Eklektyzm, wabi-sabi i odrobina etno – tak pracują uznane architektki

Jola Skóra i Anna Olga Chmielewska, właścicielki agencji projektowo-kreatywnej Jam Kolektyw, zaprosiły nas do swojej nowej pracowni w Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

MDM, czyli wpisana do rejestru zabytków Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa powstała na Śródmieściu Warszawy w latach 1950-1952. Za charakterystyczny projekt odpowiadał wówczas renomowany zespół architektów pod kierunkiem Józefa Sigalina i Stanisława Jankowskiego. Dziś znajdziemy tu nową siedzibę agencji projektowej Jam Kolektyw.

Z okien, od strony wschodniej rozciąga się widok na ulicę Marszałkowską, od zachodu natomiast widać zaciszne podwórko. To właśnie dzięki takiemu usytuowaniu naturalne światło podkreśla wyjątkowy wystrój. – Zależało nam, aby przestrzeń pracowni stanowiła inspirację dla odwiedzających – opowiada Jola Skóra, założycielka Jam Kolektyw. – Pokazujemy tutaj nowe rozwiązania i prezentujemy marki, których produkty oraz podejście do projektowania są nam bliskie. W naszych realizacjach chętnie korzystamy ze wzornictwa vintage oraz mebli i dodatków wykonywanych przez rzemieślników. Naszym założeniem było wydobycie potencjału tego miejsca bez ingerowania w architekturę, zachowanie oryginalnych detali oraz układu sprzętów łazienkowych i kuchennych.

W azjatyckim nurcie

Estetyka holu nawiązuje do wabi-sabi, inspirowanej buddyjską filozofią zen japońskiej stylistyki. Na części ścian pozostawiono surowy tynk, a pozostałe pokryto farbą. – Na prace remontowe nie miałyśmy wiele czasu, więc powierzyłyśmy je zaufanej firmie  – wspomina współwłaścicielka pracowni, Anna Olga Chmielewska. Ze stylistyką wabi-sabi doskonale koresponduje odświeżony bukowy parkiet, dotąd ukryty pod warstwą wykładziny. Renowacji poddano również oryginalne drewniane drzwi wewnętrzne oraz ościeżnice. – Naprzeciwko wejścia do pracowni stanął mebel naszego projektu: lekka konsola na metalowym stelażu z blatami z drewna oraz spieku kwarcowego Dekton w kolorze Liquid Sky – wskazuje Jola Skóra.

Całość oświetla prosty system sufitowy.  Na konsoli zaś stanęła dekoracyjna lampa Gatto marki Flos. W niewielkiej przestrzeni holu pojawiło się także duże lustro w czarnej, drewnianej ramie, a skrzydło drzwi prowadzących do kuchni chroni przed zamknięciem stoper w kształcie królika marki Queeboo. Na ścianach natomiast zawisł dedykowany collage stworzony przez Wycinki w termosie oraz ekspozytor na magazyny z publikacjami sesji i projektów z dorobku pracowni.

Duży stół zrealizowany według własnego projektu umożliwia organizację spotkań, kameralnych warsztatów oraz prezentacje nowych produktów. Owalny blat wykonany ze spieku kwarcowego unosi się na konstrukcji białych, stalowych nóg. Nad stołem zawisła dekoracyjna lampa z plisowanym kloszem marki LeKlint, a wokół stanęły krzesła vintage przywiezione z Holandii.

Jam Kolektyw wnętrza pracowni

Pop-up

Serce pracowni stanowi rozległe pomieszczenie pełniące funkcję salonu, pokoju dziennego jak również domowego biura. Takie rozwiązanie pozwala na zaprezentowanie mebli i dodatków zarówno podczas realizacji aranżacyjnych sesji zdjęciowych, jak i spotkań z klientami.

Przed sofą Lua z kolekcji marki Noti stanęły dwa stoliki kawowe. Jeden z nich to autorska kolekcja Jam Kolektyw, drugi, drewniany to model Muse, również marki Noti. Za nim na ścianie zawisła dekoracyjna kompozycja HK Living. Swoje miejsce znalazła się tu także tapicerowana pufa projektu Krzysztofa Milewskiego – taty Anny, będąca prototypem z lat 70. zrealizowanym na potrzeby dyplomu projektanta na warszawskiej ASP. System regałowy wiszący na jednej ze ścian pełni rolę domowego biura, zaś stojący przy nim fotel to model Mishell (Noti). Dekoracje na półkach to projekty skandynawskich marek Lucie Kaas oraz HAY.

W pokoju projektowym, tak jak w pozostałych pomieszczeniach dominują stonowane, neutralne kolory. Prosty blat ze sklejki opiera się na drewnianych koziołkach. Towarzyszące mu fotele biurowe to projekt vintage Lievore Altherr Molina zaprojektowany dla marki Arper. Nad stołem wiszą proste, minimalistyczne lampy marki Balance Lamp. Dekoracje ścienne stanowi wpisująca się w kolorystykę pracowni fotografia autorstwa Joli Skóry z serii Rudzielce oraz zegar przywieziony przez Annę z belgijskiego targu. Znalazło się tutaj także wygodne miejsce do relaksu z fotelem Nome od Noti i głośniko-lampą Queeboo.

Kuchenne rewolucje

Klimatyczna kuchnia z zabudowami wykonanymi na zamówienie stanowi znakomite tło dla autorskich, aranżacyjnych sesji zdjęciowych. Na tle ścian i podłogi noszących ślady wielu poprzednich remontów stanęła prosta, elegancka zabudowa zrealizowana na zamówienie przez stolarnię Tomdar. Drewniane meble, złote i mosiężne detale oraz kamienna struktura blatu z kompozytu Cosentino stanowią zamierzony kontrast w odniesieniu do nieidealnej tkanki architektonicznej tego pomieszczenia.

Przedłużenie blatu stanowią drewniane półko-kasetki do przechowywania akcesoriów kuchennych. Fronty szafek zdobią ręcznie wykonane uchwyty Meluzyna marki Plankton dla Domu. Na prostej półce znalazło się miejsce na ceramiczne naczynia z serii 70. marki HK Living. Na przeciwległej ścianie swoje miejsce znalazł niewielki, wiszący stolik – idealne miejsce na poranną kawę, albo pracę z laptopem. Przy drewnianym blacie stanęły hokery Rotor od Noti a całość oświetla minimalistyczny kinkiet Balance Lamp zrealizowany na zamówienie.

Jam Kolektyw kuchnia pracowni

– Naszym zdaniem każda przestrzeń może stanowić inspirację – zauważa Jola Skóra. – Na przykładzie metamorfozy tej łazienki pokazujemy, w jaki sposób stworzyć wyjątkowy klimat bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Podstawą są oczywiście dobrej jakości sprzęty i odrobina więcej niż zwykle fantazji.

Znalazły się tutaj m.in. chromowane baterie podtynkowe z serii Art Deco, oraz ceramiczne dodatki w różowym odcieniu powstały w pracowni Inica. Na żeliwnej, odrestaurowanej wannie stanęła dekoracyjna nakładka z materiału Dekton, a świeczniki HAY dopełniają klimatu przestrzeni. Różowe, przecierane ściany pomalowano ceramicznymi farbami Para.

Jam Kolektyw

Misją pracowni Jam Kolektyw, którą tworzą Jola Skóra i Anna Olga Chmielewska, jest tworzenie wnętrz oraz pokazywanie w realizowanych sesjach zdjęciowych przestrzeni stanowiących tło do osobistych historii. Pracownia specjalizuje się w kompleksowych realizacjach z zakresu home & living, a także tworzeniu koncepcji kreatywnych czy tworzeniu stylizacji i fotografowaniu wnętrz. www.jamkolektyw.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Eklektyczna dusza

Eklektyczna dusza

Warszawa | 15 lipca 2023

Symfonia kolorów i tekstur projektu Marty Chrapki ze studia Colombe

Wygodne home office

Wygodne home office

Warszawa | 28 marca 2023

Zaglądamy do domowych biur architektek wnętrz z Jam Kolektyw

Sake w tokijskiej mgle

Sake w tokijskiej mgle

Warszawa | 16 września 2022

Sakebar by Nobu ma szansę stać się najmodniejszym miejscem na mapie stolicy