Materiałowy zawrót głowy

Pierwsze tegoroczne targi w branży tekstylnej, Heimtextil, odbyły się we Frankfurcie nad Menem 10-13 stycznia 2023 r. Największe międzynarodowe targi tkanin domowych i użytkowych to prawdziwy barometr klimatu zmian i trendów na nowy rok biznesowy. 

Innowacyjne materiały powstałe z naturalnych surowców, takich jak grzyby, włókna roślinne lub odpady z recyklingu to przyszłość przemysłu tekstyliów domowych. To właśnie temat zrównoważonego rozwoju, powrotu do natury i pomysły na recykling zdominował część poświęconą trendom i kierunkom rozwoju. Heimtextil 2023 rozpoczęły się zresztą od dyskusji panelowej na temat zrównoważonej transformacji: W jaki sposób producenci tekstyliów powinni przemyśleć swoje łańcuchy dostaw? Jak przejrzystość może stać się przewagą konkurencyjną? I jak uwzględniać zrównoważony rozwój już na samym początku projektowania produktów? Czy można produkować całe kolekcje w sposób przyjazny dla środowiska? Czy strategie zrównoważonego rozwoju obejmują odpowiedzialność społeczną? Na te i wiele innych pytań próbowano znaleźć odpowiedź podczas czterech intensywnych dni wypełnionych dyskusjami, spotkaniami i wymianą doświadczeń.

– Przez cztery dni targi Heimtextil był miejscem, w którym zastanawiano się nad zrównoważonymi łańcuchami dostaw, gospodarką obiegu zamkniętego i ekologicznymi innowacjami. To pokazało, że targi są modelem biznesowym, który ma wpływ. Dla globalnych partnerstw i dla środowiska – mówi Detlef Braun, członek zarządu Messe Frankfurt.
 

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Globalna sieć połączeń

Uczestnicy targów mogli zapoznać się z ogromnym przeglądem światowych innowacji tekstylnych – od włókien, przędzy, tkanin obiciowych i dekoracyjnych, tkanin funkcjonalnych oraz zewnętrznych, sztucznej skóry i tapet, po tekstylia łazienkowe, materace i dekoracje.

Dzięki 2400 wystawcom z ponad 120 krajów Heimtextil 2023 stworzył globalną scenę, na której nie tylko kupujący, ale też dekoratorzy wnętrz, projektanci, architekci mogli nawiązać nowe kontakty biznesowe, przedefiniować łańcuchy dostaw wraz z dostawcami i zainspirować się prognozą trendów.

Program wykładów i paneli umożliwił także profesjonalny wgląd w mapę tej gałęzi przemysłu, dla której zmiany, jak dla wielu innych, stają się koniecznością. Wystawcy Heimtextil z roku na rok, w coraz większym stopniu koncentrują się więc na strategiach transformacji, które uwzględniają cele zrównoważonego rozwoju. W tym roku zaprezentowano m.in. innowacyjne, projekty – od włókien wykonanych z PET, przez len w połączeniu z innymi włóknami naturalnymi, takimi jak konopie, po pościel z bawełny pokrytej korkiem. Podkreślano też znaczenie sieci połączeń biznesowych.

– Długoterminowa współpraca z zaufanymi dostawcami to ważni partnerzy na drodze do transformacji. Zrównoważony rozwój można osiągnąć jedynie poprzez ścisłą współpracę — mówił Olaf Schmidt.

Heimtextil 2023

Heimtextil – trendy na sezon 2023/2024

Heimtextil Trends to na targach pozycja obowiązkowa dla międzynarodowych gości. W oparciu o skoncentrowane analizy i wiedzę ekspercką, Rada Trendów Heimtextil – składająca się z FranklinTill Studio (Londyn), Stijlinstituut Amsterdam i duńskiej agencji SPOTT Trends & Business – przedstawiła autorski wgląd w przyszłość rynku krajowego i międzynarodowego. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej skoncentrowano się na zrównoważonym rozwoju i gospodarce o obiegu zamkniętym, głównych czynnikach wyznaczających trendy na sezon 23/24.

W tym roku wykłady i ekspozycje odbywały się pod hasłem „Textiles Matter” i były próbą odpowiedzi na pytania: Jakie są dostępne opcje recyklingu i jak wygląda optymalny recykling wyrobów włókienniczych?

W ramach gospodarki o obiegu zamkniętym materiały są stale ponownie wykorzystywane. Z jednej strony zmniejsza to zapotrzebowanie na nowe surowce, aż drugiej zmniejsza ilość generowanych odpadów.

W cyklu technicznym materiały nieorganiczne, takie jak nylon, poliester, tworzywa sztuczne i metal, można poddać recyklingowi bez utraty jakości. W cyklu biologicznym materiały organiczne, takie jak len i włókna łykowe, po zakończeniu okresu użytkowania wracają do natury. Stało się to podstawą do wyróżnienia czterech trendów tematycznych: „Make and Remake”, „Continuous”, „From Earth” i „Nature Engineered”, wokół których zbudowano przestrzeń wystawy.

Heimtextil 2023

Cykl życia tekstyliów

W jednej z dyskusji panelowych Caroline Till, członkini Rady ds. Trendów Heimtextil, przekonywała, że już podczas opracowywania produktu można tworzyć fundamenty pod gospodarkę obiegu zamkniętego. To, jak powiedziała, wymaga świadomych decyzji na początku procesu projektowego i spojrzenia na odpady jako na zasób. Podkreśliła również znaczenie współpracy między ekspertami i otwartości na różne dyscypliny, którą powinni się wyróżniać zarówno młodzi projektanci, jak i inżynierowie projektujący materiały.

– Zrozumienie całego cyklu życia tekstyliów. Myślenie o kolejnym życiu na początku procesu projektowego. Przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym i świadomość skąd pochodzą materiały, jak są przetwarzane i gdzie trafiają – to wszystko ma ogromny wpływ na środowisko – przekonywała Caroline Till.

Z kolei futurolożka, prof. dr hab. Anabel Ternès von Hattburg Ternès von Hattburg, podkreśliła, że: – Czas zmienić nie tylko narracje, ale także sposób myślenia, na myślenie całościowe i działanie z perspektywy świata odpowiedniego dla wnuków. Wymaga to nowych kryteriów oceny, a przede wszystkim nowego przywództwa, które zaczyna się od każdego od siebie.

W tym roku konstrukcja obszaru trendów na targach oparła się na manifeście materiałowym Heimtextil– do zaprojektowania stoisk wykorzystane zostały wyłącznie lokalne, przyjazne dla środowiska lub wypożyczone materiały.

Heimtextil 2023

Silny polski akcent

Targi Heimtextil 2023 przyciągnęły 44 000 odwiedzających i 2400 wystawców z 129 krajów, łącząc światowy przemysł tekstyliów, architektów, projektantów i poszukiwaczy trendów.

Z Polski w targach wzięło udział 26 wystawców: Agmamito, AMW Nawrot, Cedrob, D. i P. Bajon, Davis Fabrics, Dekoma, Eerupak, Fabb, Grandhome Poland, Bartex Grzegorz Buganik, Halantex, Idesin M. Siwek, Inter Widex Wieslaw Mierzejewski, J.A.D., Lech Fabrics, MAGAM, Margo Textil Mieczyslaw Trzpis, My Alpaca, Wamatex Andrzej Wieczorek, PIK Hurt-Detal K. i B. Nartowicz, S.I.C. Toptextil, Wall Art, Wolek, Zawisza – Jan Sienkiewicz, Zwoltex.

Następna edycja Heimtextil odbędzie się w terminie 9-12 stycznia 2024 roku.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: