Ten dom gra w zielone

Dom znajduje się w malowniczym Konstancinie-Jeziornie. To urokliwe uzdrowisko słynie z pięknych, zielonych terenów otoczonych lasami. Główną koncepcją przy tworzeniu tego domu było wykorzystanie naturalnych atutów działki oraz harmonii z otaczającą przyrodą. To właśnie kontakt z naturą miał być największą siłą tego realizowanego przez BDR Architekci projektu. Poznajcie dom w Konstancinie.

Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj. To ci dwaj architekci i jedna architektka podjęli się zaprojektowania domu niezwykłego.

Takiego, który będzie pięknym akcentem w tym urokliwym miejscu, ale jednocześnie mnóstwo tego piękna wykorzysta, by dać mieszkańcom dużo przyjemności i radości z życia w tym miejscu.

Jak więc wygląda dom w Konstancinie? Na parterze zlokalizowano strefę dzienną, której przestrzeń jest maksymalnie otwarta na zewnętrzne otoczenie. Dzięki przeszklonym ścianom i przesuwnym oknom salon łączy się z naturą, tworząc mocny alians wnętrza z otoczeniem. Przytulny zadaszony taras stanowi ochronę przed słońcem i rozszerza przestrzeń użytkową. W ciepłe dni jest przedłużeniem wewnętrznej przestrzeni domu.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Na piętrze znajdują się sypialnia, pokój dla dziecka, gabinet oraz łazienki. Wszystkie te pomieszczenia, włącznie z łazienkami, mają dostęp do tarasów i oferują widoki na otaczającą przyrodę. To absolutnie genialne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się otaczającą naturą bez względu na to, w której części domu się znajdujemy.

Budynek, dzięki swojej kompaktowej formie, efektywnie wykorzystuje dostępną powierzchnię niezbyt dużej działki. Ma ona jedynie 600 m kw. Jednocześnie respektuje ograniczenia przestrzeni wynikające z lokalnych przepisów. Tak udało się zaprojektować dom w Konstancinie o powierzchni 240 m kw.

Konstrukcja budynku jest hybrydowa, z główną strukturą stalową uzupełnioną drewnianymi elementami. Podziemie i klatka schodowa zostały wykonane w technologii żelbetowej, a elewacje z frezowanych płyt cementowo-włóknowych.

– Wnętrza budynku operują stonowaną kolorystyką i prostymi formami, kierując uwagę na przyrodę za oknami. Otwarty salon z kuchnią zaprojektowano w neutralnej tonacji z wykorzystaniem bieli oraz naturalnych materiałów: drewna i kwarcytu – informują projektanci. To sprawia, że widok za oknem staje się głównym elementem wnętrza.

Łazienki i przedpokój ozdobiono jednolitymi, pastelowymi okładzinami meblowymi oraz wielkoformatowymi płytami ceramicznymi. W wielu miejscach architekci wyeksponowali elementy konstrukcyjne, takie jak dwuteowe słupy stalowe w salonie, drewniana konstrukcja dachu na piętrze czy też żelbetowy trzon w klatce schodowej.

Dom w Konstancinie jest także ekologiczny. Okapy i podcienia chronią wnętrza przed przegrzewaniem w okresie letnim, a panele fotowoltaiczne na południowym dachu dostarczają energię, w tym do ładowania pojazdu elektrycznego. Cała infrastruktura budynku jest zintegrowana poprzez inteligentny system domowy. Dodatkowo budynek jest wyposażony w pompę ciepła oraz zbiornik na deszczówkę.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska