Drewno we wnętrzach – jak wykorzystać ten trend?

Ciepłe i przyjemne w dotyku. Przyjazne i pozwalające obcować z tym, co naturalne. W rozmaitych kolorach, rysunkach słojów i wzorów. Drewno we wnętrzach z historią niemal tak długą, jak całej cywilizacji. Dlaczego? Bo zawsze jest blisko, dostępne i ma wiele zalet, których nie da się zlekceważyć. Piękne gdy jest świeże, i gdy się starzeje. Kiedy zmienia kolor, a upływ czasu pozostawia na nim rozmaite ślady.

Drewno – istota ponadczasowości we wnętrzach

Drewno to zarówno materiał wykończeniowy, jak i dekoracyjny. Mamy więc drewniane podłogi, drewno na ścianach, drewniane meble i mnóstwo do wyboru drewnianych ozdób. W różnych formach wykończenia występuje ono praktycznie we wszystkich stylach aranżacji wnętrz. Na przykład gatunki jasnego drewna pojawiają się we wnętrzach skandynawskich. Drewno z efektem postarzenia jest doskonałym tłem dla stylu vintage, a masywne drewniane meble kształtują styl angielski. O sile oddziaływania tego materiału świadczą – paradoksalnie – rozmaite imitacje drewna czy też materiały kompozytowe, forniry i lamele.  Zawierając drewno są przy tym bardziej odporne na upływ czasu nie zmieniając parametrów czy kształtów, co jest szczególnie cenne w przypadku mebli. Istotą ponadczasowości zaś drewna jest jego naturalny urok. To, że kojarzy nam się z lasem, wolnością, świeżym powietrzem. Drewno we wnętrzach zawsze dodaje ciepła i przytulności.

drewno we wnętrzach
Na zdjęciu: przytulność w stylu mid-century w mieszkaniu przy Parku Oliwskim w Gdańsku. Zdjęcie: Kroniki Studio

Drewno na podłodze, ścianach i nie tylko

Obok drewnianych mebli najpopularniejszą firmą wykorzystania drewna jest podłoga. Po żadnej innej nie chodzi się boso z taką przyjemnością. Drewniane podłogi określa się poprzez klasę twardości danego gatunku w skali II – IV. Druga to niezwykle popularna dzięki swoim walorom kolorystycznym i barwnemu rysunkowi słojów sosna czy klon. Do trzeciej należą m.in. uznawany za jeden ze szlachetniejszych gatunków –  dąb, a także buk  i jesion. Do czwartej grupy, charakteryzującej się największą twardością, zalicza się z kolei – ze znanych w Polsce gatunków – orzech. Przy wyborze drewna na podłogę koniecznie trzeba mieć gwarancję, że materiał został odpowiednio wysezonowany i zadbać o staranne przygotowanie podłoża. Panele drewniane to częsty wybór, jednak na popularności zyskują również panele i podłogi winylowe. Ich estetyka do złudzenia przypomina tę wziętą z natury, a przy tym trudno nie zgodzić się z faktem, że łatwiej utrzymać taką podłogę w czystości. Nie wymaga ona również specjalnych prac konserwacyjnych. Drewno na ścianie z kolei doskonale uzupełnia różne style. Np. styl skandynawski lubi to jasne lub bielone. Styl Vintage – drewno na ścianie jest ciemniejsze i z ładnie starzejących się gatunków, a klasyczny – gładkie i eleganckie. Drewno na ścianie może być położone w formie drewnianych paneli, boazerii, sklejki bądź forniru. Drewniane są również często schody, najczęściej wykonywane wówczas z twardszych gatunków, odporniejszych na uszkodzenia i brud.

drewno na ścianie
Na zdjęciu: apartament przy Bond Street na Manhattanie zaprojektowany przez Home Studios. Zdjęcie: Brian W. Ferry

Drewno we wnętrzach. Kolory drewna

Do wnętrza salonu czy kuchni nie warto wprowadzać więcej niż 2 – 3 gatunki i kolory drewna. Są przy tym odcienie, które lepiej ze sobą współgrają i te, których kontrast razi. Najmniej przyjemne dla oczu jest łączenie tonów zielonkawych z czerwonymi czy szarych z bielonymi. Z pewnością zaś jasną podłogę możemy skontrastować ciemniejszym, naturalnym odcieniem drewnianych mebli. A wszelkie barwy żółtawe dobrze komponują się z czerwieniami i brązami. Ważne jest również utrzymanie harmonii pomiędzy wizualnymi efektami tego naturalnego materiału. Drewniane podłogi z łagodnym, delikatnym rysunkiem pozwalają dopasować do nich bardziej wyraziste faktury na meblach czy innych drewnianych wykończeniach i odwrotnie. Kolory drewna we wnętrzach – o tym warto pamiętać – pozwalają nam oddać styl, w duchu którego urządzamy dom czy mieszkanie.

drewniane meble
Na zdjęciu: Kultowy bar w hotelu Kämp pochodzi z 1887 roku. Misją architektek z pracowni Fura było odnowienie jego przestrzeni przy jednoczesnym uhonorowaniu jego tożsamości. Zdjęcie: Materiały prasowe

Drewniane meble

Drewniane meble – stoły, półki, krzesła, szafy i kredensy – z litego drewna, bądź forniru czy też lamelu – można zaryzykować stwierdzenie, że są w każdym wnętrzu. Od prostych i nieobrobionych po zdobione listwami czy gzymsami i wykończone na wysoki połysk. Meble z drewna reprezentują one różne style i zaspokajają różne gusta. Łączy je jedno – potrzeba konserwowania i pielęgnowania w odpowiedni sposób. Do bieżącego czyszczenia drewnianych mebli zastosowanie mają preparaty na bazie wosku lub oleju, np. lnianego. Sprawiają one, że drewno staje się bardziej odporne na wilgoć i osadza się na nich mniej kurzu. Co jakiś czas należy również zabezpieczać drewniane meble, szczególnie te stare stosując konserwację lakierniczą.  Profesjonalista delikatnie zetrze wierzchnią warstwę i pomaluje lakierem dając meblom zabezpieczenie na kolejne sezony.

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Oda do weekendu

Oda do weekendu

Góry Izerskie | 7 października 2022

Odwiedzamy minimalistyczne mieszkanie w Górach Izerskich