Vintage z humorem

To wnętrze zapisuje się w pamięci ciepłą barwą dębu i cytrynowego sorbetu, ale także obrazem starannej selekcji mebli i kolekcjonerskich dodatków, które dodają całej aranżacji ożywczego uroku. Należące do entuzjastki stylu vintage mieszkanie w kamienicy na warszawskim Nowym Świecie zaprojektowały Anna Frankowska i Sylwia Piwońska-Kubara z Ryzy Studio.

Serce tej 65-metrowej przestrzeni stanowi wielofunkcyjna zabudowa meblowa typu „combo”. Charakterystyczna dla kamienicznych wnętrz nieregularna forma mieszkania wymagała rozwiązania szytego na miarę i tu na wysokości zadania stanęli stolarze marki Marito.

W holu występuje w roli klasycznej szafy, której kontynuacją jest znajdujący się w salonie regał z pionową szafką o zaoblonych frontach. W tym miejscu, w ażurową część mebla, której konstrukcję stanowi żółta rura wspornikowa sięgająca od podłogi aż do sufitu, wkomponowano również telewizor.

– Górne półki mebla wykonane zostały z blachy lakierowanej jako lekkie zwieńczenie formy – wskazuje Anna Frankowska. Dolne półki są fornirowane, a na samym dole znajdują się szuflady.

Za filarem konstrukcyjnym pojawia się zaś ponownie, tym razem w formie zabudowy kuchennej z ukrytą lodówką oraz lustrzanym panelem przesuwnym wzdłuż blatu roboczego, który wizualnie powiększa i rozświetla przestrzeń.

Kompozycję domyka znajdująca się w łazience fornirowana szafka umywalkowa, z dużymi lustrami i zaokrągloną linią dolnej części.

Ryzy Studio

Na uwagę zasługują także charakterystyczne obiekty Siup Studio rozsiane po całym wnętrzu oraz kobaltowy dywan marki Meander towarzyszący fotelowi Pixi zaprojektowanemu przez Gillisa Lundgrena w latach 70. dla IKEA.

W części jadalnianej wzrok przyciągają krzesła Vitra oraz lampa, efekt niedawnej współpracy Sabine Marcelis z IKEA. Nie można również pominąć przypominającej oczka lub jajka sadzone mozaiki z polskiej manufaktury Ardea, która zdobi kuchnię.

Kim są projektantki tego mieszkania? Anna Frankowska i Sylwia Piwońska-Kubara poznały się podczas studiów magisterskich na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie a dziś współpracują pod szyldem Ryzy Studio.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Z muralem i dębem

Z muralem i dębem

Warszawa | 24 stycznia 2024

To dom z lat 60. Architektka Anna Dębska zmieniła go nie do poznania!