Nowoczesny wymiar retro w krakowskiej kamienicy

60-metrowe krakowskie mieszkanie projektu Diany Żurek i Bartosza Girka prowadzących pracownię artystyczną IN, to efekt fascynacji lokalną architekturą. Jego wnętrze uzupełniają złote akcenty, lastryko i wysublimowane dale – bardzo podobne do tych, które czujne oko dostrzeże już w przedsionku kamienicy.

Rozpoczynając realizację projektu architekci zdecydowali się na odnowienie stropu belkowego. To właśnie on stał się głównym punktem odniesienia całości wystroju – jego symetryczna struktura stanowi główną oś dzielącą apartament na poszczególne strefy, od przestrzeni otwartej po tę bardziej intymną, ukrytą za lustrzanymi drzwiami.

Samo lustro, które optycznie powiększa mieszkanie, jest proste, z klasycznymi, oszlifowanymi podziałami. Zupełnie inaczej jest w przypadku otaczającego go obramowania, które wyróżnia się na tle całości aranżacji intensywną fakturą czarno-białego kamienia, stanowiąc symboliczny portal pomiędzy funkcjami mieszkania.

W kontraście do czekoladowych brył i miękkich niebieskich form, które dostrzec możemy w sypialni, kuchnia jest jasna, z frezowanymi frontami. Korytarz zwraca uwagę za sprawą szarego lastryko wypełnionego złotym szprosem oraz wysokiej szafy pokrytej błękitem. Łazienka jest pewnego rodzaju przedłużeniem aranżacji korytarza. Również tutaj postawiono na stonowane płaszczyzny tarazzo, uzupełnione dodatkami z drewna i dociętymi odbiciami.

Na charakter mieszkania składa się nowoczesne wyposażenie z nutą retro. Znajdziemy tu stoły  TheGoodLiving, kreślarski regał ścienny oraz dekor marki Olsikulsi zdobiący centralną ścianę salonu. W projekcie sięgnięto także po klasyczne formy krzeseł, nawiązujące do ponadczasowego Thoneta, a sypialnię ożywia autentyczna szafa z okresu art deco, połączona ze skromnymi, wiszącymi półkami. Wzrok przyciąga również przestronne niskie łóżko, z bogatym, giętym zagłówkiem.

mieszkanie w stylu retro

IN Pracownia Artystyczna

Autorska pracownia artystyczna Diany Żurek i Gutka Girka zajmuje się kompleksowym projektowaniem wnętrz oraz grafik komputerowych. W swoich wnętrzach duży nacisk kładą na funkcjonalność oraz estetykę, a także starają się wprowadzać w nie magię sztuki, za pomocą własnych koncepcji artystycznych oraz dzięki współpracy z licznymi artystami. Prowadzą także blog, w którym lirycznie opisują swoje podejście do architektury, sztuki i designu, próbując zintegrować osobiste obserwacje z projektowaną przestrzenią.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Paryski splin

Paryski splin

Paryż | 3 lipca 2023

Studio Batiik stworzyło paryskie wnętrze podbite kolorem

Przestrzeń osobista

Przestrzeń osobista

Kraków | 13 czerwca 2023

Magia luster w krakowskim mieszkaniu projektantki i scenografki Natalii Horak