Premierowo na „Design Alive”. Ewa Moroń nadała szyku mieszkaniu w kamienicy

Historyczny szyk podkreślony głębią licznych barw i struktur. Taki jest projekt 140-metrowego mieszkania w XIX-wiecznej kamienicy w poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Autorką jest Ewa Moroń.

W jeżyckim apartamencie urzeka wyrafinowana gra detalami i strukturami – pionowe i poziome linie przenikają się i wyznaczają rytm pomieszczeń, a obłości łagodzą geometryczny rysunek i proste kąty.  – Pierwszą myślą było: otworzyć przestrzeń między korytarzem a dwoma największymi pokojami, podnosząc nadproża otworów drzwiowych, tworząc przejścia wokół słupa ściany nośnej. Słup konstrukcyjny, którego nie dało się usunąć, wyznaczył centrum przestrzeni. Dalej wnętrze rysowało się samo – wspomina projektantka Ewa Moroń.

Powstał przestronny salon połączony z kuchnią i jadalnią, a w nim autorskie projekty Moroń: stół jadalniany, stolik kawowy, regał, szafka tv, a w sypialni okrągłe lustro w stalowej ramie. Skąd biorą się formy obiektów? Z uważności i obserwacji, wykształconej przez lata artystycznej praktyki (Ewa Moroń jest absolwentką poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych).

Wszystkie meble wykonane zostały z dbałością o najmniejszy detal przez zaprzyjaźnionych stolarzy-rzemieślników, z którymi projektantka współpracuje od lat. W mieszkaniu udało się ponadto zachować wiele oryginalnych elementów, m.in. stolarkę drzwiową i stuletnią podłogę z sosnowych desek.

Niespodzianki? Zamówiony specjalnie do wnętrza wełniany dywan miał trafić na podłogę, ale wylądował na ścianie niczym gobelin, ożywiając wnętrze.

Więcej na: www.ewamoroni.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dalekowschodnia prostota pod Poznaniem

Mieszkanie singla

Poznań | 22 lutego 2016

Dalekowschodnia prostota pod Poznaniem. Realizacja projektantki Ewy Moroń