Plan podróży. Co będzie grane w designie w 2024 roku

Nasze kalendarium wydarzeń 2024! Oto 30 najważniejszych – naszym zdaniem – wydarzeń w Polsce, Europie i na świecie, związanych z designem, które warto lub wręcz trzeba odwiedzić w 2024 roku.

Festiwale, targi, spotkania… Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać w najbliższych miesiącach i polecamy wydarzenia związane z designem, na których 2024 roku warto lub trzeba być! Oto nasze kalendarium wydarzeń 2024!

Heimtextil, Frankfurt nad Menem

Unikalne na skalę międzynarodową wydarzenie otwierające sezon targów dekoracji i wyposażenia wnętrz. To największa na świecie impreza z ofertą tkanin i tekstyliów dla domu, a zarazem najciekawszą ekspozycją nadchodzących trendów z naciskiem na zrównoważony rozwój.
9-12 stycznia
www.heimtextil.messefrankfurt.com

IMM, Kolonia

Wydarzenie otwierające sezon targów meblowych. A raczej zbiór imprez, na których poznajemy najnowsze kolekcje, produkty, rozwiązania technologiczne, prototypy, a także innowacyjne, wschodzące start-upy. W katalogu wystawców znajdziemy ponad tysiąc firm z całego świata.
14-18 stycznia
www.imm-cologne.de

Maison&Objet, Paryż

Jedne z wiodących, światowych targów w całości poświęcone wzornictwu i aranżacji wnętrz, przenikające również do świata mody, grafiki, sztuki i architektury. Odbywa się dwa razy do roku, w styczniu i we wrześniu. Przy okazji wrześniowych targów, w odbywa się również Paris Design Week.
18-22 stycznia i 5-9 września 
www.maison-objet.com

Oslo Design Fair

Ambicją norweskich targów jest oferowanie cennych inspiracji, które pogłębiają wiedzę uczestników wydarzenia, poprzez intensywne doświadczenia na polu zarówno profesjonalnym, jak i sensorycznym. Wydarzenie łączy branżę designu, architektury i rzemiosła.
21-23 stycznia i 28-30 sierpnia
www.oslodesignfair.no

Ekologia i vintage na Ambiente

Ambiente, Frankfurt nad Menem

Największe na świecie targi dóbr konsumpcyjnych, które dają możliwość zapoznania się z najnowszymi, wiodącymi trendami ze świata wyposażenia wnętrz, upominków oraz artykułów gospodarstwa domowego. „Nigdy nie jest tak samo, zawsze jest coś nowego” – to hasło przewodnie imprezy.
26-30 stycznia
www.ambiente.messefrankfurt.com

Stockholm Furniture Fair

Największe targi designu i wyposażenia wnętrz w Skandynawii promują zrównoważone, innowacyjne i inkluzywne projektowanie. Kompleksowy program wydarzeń, obejmuje seminaria, warsztaty i pogadanki, a  także sprzyja wschodzącym projektantom i markom.
6-10 lutego
www.stockholmfurniturefair.se

Stockholm Design Week

Największy festiwal designu w Skandynawii, podczas którego swoje dokonania raz do roku prezentują wszystkie nacje Północy. To wydarzenia, wystawy i otwarte showroomy, które zbiegają się z targami mebli,  przyciągając branżę i publiczność z całego świata.
5-11 lutego
www.stockholmdesignweek.com

Collectible, Bruksela

Jedyna w swoim rodzaju, eksperymentalna platforma do prezentacji i odkrywania tego, co najlepsze w dzisiejszym projektowaniu kolekcjonerskim. Targi gromadzą uznane i wschodzące galerie, studia projektowe, niezależnych twórców i marki, współpracując z kuratorami i instytucjami projektowymi.
7-10 marca
www.collectible.design

We Design Beirut

Czterodniowe, multidyscyplinarne doświadczenie odbędzie się w Bejrucie w Libanie. Bogaty program obejmuje prezentacje projektantów, instalacje, wykłady i warsztaty w dziedzinach projektowania wnętrz, architektury, mebli, projektowania produktów, sztuki użytkowej, ceramiki, akcesoriów domowych i dywanów.
4-7 marca
www.wedesignbeirut.com

Biennale Internationale Design Saint-Étienne

Od 1998 roku jedno z najważniejszych wydarzeń w europejskim kalendarzu kulturalnym. Goście z całego świata, projektanci, badacze i miłośnicy designu przyjeżdżają tu kwestionować współczeną praktykę projektowania i eksperymentować z jej metodami.
Kwiecień 2024
www.biennale-design.com

Jubileuszowe Design Icons Amsterdam zapraszają!

Design Icons Amsterdam

Jedyne takie targi vintage na świecie i „must be” dla wszystkich miłośników vintage. W klimatycznych halach starej fabryki silników okrętowych spotyka się raz do roku blisko setka wystawców, antykwariuszy oraz sprzedawców „pereł z odzysku” z całej Europy.
6-7 kwietnia
www.design-icons.com

Salone del Mobile, Mediolan

Organizowane od 1961 roku, największe targi designu i wyposażenia wnętrz, które przyciągają w kwietniu do stolicy Lombardii branżę z całego świata. Przy okazji targów, w Mediolanie odbywa się w tym czasie również tydzień designu z wydarzeniami rozsianymi po całym mieście. Milan Design Week trwa kilka dni dłużej, niż same targi, obejmując każdy zakątek miasta. Więcej na temat wydarzeń organizowanych „na mieście” w czasie tygodnia designu dowiecie się stąd oraz stąd.
16-21 kwietnia
www.salonemilano.it

Architect@Work

Unikalne wydarzenie „targowe”, odbywające się w kameralnej atmosferze, gdzie wszystkie stoiska są takiej samej wielkości, przez co najważniejsze stają się spotkania i biznesowe relacje. W Polsce wydarzenie ma już dwie edycje, a w Europie jest ich aż kilkanaście.
15-16 maja Warszawa i 25-26 września Gdańsk
www.architectatwork.pl

NYCxDesign. Tydzień designu o intensywności miesiąca

NYCxDesign Festival, Nowy Jork

Wydarzenia świętujące rzemiosło, sztukę i szeroko pojęty design rozgrywają się na powierzchni całego Manhattanu. Wystawy, panele dyskusyjne, otwarte showroomy, to tylko niektóre z dziesiątków okazji do zobaczenia pięknych i funkcjonalnych przedmiotów. 
16-23 maja
www.nycxdesign.com

ICFF, Nowy Jork

The International Contemporary Furniture Fair to największe święto designu, wnętrz i architektury w Ameryce Północnej. To tutaj odbywają się północnoamerykańskie premiery. Kładąc nacisk na oryginalne i zrównoważone wzornictwo, ICFF prezentuje  produkty wyposażenia wnętrz dla obiektów mieszkalnych, kontraktowych i hotelarskich.
19-21 maja
www.icff.com

Clerkenwell Design Week, Londyn

Z przedsięwzięcia dzielnicowego Clerkenwell Design Week stał się jednym z największych festiwali promujących marki brytyjskie. Odwiedzający mogą skorzystać z bogatej oferty wydarzeń i warsztatów, a także inspirujących spotkań i wystaw w sklepach, czy showroomach – a wszystko to w świetnej majowej atmosferze. 
21-23 maja
www.clerkenwelldesignweek.com

Świat designu jest na rozdrożu

Łódź Design Festival

Najważniejsza w naszym kraju impreza dotycząca wzornictwa przemysłowego. Odbywa się od 2007 roku, wspierając rozwój polskiego sektora kreatywnego. Tutaj spotykają się co roku polscy projektanci, w ramach konkursu „Make Me!” nagradzani są młodzi twórcy, a plebiscyt „Must Have” wyłania najlepsze realizacje roku poprzedniego.
21-26 maja
www.lodzdesign.com

Design Miami

Coroczne targi wzornictwa kolekcjonerskiego odbywające się w Miami na Florydzie i w Bazylei w Szwajcarii, a także w w Paryżu i Szanghaju. Wydarzenie łączy najważniejszych graczy świata designu poprzez niezwykłe projekty kolekcjonerskie, targi i ewenty, gromadząc galerie, studia projektowe, marki, ekspertów, kolekcjonerów i entuzjastów.
Bazylea 11-16 czerwiec, Paryż  15-20 październik, Miami grudzień
www.designmiami.com

3 Days of Design, Kopenhaga

Kopenhaga zaprasza rosnącą społeczność entuzjastów designu, aby celebrować kreatywność. Festiwal odbywa się w salonach meblowych, sklepach, na ulicach, w galeriach w całej stolicy Danii. Goście z całego świata odkrywają tu nowe i kultowe meble, oświetlenie i akcesoria, czy innowacyjne materiały.
12-14 czerwca
www.3daysofdesign.dk

Miasto magnes. Co takiego ma w sobie Gdynia, że przyciąga i fascynuje?

Gdynia Design Days

Najważniejszy polski festiwal (organizowany od 2007 r.) o projektowym odpowiadaniu na współczesne wyzwania dzisiejszego świata. Każda edycja jest pretekstem do poruszania zagadnień związanych z szeroko pojętym projektowaniem w kontekście zmian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu. Wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje dotykają takich tematów jak: technologia, projektowanie procesów, ekologia, wzornictwo, moda, architektura, rozwój miast czy rzemiosło.
22-30 czerwca
www.gdyniadesigndays.eu

Helsinki Design Week

Wydarzenie organizowane od 2005 roku, jest jednym z największych festiwali projektowych w krajach Północy. Multidyscyplinarne wydarzenie prezentuje design w wielu odsłonach, oferując ponad 250 wydarzeń wokół architektury, mody i kultury miejskiej.
6-15 września
www.helsinkidesignweek.com

London Design Festival

Funkcjonuje od 2003 roku. Jedno z najważniejszych światowych wydarzeń branży designu działa na styku projektowania, innowacji, architektury i mody. Najbliższa edycja promować będzie Londyn, jako światową stolicę designu i ważne wydarzenie w międzynarodowym kalendarzu kulturalnym.
14-22 września
www.londondesignfestival.com

Festiwal designu nad słynnym jeziorem Como

Lake Como Design Festival

Wyjątkowa formuła festiwalu polega na ożywieniu historycznych, często mało znanych lub zapomnianych miejsc słynnego Como. Organizatorzy wskazują na dziedzictwo artystyczne i kulturowe tego miejsca, wiążąc je z nowoczesnym designem najwyższej próby. Dzięki temu publiczność ma szansę odkryć luksusowy włoski kurort inaczej.
16-24 września
www.lakecomodesignfestival.com

Cersaie, Bolonia

Międzynarodowa Wystawa Płytek Ceramicznych i Wyposażenia Łazienki to najważniejsze i największe międzynarodowe targi przemysłu ceramicznego na świecie. Działają od 1983 roku, tworząc miejsce, w którym kreatywność projektowania spotyka sie z innowacyjnością rozwiązań technicznych.
23-27 września
www.cersaie.it

Designblok, Praga

Najstarszy festiwal designu w Europie Środkowej. Funkcjonuje od 1999 roku i co kilka lat odbywa się w  nowych, atrakcyjnych lokalizacjach Pragi prezentując to, co aktualnie najciekawsze w czeskim designie. W festiwalu tradycyjnie biorą udział dziesiątki sklepów, studiów i salonów wystawowych w całym mieście.
2-6 października
www.designblok.cz

Dutch Design Week, Eindhoven

To holenderskie miasto to mekka osób śledzących trendy. Najważniejsze i największe wydarzenie projektowe w Europie prezentuje prace i pomysły tysięcy designerów i szkół wzorniczych z całego świata. DDW różni się od innych festiwali designu tym, że koncentruje się na projektach przyszłości.
19-27 października
www.ddw.nl

Orgatec, Kolonia

Ważne międzynarodowe targi wyposażenia biur i nieruchomości. Targi odbywają się co dwa lata w Kolonii i stanowią kluczowe wydarzenie dla branży sprzętu biurowego i komercyjnego. Międzynarodowi wystawcy prezentują najnowsze trendy i innowacje w dziedzinie wyposażenia, oświetlenia, podłóg, akustyki, technologii medialnej i konferencyjnej. 
22-25 października
www.orgatec.com

Open’er polskiego designu

Targi Rzeczy Ładnych

Wydarzenie przyciąga co roku wielotysięczną publiczność. To unikatowa mieszanka marek, twórców i niepodrabialnej atmosfery. TRŁ odkrywają przyszłe gwiazdy polskiego wzornictwa, prezentują kultową klasykę i inspirują całe pokolenia.
Poznań 2-3 marca , Kraków 16-17 marca, Warszawa 23-24 marca, Trójmiasto 20-21 kwietnia, Wrocław 5-6 października, Warszawa  30 listopada-1 grudnia.
www.targirzeczyladnych.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: