Łódź Design Festival 2024. Komfort dla wszystkich!

Druga połowa maja szykuje się niezwykle ciekawie dla osób, które lubią wypoczywać pośród sztuki i dobrego designu. Łódź Design Festival 2024 to już osiemnasta edycja wydarzenia, a jego główne atrakcje odbędą się pomiędzy 21–26 maja.

Na odwiedzających czeka program obejmujący ponad 60 wystaw i wydarzeń, a wszystko pod wspólnych hasłem przewodnim „Komfort”. To jednak nie koniec dobrych wiadomości – udział w wydarzeniu jest bezpłatny!

– Żyjemy obecnie w ciągłym poszukiwaniu satysfakcji i dobrego samopoczucia, a przyspieszające zmiany stawiają przed nami nowe wyzwania. W trakcie nadchodzącej edycji festiwalu odkryjemy, jak komfort przenika daleko poza tradycyjne wygody fizyczne, obejmując subtelne elementy, takie jak harmonia, spokój ducha oraz indywidualne potrzeby użytkowników. Pokażemy, że odpowiednio zaprojektowane otoczenie sprzyja nie tylko dobremu samopoczuciu, lecz również odzwierciedla naszą unikalną tożsamość i pożądany styl życia – podkreśla Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

60 propozycji w programie

W programie ŁDF2024 znajduje się ponad 60 różnych propozycji, obejmujących wystawy, warsztaty dla dzieci i dorosłych, panele tematyczne, spotkania autorskie, spacery miejskie oraz premiery filmów.

Do najważniejszych z nich należą z pewnością wystawy: make me! – Laboratorium innowacji, prezentująca prace młodych projektantek i projektantów z całego świata; must have, na której zobaczymy najlepsze przykłady rodzimego designu; Póki pną pnie, podejmująca temat zieleni w mieście czy Na stołach, o kulturowych i społecznych sensach spożywania.

Na program Łódź Design Festival 2024 składają się również liczne projekty, stworzone w ostatnim roku na polskich i zagranicznych uczelniach artystycznych, m.in.: R3definicja (Studenckie Koło Naukowe CAD na Politechnice Łódzkiej), Co branża kreatywna myśli o sztucznej inteligencji? (Koło Naukowe Lorem Ipsum ASP Katowice), czy Mebel – życie po życiu (studenci Architektury Wnętrz ASP Wrocław).

Całość uzupełniają ekspozycje wybrane z przeszło 100 różnorodnych propozycji zgłoszonych w ramach festiwalowego naboru open programme – wśród nich, chociażby: NeuroDiver – Comfort Space LAB. Przestrzeń edukacyjno-eksperymentalna, Dotknąć miasta, OFFline from time to time, Spotkania – 10 lat studia Pawlak&Stawarski czy Type Text LDZ.

Panele, spotkania autorskie, spacery i premiery

Festiwalowe warsztaty stanowią niezwykle popularna część programu ŁDF, dlatego przygotowane zostały z myślą o różnych odbiorcach – zarówno osobach profesjonalnie zajmujących się projektowaniem jak i amatorów; organizatorzy zadbali także o ofertę dla dzieci. 

Osobna uwaga należy się wydarzeniu Sustainable inclusive space, organizowanemu wraz z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Składają się na nie aż cztery boki tematyczne: „Health & Wellbeing: Dobrostan – jak go zmierzyć”;  „Transformation: w kierunku zrównoważonych miast”; „Biodiversity: jak wygrać z miastem?” oraz „Design: projektowanie uniwersalne, czyli lepszy świat dla wszystkich”. Tu też trzeba się spieszyć z zapisami – ilość miejsc jest ograniczona, a wydarzenie nie będzie transmitowane online.

Zaplanowane przez organizatorów wydarzenia to dobra okazja na spotkanie w gronie znajomych, ale też możliwość poznania zupełnie nowych, ceniących twórcze działania osób. Tych kilka festiwalowych dni upłynie wszystkim na rozmowach o nowych trendach w designie, projektowaniu strefy komfortu, designie lat ubiegłych, który powraca,  projektowaniu środowiskowym czy o zagadnieniach technologicznych. Warte udziału są także pokazy filmów: polska premiera wielokrotnie nagrodzonego „Monoblock” (reż. Hauke Wendler) oraz prapremiera „Odnowa architektury” (reż. Ewa Trzcionka). 

Nie zabraknie także Archibloku, który w tym roku poświęcony jest tematyce projektowania ogólnodostępnych przestrzeni i temu jakie potrzeby mieszkańców miast powinno się uwzględniać, abyśmy wszyscy czuli się w nich komfortowo.

– […] dokonamy zamachu na świętość. Oto bowiem bierzemy na warsztat pojęcie kluczowe dla naszej europejskiej, zachodniej tożsamości i dla wynikającego z niej myślenia o projektowaniu. Tym pojęciem jest komfort. Ma on tę niezwykłą cechę, że dość szybko staje się dla nas niewidzialny – zapowiada Filip Springer, prowadzący tę część festiwalowego programu.

W cyklu eksperckich prezentacji zakończonych debatą wezmą udział: Natalia Olszewska, Agata Szydłowska, Paweł Grobelny, Kasper Jakubowski i Jan Mencwel.

Łódź Design Festival 2024, 21–26 maja

Program ŁDF2024: lodzdesign.com/program
Harmonogram LDF 2024: lodzdesign.com/harmonogram
Informacje praktyczne: lodzdesign.com/informacje

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: