Czeski modernizm i niebieska szafa

Architekci z pracowni JanskyDundera podeszli do renowacji mieszkania w Klatovych w Czechach ze starannością godną traktowania rodzinnego srebra. Kamienica do dziś pozostaje w rękach rodziny, miejsce naznaczone jest więc sentymentem i wymagało sporego szacunku do historii.

Kamienicę z lat 30. XX wieku wybudował Zenon Fifka, pradziadek jednego z autorów projektu. Przeznaczone dla czteroosobowej rodziny mieszkanie poddano gruntownej, ale empatycznej transformacji. Głównym zamysłem projektu było nadanie mieszkaniu przestrzenności i podkreślenie modernistycznego charakteru architektury z czasów Pierwszej Republiki Czechosłowackiej. Lokal zajmuje całe trzecie piętro – łącznie 170 m kw. w narożnym apartamentowcu. Mieszkają tu Alžběta – psycholożka, Michael – ilustrator, i ich dzieci: Albert i Miriam.

– Przekonaliśmy inwestorów, aby skorzystali z okazji, jaką daje remont, i dokonali sporych zmian. Objęły one wyburzenie, oczyszczenie i zmianę układu przestrzennego, tak aby mieszkanie stało się funkcjonalne i nowoczesne. Zaproponowaliśmy zachowanie jak największej liczby oryginalnych elementów, postawiliśmy też na wysokiej jakości materiały, których nie trzeba będzie szybko wymieniać – mówi Matěj Janský.

JanskyDundera

Ascetyczny luksus

Autorzy projektu, Matěj Janský i Cyril Dunděra, prowadzą w Pradze nagradzaną pracownię JanskyDundera. Ich hasło to ascetyczny luksus. Precyzyjnie dobrali wyposażenie, projektując autorskie meble sygnowane marką MCDJ. Aby uzyskać lekkość, mniejsze pomieszczenia zostały połączone w otwarte wspólne przestrzenie, w których rodzina spędza czas razem. Pokoje dziecięce są natomiast pomyślane jako małe przytulne kąciki, do których wchodzi się przez dużą niebieską szafkę inspirowaną klasyką literatury dziecięcej – „Opowieściami z Narni” C. S. Lewisa.

– Wejście do niebieskiej szafy pozwala przenieść się w inny świat, magiczną przestrzeń. To rodzaj filtra pomiędzy pozostałą częścią mieszkania a pokojami dziecięcymi. Ma wywoływać emocje i działać na wyobraźnię – wyjaśniają projektanci.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Ważnym elementem tworzącym klimat wnętrza jest tu światło. Specyfika narożnej kamienicy z lat 30. XX wieku pozwala słońcu zaglądać do środka ze wszystkich stron świata i na różne sposoby – architekci starali się maksymalnie wykorzystać dużą liczbę okien. O szlachetnej, modernistycznej przeszłości mieszkania przypominają oryginalne elementy: klamki, parkiety, drzwi przesuwne czy obraz w sypialni rodziców.

– Poszczególne elementy, meble i akcesoria mogą występować samodzielnie, a razem tworzą urozmaiconą całość, którą można rozbudować o kolejne warstwy. Nie staramy się wszystkiego dopasowywać do siebie, bo wierzymy, że w ten sposób można stworzyć przyjazną i zrelaksowaną przestrzeń, w której różni ludzie będą mogli czuć się komfortowo i na swoim miejscu – tłumaczą założyciele JanskyDundera.

Tło historyczne, czyli czeska złota era architektury

Pierwsza Republika Czechosłowacka trwała od 1918 do 1938 roku. W ciągu pierwszych dwudziestu lat nowo utworzonej Czechosłowacji udało się ugruntować pozycję postępowego, demokratycznego państwa europejskiego z rozwijającą się kulturą, w tym sztuką, wzornictwem i architekturą. Architekci epoki nawiązywali do wybitnych dokonań z lat przedwojennych, takich jak czeski kubizm w architekturze, i chętnie czerpali z awangardy.

Wielu architektów uczyło się u najlepszych projektantów świata – Peréta, Le Corbusiera czy Waltera Gropiusa – dlatego architektura czechosłowacka w okresie międzywojennym osiągnęła światowy poziom.

Próbowano harmonijnie połączyć nowe budynki z historycznym otoczeniem. Nowoczesny funkcjonalizm nie zawsze jednak respektował ten kontekst, a czasami wręcz stanowczo go odrzucał. Odbudowano m.in. Zamek Praski, jako siedzibę prezydenta i symbol nowej demokracji, zbudowano ministerstwa, uniwersytety, placówki medyczne, obiekty kultury i sportu oraz obiekty prywatne – powstały nowe banki, domy towarowe i mieszkalne, a także budynek giełdy.

JanskyDundera

Studio w Pradze prowadzone przez młodych projektantów – Matěja Janský’ego i Cyrila Dunděrę. Wykorzystują oni swoje doświadczenia ze studiów m.in. w Skandynawii i Włoszech oraz współpracę z markami czeskimi i zagranicznymi. Oprócz projektowania mebli Matěj i Cyril zajmują się także projektowaniem wnętrz, instalacjami tymczasowymi, wystawami i edukacją.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Vintage z humorem

Vintage z humorem

Warszawa | 8 maja 2024

Odwiedzamy kamienicę na warszawskim Nowym Świecie projektu Ryzy Studio