W harmonii z naturą

Ten parterowy dom znajduje się zaledwie 40 minut od centrum Warszawy! Na powierzchni 269 m2 stworzono harmonijną przestrzeń dla rodziny z trójką małych dzieci. Zobaczcie Dom Rasztawicki Mana Design.

Ten dom wygląda jak marzenie o wygodnym życiu w lesie, o stąpaniu po mokrym igliwiu, o porankach pełnych orzeźwiających mgieł. Jest kwintesencją marzeń wielu z nas o prowadzeniu wygodnego życia pod miastem, jednak bez odrywania się od niego w stu procentach. Ten dom zaprojektowany przez Oliwera Rasztawickiego powstał pod Warszawą. Za ducha jego wnętrz odpowiedzialna jest Marta Napiórkowska prowadząca pracownię Mana Design. To zdecydowanie udany duet architektoniczny. 

– Kiedy wyobrażam sobie dom w zieleni, niemal w lesie, staje mi przed oczami ten projekt. To kwintesencja symbiozy architektury z naturą – mówi Oliwer Rasztawicki, projektant tej pachnącej lasem ostoi stylu i komfortu.

– Mam na myśli wielowymiarowość zagadnienia: kontekst miejsca, skalę, materiały, barwy, światłocień, nastrój, przenikanie się światów, zmienność w czasie – dodaje architekt.

Budynek został umiejscowiony na działce, która była gęsto porośnięta drzewami. Graniczy ona bowiem z lasem. To, co dla wielu architektów byłoby przeszkodą, dla Oliwera Rasztawickiego było inspiracją. Chciał, by dom wkomponowywał się w ich przepiękną energię i nie dominował nad nią.

Magazyn Design Alive

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 45 JESIEŃ 2023

Właśnie dlatego zaprojektował parterowy dom o kształcie litery „L”, który rozlokował się w przestrzeniach między zielonymi drzewami. W ten sposób uniknięto nie tylko wycinki, ale i uzyskano wrażenie, że i dom i drzewa wyrastały w tym miejscu jednocześnie, w symbiozie. Dzięki temu uzyskano pożądany metraż i stworzono różne poziomy prywatności w samej przestrzeni wewnętrznej. Ciężka praca, jaką okazał się Dom Rasztawicki Mana Design zachwyca!

Centralnym elementem projektu jest dachowy świetlik, który biegnie wzdłuż kalenicy i dostarcza naturalne światło do wnętrza budynku. To światło ożywia przestrzenie, nadaje charakter komunikacji i rozjaśnia salon, nawet w dni pochmurne. Ciemne elewacje kontrastują z wnętrzem, które utrzymane jest w jasnej kolorystyce.

– Wnętrza zaprojektowałam w minimalistycznym stylu. Intrygują rzeźbiarskimi detalami, różnorodnością faktur i eleganckimi formami. Naturalne materiały użyte do wykończenia i umeblowania dodają wnętrzom poczucia elegancji i spójności – wyjaśnia Marta Napiórkowska z Mana Design.

I faktycznie jest tu interesująca gra faktur i miękkością form. Naturalne materiały wykończenia i umeblowania pomieszczeń potęgują wrażenie elegancji i integralności. Posadzka została wykonana z lastryko z zatopionymi fragmentami trawertynu w ciepłym odcieniu.

– Lampy w holu zaprojektowałam sama na indywidualne potrzeby tego projektu – mówi architektka. – Podkreślają fakturę tynku naturalnego użytego w całej przestrzeni domu – dodaje.

Natomiast materiały użyte na elewacjach zostały dobrane w taki sposób, aby doskonale komponować się z otoczeniem. Tak jak istniejący drzewostan, reagują na zmieniające się światło i cienie. Dlatego też wybrano deski elewacyjne o ciemnobrązowym odcieniu oraz matową blachę dachową, rynny i elementy ślusarki w tym samym odcieniu brązu.

Duże okna, użyte w projekcie, odbijają otaczającą roślinność i zachowują się jak lustra w ciągu dnia. Wnętrza stają się ramami dla zmieniających się obrazów, zależnie od pory dnia i pory roku. Podwarszawski Dom Rasztawicki Mana Design zdecydowanie jest spełnieniem snów o spokojnym życiu blisko natury.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ten dom gra w zielone

Ten dom gra w zielone

Konstancin-Jeziorna | 6 października 2023

Daje mnóstwo komfortu! To dom w Konstancinie-Jeziornie projektu BDR Architekci

Zielone Flamingi

Zielone Flamingi

Wrocław | 17 sierpnia 2023

Odwiedzamy przestronny dom zaprojektowany przez Finchstudio