Mediolan 2024. Co nas czeka w tym roku?

62. edycja Salone del Mobile.Milano już 16-21 kwietnia! Na targi powraca Eurocucina, SaloneSatellite świętuje 25-lecie wschodzących talentów, a David Lynch zaprojektował „Thinking Rooms”. Mediolan 2024 zaprasza!

Ewolucja, innowacja i neuronauka to kluczowe hasła 62. edycji Salone del Mobile.Milano 2024. Z roku na rok obserwujemy, jak to imponujące wydarzenie zamienia się z targów, w międzynarodową platformę generującą relacje i odpowiedzialną wizję przyszłości, integrującą projektantów przez cały rok.

Tegoroczna edycja odbędzie się tradycyjnie w Rho Fiero Milano i jak zapowiadają organizatorzy, wyróżniać ją będzie odważne i nieszablonowe podejście do ekspozycji. Ogromny nacisk położono na ulepszenie doświadczenia uczestnictwa w targach w kontekście transformacji ekologicznej, z użyciem narzędzi neuronauki.

Analizując reakcje neurologiczne, emocjonalne i percepcyjne odwiedzających zaplanowano lokalizację oraz rozmieszczenie powierzchni wystawienniczych i wypoczynkowych. 

Wydarzenie zgromadzi ponad 1900 wystawców, w tym 600 młodych talentów poniżej 35. roku życia i 22 szkoły projektowania. W ramach Salone del Mobile.Milano odbędą się: Salone lnternazionale del Mobile, International Furnishing Accessories Exhibition, Workplace 3.0, S.Project, EuroCucina, International Bathroom Exhibition oraz SaloneSatellite.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

EuroCucina przyjazna dla zwiedzających

W tym roku odbędzie się biennale EuroCucina wraz z towarzyszącym wydarzeniem Technology For the Kitchen i Międzynarodową Wystawą Łazienkową. Nową organizację wystaw, zaprojektowała grupa Lombardini22, która na podstawie eksperymentów w środowisku wirtualnym, wybrała intuicyjną ścieżkę w kształcie pętli, prostą w nawigacji i łatwą do zapamiętania. Inaczej niż w poprzednich edycjach, na obrzeżach pawilonów znajdzie się dodatkowa ścieżka usprawniająca połączenie z ofertą kulturalną i strefami ciszy.

To sposób, aby przeciwdziałać typowemu targowemu zmęczeniu – dotarcie do wszystkich stoisk zajmie teraz zaledwie 640 metrów, podczas gdy w poprzednich latach było to 1,2 km.

W centrum EuroCucina pod hasłem: „Wszystko, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o projektowaniu żywności w sześciu przedstawieniach”, gościć będzie sześć międzynarodowych magazynów kulinarnych. Wraz z artystami, projektantami i szefami kuchni z całego świata zaprezentują oryginalną wizję kuchni i projektowania żywności, opartych na naturalnych składnikach. Otwarta debata dotyczyć będzie wyzwań i możliwości sektora spożywczego i jego znaczenia dla świata designu. 

Mediolan 2024 i 25. urodziny SaloneSatellite

To wyjątkowy rok dla wystawy SaloneSatellite. 25. edycja odbędzie się z udziałem 600 młodych projektantów i 22 szkół projektowania. Tematem przewodnim będzie „Connecting Design From 1998”, czyli historia ponad 1400 początkujących projektantów, którzy przez ćwierć wieku nawiązują tu międzykulturowe relacje.

Z tej okazji odbędzie się wystawa w Triennale Milano (16-28 kwietnia) z projektem wystawienniczym Beppe Finessi, która pokaże złożoną relację pomiędzy światem produkcji a międzynarodowymi, młodymi talentami.

– Wychwytywanie nowych trendów i ewolucji całego sektora poprzez angażowanie i słuchanie społeczności bliskich i dalekich, identyfikowanie nowych podejść, metodologii i technologii, eksperymentowanie, bycie na pograniczu – to wciąż ambicja Salone del Mobile – mówi Maria Porro, prezeska Salone del Mobile.Milano.

Międzynarodowa Wystawa Łazienkowa

Jak rozwija się branża pod względem zrównoważonego rozwoju? Etyka, zrównoważony rozwój i technologia, ale także fascynująca moc i delikatność wody to tematy, które towarzyszą tegorocznej wystawie mebli łazienkowych.

Ważnym punktem ekspozycji będzie Under the Surface, czyli instalacja w formie wyspy zaprojektowana i wyprodukowana przez firmę Accurat, Design Group Italia i studio projektowe Salotto NY.

Jej zadaniem jest refleksja nad tematem naszej relacji z najcenniejszym zasobem na ziemi oraz nad rolą, jaką odgrywa łańcuch dostaw. Instalacja ma wywoływać sugestywny efekt wizualny, pomagający odwiedzającym uświadomić sobie wpływ na środowisko naturalne naszych codziennych nawyków związanych ze zużyciem wody. 

David Lynch zaprojektował pokoje

Niespodzianką tej edycji jest zaangażowanie reżysera filmowego Davida Lyncha, który zaprojektował wnętrza dwóch „Thinking Rooms”. Są one zaproszeniem do przekroczenia progu wciągającej, medytacyjnej krainy, którą znamy z jego tajemniczych i pełnych specyficznej atmosfery filmach. Kuratorem projektu jest reżyser i pisarz Antonio Monda, a projekt powstał we współpracy z Piccolo Teatro di Milano.

– Zdecydowaliśmy się na współpracę z mistrzem kina, jakim jest David Lynch, ze względu na jego zdolność do wprowadzania nas w inny świat, tajemniczy i alienujący. Wejście do zaprojektowanego przez niego pokoju będzie jak przejście do innego świata – mówi Maria Porro.

Na targach odbędą się także konferencje i okrągłe stoły z międzynarodowymi gośćmi, warsztaty dotyczące gorących tematów designu. Pojawią się interaktywne instalacje site-specific, artystyczne performanse. Mediolańskie studio Formafantasma powraca z areną „Drafting Futures”, w której odbywać się będą dyskusje, prelekcje i rozmowy, np. ze zdobywcą nagrody Pritzkera, Diébédo Francisem Kéré

Ciekawie zapowiada się rozmowa, jaką Hans Ulrich Obrist, dyrektor artystyczny londyńskiej Serpentine Gallery, przeprowadzi  z Marią Porro. 

Formafantasma zaprojektowała także drugą odsłonę mobilnej księgarni Corraini, w której znajdziemy tytuły poświęcone wzornictwu, sztuce i architekturze.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Mediolan 2024. Tydzień z designem!

Tydzień designu w Mediolanie oznacza szereg imprez towarzyszących, pod nazwą Fuorisalone na które składają się takie strefy jak m.in. Brera Design District, Isola Design District, Tortona Design Week i 5Vie Design Week.

Jedna z najciekawszych imprez towarzyszących –  Alcova odbędzie się w tym roku we wspaniałych, historycznych wnętrzach willi Borsani i willi Bagatti Valsecchi w Varedo, na obrzeżach Mediolanu.

Villa Borsani – sztuka życia po włosku

To właśnie lokalizacje są kluczowe dla festiwalu Alcova, założonego przez kuratorów Valentinę Ciuffi i Josepha Grimę. W ubiegłym roku przejęli dawną rzeźnię, a wcześniej fabrykę i klasztor na obrzeżach Mediolanu.

Tegoroczne lokalizacje także wynikają z ich misji, polegającej na oferowaniu dostępu do rzadko odwiedzanych przestrzeni w Mediolanie i jego okolicach.

Alcova prezentuje w nich projekty wschodzących i niezależnych projektantów, dając wgląd w kierunek, w jakim zmierza współczesny design.  Tego wydarzenia nie można przegapić, jeśli chcemy śledzić na bieżąco, co się dzieje w branżach kreatywnych!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Welcome to Miami

Welcome to Miami

Miami | 10 grudnia 2023

Tydzień sztuki w Miami przyciąga galerie i entuzjastów z całego świata