10 najpiękniejszych wnętrz w kamienicy

Od Warszawy przez Kraków po Gdańsk. Te mieszkania w kamienicach, zaprojektowane przez polskie pracownie, ostatnio nas zachwyciły. Zobaczcie!

Mieszkania w kamienicach mają swój urok. Centrum miasta na wyciągnięcie ręki, cenne detale i mury przesiąknięte historią – niejeden już stracił dla nich głowę. Z drugiej strony – wieloletnie zaniedbania często stanowią poważną przeszkodę przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu w jednej z klimatycznych lokalizacji. Na szczęście w sercach wielu architektów wiekowe kamienice zajmują szczególne miejsce, przez co obdrapane ściany przemieniają się w zjawiskowe apartamenty. Dziś przyglądamy się dziesięciu realizacjom, których zawiła historia znajduje odzwierciedlenie w niezwykle klimatycznych aranżacjach. Wyruszcie w tę podróż razem z nami!

Sikora Wnętrza

Apartament z widokiem na stare spichlerze

Wyspa Spichrzów, niegdyś odcinana na noc od miasta zwodzonymi mostami, dziś jest pełna uroku. To tu, w jednej z kamieniczek nad brzegiem Motławy, znajduje się apartament zaprojektowany przez prof. Jana Sikorę, właściciela studia Sikora Wnętrza Architektura. – Efekt finalny jest dość zaskakujący, ale z biegiem lat właśnie takie – autorskie i artystyczne wnętrza – interesują mnie coraz bardziej. Staram się nie oglądać żadnych inspiracji w Internecie, nie używam też telefonu komórkowego, mieszkam w lesie. Stąd są inspiracje – z braku form, z pustki, a nie z Instagrama – mówi projektant. 

Katarzyna Kraszewska

Historia i nowoczesność na warszawskim Mokotowie

Przedwojenna kamienica na stołecznym Mokotowie, zwraca uwagę bogactwem stylu art déco w jego najbardziej spektakularnej, amerykańskiej odsłonie. Gdy jedno z mieszkań zostało kupione z myślą o wynajmie długoterminowym dla osób o najwyższych wymaganiach, Katarzyna Kraszewska zdecydowała się pójść tą samą drogą, projektując wysublimowaną przestrzeń. – W swoich projektach zawsze dbam o funkcjonalność, najwyższą jakość, staranną kompozycję i dopracowany detal. Nie robię od tej zasady wyjątków – podkreśla.

Urzekająca elegancja

Jeden z najnowszych projektów Marta Chrapka, właścicielka Colombe Design zrealizowała w samym centrum Warszawy, przy ul. Stanisława Noakowskiego. 150-metrowe mieszkanie znajduje się na piątym piętrze kamienicy z 1913 roku, zapewniając wspaniały widok na Politechnikę Warszawską i okolicę. Wyróżniające fasadę budynku połączenie modernizmu i secesyjnych elementów znalazło odbicie w eleganckim, klimatycznym wnętrzu lokalu.

Loft Kolasiński

Mieszkanie na Starej Ochocie pełne perełek vintage

W kamienicy z 1937 roku, na warszawskiej  Starej Ochocie, pracownia Loft Kolasiński zmierzyła się z projektem wnętrza, w którym wszystkie główne ściany są na planie łuku. W zakresie wystroju właścicielom zależało na swobodnym nawiązaniu do historycznej tożsamości budynku. Niezwykle pomocne okazały się wcześniejsze doświadczenia projektantów. Była to dla nich już druga realizacja przy tej ulicy i piąta, jaką wykonywali w tej dzielnicy.

Mieszkania w kamienicach

Nowoczesny wymiar retro

60-metrowe krakowskie mieszkanie projektu Diany Żurek i Bartosza Girka prowadzących pracownię artystyczną IN, to efekt fascynacji lokalną architekturą. Jego wnętrze uzupełniają złote akcenty, lastryko i wysublimowane dale – bardzo podobne do tych, które czujne oko dostrzeże już w przedsionku kamienicy.

Mieszkania w kamienicach

Dawna suszarnia na poddaszu przekształcona w loftowy apartament

Kiedyś tynki były nasiąknięte zapachem proszku do prania, a między ścianami ciągnęły się sznurki ze świeżą bielizną. Wraz z zyskaniem nowych właścicieli samo poddasze w kamienicy z lat 50. przeszło jednak gruntowny remont i zostało przeobrażone w loftowy apartament. Rearanżacji wnętrza podjął się zespół Modoso – zrzeszający architektów, projektantów, historyków sztuki, a nawet akustyków. Dzięki takiemu zbiorowi doświadczeń osiągnięto projekt dopracowany pod każdym względem.

Mieszkania w kamienicach

Kobiece wnętrze od Mood Works

Apartament mieszczący się w modernistycznej kamienicy znajduje się w zacisznym zakątku, który od momentu powstania, był miejscem zamieszkania warszawskiej elity towarzyskiej i intelektualnej – swoistą oazą dla literatów, filmowców, ludzi sztuki, ale też polityków i dyplomatów. Dziś należy do reżyserki filmowej, która pragnęła zamieszkać we wnętrzu, które będzie ekspresją jej osobowości i życiowych pasji. O odpowiednią aranżację zadbały  projektantki Dorota Kuć i Karina Snuszka z pracowni Mood Works.

Stara Ochota

Połączenie vintage z nowoczesnością

W zabytkowej kamienicy z 1939 roku, w dzielnicy Stara Ochota, zamieszkał para z trójką dzieci oraz dwa koty rasy Brytyjski Błękitny. Zależało im na dostosowaniu mieszkania do funkcjonalnych potrzeb rodziny, bez utraty jego historycznego charakteru. O pomoc zwrócili się do projektantów ze studia Loft Kolasiński.

Mieszkania w kamienicach

Historyczny szyk podkreślony głębią licznych barw i struktur

W jeżyckim apartamencie w XIX-wiecznej kamienicy urzeka wyrafinowana gra detalami i strukturami – pionowe i poziome linie przenikają się i wyznaczają rytm pomieszczeń, a obłości łagodzą geometryczny rysunek i proste kąty.  – Pierwszą myślą było: otworzyć przestrzeń między korytarzem a dwoma największymi pokojami, podnosząc nadproża otworów drzwiowych,  tworząc przejścia wokół słupa ściany nośnej. Słup konstrukcyjny, którego nie dało się usunąć, wyznaczył centrum przestrzeni. Dalej wnętrze rysowało się samo – wspomina projektantka Ewa Moroń.

Mistovia

Kolorowa twarz minimalizmu w znanej krakowskiej kamienicy

Zaledwie dwa kroki dzielą od bulwarów wiślanych mieszkańców modernistycznej kamienicy z 1912 r., którą zaprojektował i wybudował Karol Tichy, związany z Krakowem artysta i projektant sztuki użytkowej. Jedno z mieszkań w kamienicy urządzili z myślą o odwiedzających Kraków turystach architekci wnętrz z pracowni Mistovia.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Od chaosu do sukcesu

Od chaosu do sukcesu

Wrocław | 15 listopada 2022

Mieszanie we wrocławskiej kamienicy z XIX wieku przeszło niezwykłą metamorfozę

Kamieniczny indywidualizm

Kamieniczny indywidualizm

Łódź | 7 listopada 2022

Piece kaflowe i sztukaterie! Odwiedzamy urocze mieszkanie w łódzkiej kamienicy

Oda do weekendu

Oda do weekendu

Góry Izerskie | 7 października 2022

Odwiedzamy minimalistyczne mieszkanie w Górach Izerskich