Stop in Motion. Archiwa „Design Alive” poruszone i zatrzymane na festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Po raz trzeci „Design Alive” włącza się w budowanie festiwalowych wydarzeń w ramach Tauron Nowa Muzyka w Katowicach (18–21 sierpnia). Tym razem, wraz z TNM i Jagodą Chalcińską (Jago VJ), przygotowaliśmy żywą galerię „Stop in Motion”, która poruszy dawny kopalniany warsztat, gdzie zatrzymane w ruchu tryby, maszyny i tłoki to teraz eksponaty Muzeum Śląskiego.

– Chcąc nie chcąc, raz na kwartał przystajemy w biegu, przyglądamy się rzeczywistości, sczytujemy myśli. Patrzymy, gdzie tym razem jesteśmy? I szukamy słów-kluczy. To jak pytanie: Co zwiastuje CISZA? Kto szuka ATLANTYDY? Co to znaczy, być NA LINIA PRZESYTU? Czemu chcemy być LIGHT & FAST? Po co są KONTRASTY? Komu wadzi WSZYSTKO CO LUDZKIE? Gdzie kończy się KOMFORT? Czym jest IMPROWIZACJA? – mówi Ewa Trzcionka, redaktor naczelna „Design Alive”. – Odpowiedzi spływają do redakcji od bacznych obserwatorów, ludzi twórczych i wrażliwych: grafików, filozofów, fotografów, muzyków, malarzy, architektów, projektantów. Niektórych pytamy, bo znamy osobiście, innych, bo bardzo chcielibyśmy poznać. Wiodą swoje przeróżne losy, mówią różnymi językami, mają przeróżne zawody. Odpowiadają słowami i obrazami. To niejednokrotnie postaci wybitne, szeroko znane ze swoich dzieł. Nie każdy ma możliwość, by ten dialog trwale zapisać. Nie każdy ma możliwość się nim dzielić. My mamy, dlatego dzielimy się nim nie tylko na łamach kwartalnika i portali, ale też na żywo, z gośćmi Tauron Nowa Muzyka.

tauron

Tym razem słowa i obrazy zostały poruszone przez jedną z czołowych polskich VJ-ek Jagodę Chalcińską. To artystka wszechstronna, producentka, reżyserka, laureatka wielu prestiżowych nagród, zwyciężczyni licznych konkursów, uczestniczka festiwali sztuk audiowizualnych. Jej prace można było podziwiać nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Drogi Festiwalu Tauron Nowa Muzyka i Jago VJ już raz się zeszły i było to spotkanie szalenie owocne. Teraz czas na kolejną podróż, na kolejny przystanek. Tym razem z „Design Alive”.

– Festiwal od niemal samego początku miał aspirację i potrzebę stawiania pytań i dotykania obszarów daleko wybiegających poza typowe, festiwalowe tu i teraz. Dlatego plastyka, fotografia, grafika, instalacja, wystawa to hasła opisujące naturę nowej muzyki, podobnie jak muzyka, śpiew, taniec, ruch. Tegoroczna propozycja jest wyjątkowa. Instalacja „Stop in Motion”, jej umiejscowienie, to niewiarygodny ładunek znaczeń. Festiwal ma miejsce na terenie byłej kopalni, gdzie wszystko tętniło życiem i ruchem. W każdym z możliwych wymiarów kopalni, która stała się muzeum. Budynek warsztatu, stał się ekspozycją, a był miejscem, gdzie ludzkie ciało było w nieustannym ruchu, materia podlegała przemianie. Czas jednak zmienił i funkcję, i oblicze miejsca. Warto zatrzymać się na moment – mówi Daniel Wahl, który z ramienia festiwalu objął współpracę nad projektem.

screenshot-1

Tauron Nowa Muzyka to jeden z najważniejszych przeglądów muzyki z pogranicza elektroniki, jazzu i tanecznych rytmów. 18 sierpnia na terenach byłej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice – wokół Muzeum Śląskiego – rozpocznie się już 11. edycja tego kultowego festiwalu. Festiwal potrwa cztery dni, a w sumie wystąpi na nim ponad 60 artystów z całego świata. Koncerty otwarcia i zamknięcia odbędą się w sali NOSPR, a wystąpią na nich odpowiednio Pianohooligan z orkiestrą NOSPR pod batutą Alexandra Humali oraz jazzowa sensacja ubiegłego roku – Kamasi Washington z zespołem. Pozostałe wydarzenia festiwalowe będą odbywać się na terenie Strefy Kultury. Poza NOSPR tworzą ją dwie nowe inwestycje Katowic, które już teraz stały się kulturalną wizytówką miasta – Muzeum Śląskie i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. W tym roku koncerty odbywać się będą na sześciu scenach. Na scenie głównej zobaczymy m.in. uwielbianą w Polsce eksperymentalną grupę Battles, zwycięzcę wielu zeszłorocznych podsumowań roku – Floating Points, z nowym materiałem przyjadą The Field, Plaid i Roots Manuva, specjalne projekty zaprezentują Baaba, King Midas Sound, Fennesz i Atom TM z Robinem Foxem. Na scenach Red Bull Music Academy i namiotowej nie zabraknie solidnej dawki muzyki klubowej. O szalone tańce do rana zadbają m.in. Matrixxman, Clouds czy Jimmy Edgar. Z kolei uwielbiany przez fanów festiwalu Robag Wruhme dostanie własną scenę, na której w sobotę zagra set zamykający festiwal.

„Design Alive” jest patronem medialnym TNM.

Więcej o festiwalu na: www.festiwalnowamuzyka.pl

Wydarzenie „Stop in Motion”: www.facebook.com/events/158973301202002

webposter_lu_uni-AME-2

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

ElektroKlub. Czynne od zmierzchu do świtu

ElektroKlub

Katowice | 28 stycznia 2016

Czynne od zmierzchu do świtu.

Tauron Nowa Muzyka. 10 lat inspirującego brzmienia

Był sobie las

Katowice | 25 sierpnia 2015

Tauron Nowa Muzyka. 10 lat inspirującego brzmienia.

Kalendarium „Design Alive”. Czerwiec-październik 2015

Wakacyjny must be

Wiedeń | 27 czerwca 2015

Kalendarium "Design Alive". Czerwiec-październik 2015.

Centrum świata jest tam, gdzie jestem ja

Na peryferiach

Cieszyn | 3 marca 2015

Rozmowy "Design Alive": Peryferie w ramach 10. urodzin Zamku Cieszyn.