco surowe, industrialne wnętrza sprawia, że często np. ściana z betonu architektonicznego pozostawiona jest jako nieotynkowana i w naturalnym kolorze. Staje się elementem określającym tożsamość i charakter wnętrza. Tłem do wyszukanych aranżacji. Beton architektoniczny zawsze można pomalować bądź przykryć powłoką wykończeniową, ale wówczas traci swój industrialny charakter.

beton architektoniczny na suficie
Na zdjęciu: zrealizowany pod Poznaniem projekt pracowni Wrzeszcz Architekci

Jak wykorzystać beton architektoniczny w aranżacjach wnętrz?

Beton architektoniczny wykorzystywany jest we wnętrzach na rozmaite sposoby. Dzięki swoim właściwościom materiał ten zapewnia projektantom wnętrz pełną swobodę twórczą. Najczęściej jest to ściana z betonu architektonicznego formowana ręcznie tak, że widoczne są różnego rodzaju wżery, smugi czy przebarwienia. Równie popularne są mocowane do ścian płyty z betonu architektonicznego o grubości od 1 do 2 cm, wymiarach, np. 30 x 60 cm, 50 x 100 cm czy 60 x 120 cm i dostępne w rozmaitych odcieniach. W wersji gładkiej i porowatej. Płyty z betonu architektonicznego doskonale nadają się zarówno do salonu, jak i kuchni, korytarza czy łazienki. Mogą również służyć jako obudowa do kominka czy blat kuchenny. Alternatywą są różnego rodzaju dekory ścienne – panele 2D i 3D w rozmaitych kształtach, które można układać w archipelagi form. Beton architektoniczny wykorzystuje się również na podłodze, przy czym jego popularność w tym przypadku wiąże się nie tylko z walorami estetycznymi, ale również praktycznymi.

płyty z betonu architektonicznego na ścianie
Na zdjęciu: dom w szczecińskiej dzielnicy Osów, którego realizacji podjęła się para architektów Anna i Krzysztof Paszkowscy-Thurow

Do jakich wnętrz pasuje beton architektoniczny?

Wyrazisty i charakterny, a jednocześnie idealny jako tło aranżacyjne. Beton architektoniczny zaczyna być postrzegany jako estetyczny i pożądany we wnętrzach wraz z rozwojem stylu industrialnego. Szybko okazuje się, że jest on doskonałą podstawą szerzej – stylu minimalistycznego we wnętrzu. Betonowa podłoga ma uniwersalny charakter i pozwala budować na niej aranżacje zarówno w stylu vintage, klasycznym, art deco czy właśnie industrialnym. Ściana z betonu architektonicznego to już bardziej wyrazisty element dekoracyjny, który można zderzyć z ciepłą cegłą czy drewnianymi belkami, a wnętrze pozostawić wolne od architektonicznych ograniczeń. I mamy wnętrze loftowe. Biorąc jednak pod uwagę neutralną kolorystykę betonu dekoracyjnego, jeśli nie dominuje on na ścianach, z powodzeniem może się stać tłem dla wielu innych stylów wnętrz. Szczególnie tych, w których dominuje prostota, geometria i zamiłowanie do naturalnych materiałów.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Podmiejska jaskinia

Podmiejska jaskinia

Kuala Lumpur | 31 października 2021

Fabian Tan zadziwia odważnym projektem domu w rodzinnej Malezji