Kolekcja sztuki w dębowym lesie

Zaprojektowany przez Tolo Architecture, Branch House znajduje się na leśnych wzgórzach Montecito w południowej Kalifornii. Mieszka tu para zapalonych kolekcjonerów sztuki i miłośników natury.

Wcześniej było tu ranczo z lat 60. zaprojektowane zgodnie ze standardami amerykańskich przedmieść: podwórko od frontu przeznaczone na samochody i rozległy trawnik na tyłach budynku.

Nowa rezydencja jednorodzinna o powierzchni 4400 stóp kwadratowych, skomponowana została, w nieregularną bryłę, z ośmiu połączonych ze sobą korytarzami pawilonów. Każdy z pawilonów ma inne przeznaczenie i unikalną orientację na światło.

Efektowne, przeszklone elewacje to zresztą niejedyne źródło światła i widoku – każdy pawilon wyposażono w obszerny świetlik.

Tolo Architeture

Dokładnie zaplanowana nieregularność

Im głębiej wchodzimy do wnętrza nieruchomości, tym bardziej prywatne stają się przestrzenie – od znajdujących się na froncie pomieszczeń ogólnodostępnych, takich jak salon, jadalnia i kuchnia, przejść można do gabinetu, sypialni i łazienek oraz oddzielnego studia do pracy. Spajające całość, przeszklone korytarze zaprojektowano jako kręgosłup komunikacyjny domu oraz jako prywatną galerię sztuki.

Chociaż nieregularny rzut bryły może wyglądać na dość przypadkowy, jednak w rzeczywistości jest ściśle uwarunkowany kontekstem miejsca. Różne kąty i kształty połączonych ze sobą szklanych fasad i dachów, wykonanych z miedzianych gontów, podążają za pragnieniem perspektywicznego widoku na krajobraz. Architekci wzięli też pod uwagę dostęp do słońca w poszczególnych porach dnia, wymagania użytkowe, a także położenie drzew rosnących na działce.

– Zburzenie pierwotnego rancza pozwoliło nam odzyskać stary gaj dębowy i przywrócić ziemię do jej naturalnego stanu. Ściśle współpracując z arborystą, zbudowaliśmy nowy dom z zachowaniem istniejącego starodrzewia – tłumaczą architekci z Tolo Architecture.

Tam, gdzie kubatury budynków znajdowały się blisko korzeni dębów, uniesiono bryłę domu ponad ziemię, za pomocą betonowych pali. Architekci zaplanowali także posadzenie nowych dębów i innych roślin, aby wspierać rozwój ekosystemu wokół domu.

Toro Architecture

Sufity z daglezji i miedziana zbroja

Ten obszar Stanów Zjednoczonych, Oak Grove, słynie z pożarów – w 2008 roku zniszczyły tu one wiele domów. W rezultacie lokalne przepisy budowlane zabraniają obecnie stosowania drewna niepoddanego obróbce ogniowej jako zewnętrznego materiału okładzinowego.

Aby rozwiązać te problemy i spełnić marzenie klientów o zamieszkaniu wśród drzew, pracownia Tolo Architecture zaprojektowała dom z drewnianą konstrukcją wewnętrzną, z laminowanej tarcicy fornirowej i ognioodporną zewnętrzną „zbroją”, wykonaną z miedzianych płytek. Ta miedziana powłoka została oddzielona od drewnianej ramy za pomocą osłony przeciwdeszczowej.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Z czasem miedź pokryje się patyną, co w zamyśle stopniowo jeszcze bardziej zintegruje dom z krajobrazem Oak Grove.

Projekt wnętrza jest maksymalnie uproszczony – posadzka z polerowanego betonu oraz proste powierzchnie forniru wprowadzają spokój i harmonię. Znaczna część materiałów została wybrana ze względu na surowe właściwości – dębowe drzwi, poręcze ze stali ocynkowanej, sufity z daglezji, a także dębowe drzwi szafek współgrają z otaczającym lasem. Z kolei gładkie, białe ściany tworzą neutralne tło dla kolekcji sztuki. Mocne akcenty koloru tworzą tu płytki w kuchni i łazience – niebieskie, różowe i żółte.

Tolo Architecture

Tolo Architecture i amerykański modernizm

Funkcjonalne podejście do projektowania i atencja dla otaczającego krajobrazu przywołują ducha początków modernistycznej historii architektury. 

Case Study Houses (1945–1966) była to seria eksperymentalnych projektów w amerykańskiej architekturze mieszkaniowej, sponsorowanych przez magazyn „Arts & Architecture”.

Na jego zlecenie najlepsi architekci tamtych czasów, m.in. Richard Neutra, Charles i Ray Eamesowie czy Eero Saarinen, projektowali niedrogie domy modelowe odpowiadające na potrzeby boomu mieszkaniowego, jaki w Stanach Zjednoczonych spowodował koniec drugiej wojny światowej. W wykonaniu studia Tolo Architects modernistyczne przeszklenia zyskały nowoczesny rozmach i współczesny kontekst szacunku dla otaczającej przyrody.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Legenda odświeżona

Legenda odświeżona

Palo Alto | 13 maja 2023

Kalifornijskie studio przenosi nowoczesny dom z połowy stulecia w XXI wiek