Zielono mi!

Świetny przykład metamorfozy architektury z ubiegłego wieku. Belgijskie studio Madam Architectuur zaprojektowało dodatkowy, tarasowy pawilon w domu z 1937 roku.

Door Smits i Marit Meganck z brukselskiej pracowni Madam Architectuur z Brukseli podjęły się rozbudowy domu jednorodzinnego w Dilbeek w Belgii. Biały budynek z wysokim, stromym dachem i łukowatymi otworami okien stanowi monolityczną bryłę. Dobudówka rzuca się więc w oczy, przede wszystkim soczystym kolorem – została wyłożona zielonymi kafelkami i posadowiona na zielonej, betonowej podstawie.

Dobudowa, została wykonana ze stali i drewna i zorientowana na północ, tak aby stworzyć transparentną jadalnię z widokiem na pobliskie pola.

– Pomysł polegał na tym, aby możliwie jak najbardziej oddać hołd istniejącemu domowi i zachować jego wyjątkowy kształt. Zależało nam na tym, aby stworzyć przestrzeń bezpośrednio nasłonecznioną i otwartą na piękną zieleń – ​​mówi współzałożycielka Madam Architectuur, Door Smits.

Madam Architectuur

Motyw łuku i zielony beton

Platforma tarasu, miękko otacza budynek obłymi, organicznymi liniami, obejmując zarówno jego starą, jak i nową część i łapiąc w różnych miejscach poranne, południowe i wieczorne słońce. Stały dostęp do światła zapewnia dodatkowo, okrągły otwór w zadaszeniu.

Posadzka z polerowanego betonu, wzbogaconego zielonym pigmentem wydaje się wlewać delikatnie do wnętrza, zapewniając naturalne przenikanie pomiędzy przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną.

Interwencja objęła także wnętrze domu, studio Madam Architectuur przeprojektowało kuchnię, aby uczynić ją bardziej przestronną. Nowoczesne akcenty wkomponowano, zachowując jednocześnie istniejącą drewnianą podłogę, schody i listwy przypodłogowe w całym domu. Dzięki temu wnętrze wciąż ma w sobie ducha przeszłości, który stał się punktem wyjścia dla projektu.

Nawiązując do istniejących łukowatych okien i drzwi, dodano do wnętrza miękkie, zakrzywione kształty, widoczne m.in. w otworze wejścia pomiędzy istniejącym domem a dobudówką, wyspie kuchennej oraz połączeniu materiałów posadzki, pomiędzy kuchnią a jadalnią.

Współczesny dodatek, tworzy ciekawym kontrapunkt dla istniejącej architektury, przestrzenie o różnym charakterze współistnieją ze sobą, umożliwiając odmienne doświadczenia.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Madam Architectuur. Jak układanie puzzli

Rozpoczynając projekt Madam Architectuur zawsze szuka racjonalnej podstawy, bierze pod uwagę kontekst i żądany program. Na tej racjonalnej podstawie tworzą fascynującą sekwencję miejsc, z których każde ma specyficzną atmosferę, światło, rytm czy widoki.

Aby określić właściwe proporcje i światło, architektki wykorzystują modele, które pomagają przyjrzeć się lepiej nawet najmniejszym fragmentom przestrzeni. Powstaje w ten sposób architektura, która wyróżnia się wyjątkową szczegółowością i precyzyjnym wykończeniem.

Przy projekcie budynku w Dilbeek, Door i Marit kierowały się nadrzędną zasadą, widoczną także w innych ich realizacjach – Usuwając, dodając lub podkreślając coś w istniejącej przestrzeni, można nadać jej dodatkowy wymiar.

– Każdy istniejący budynek ma już pewien charakter, który często może stanowić wartość dodaną. Projektowanie przypomina układanie puzzli, które ostatecznie muszą idealnie do siebie pasować – tłumaczą architektki.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska

Ten dom gra w zielone

Ten dom gra w zielone

Konstancin-Jeziorna | 6 października 2023

Daje mnóstwo komfortu! To dom w Konstancinie-Jeziornie projektu BDR Architekci