Fyra udowadnia, że architektura jest kobietą

Kobiety stanowią jedynie 30 procent czynnie pracujących architektów – mówiła w 2018 roku, podczas warszawskiego wykładu, Odile Decq, francuska architektka. I choć od tamtej chwili minęło już sporo czasu, architektura – tak samo jak branża budowlana czy deweloperska, wciąż jest profesją zdominowaną przez mężczyzn. Tym bardziej cieszą pracownie takie jak Fyra, która w całości złożona jest z kobiet.

Fyra to jedna z wiodących agencji projektowania wnętrz w Finlandii. Została założona w 2010 roku przez Evę-Marie Eriksson, Hannę Neuvo, Niinę Sihto i Tiinę Närkki. Specjalizująca się w przestrzeniach biurowych, hotelach i restauracjach pracownia w centrum uwagi stawia człowieka i jego udział w społeczeństwie. Agencja ma również doświadczenie w projektowaniu koncepcyjnym. Stworzyła m.in. koncepcję samoobsługowego punktu odbioru zamówień Box by Posti dla czołowej fińskiej firmy pocztowo-logistycznej Posti. Była również odpowiedzialna za przestrzenie wystawiennicze na Helsinki Design Week.

W 2020 roku Fińskie Stowarzyszenie Architektów Wnętrz (SIO) przyznało pracowni Fyra tytuł Agencji Architektury Wnętrz Roku (Interior Architecture Agency of the Year), będący jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży projektowej w tym kraju.

– Filozofia firmy Fyra polega na tym, że pracujemy razem – mówi Hanna Neuvo, szefowa agencji.

Więcej na: www.fyra.fi

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ponadczasowa klasyka

Ponadczasowa klasyka

Helsinki | 9 stycznia 2023

Odwiedzamy kawalerkę projektu polsko-fińskiej architektki Anny Koivumäki

Modernizm udomowiony

Modernizm udomowiony

Helsinki | 29 października 2022

Willa Aalto, prywatny dom słynnego Alvaro Aalto, ujmuje przytulnością

Powstanie Muzeum Architektury i Designu w Helsinkach

Razem na nowym

Helsinki | 15 czerwca 2020

Powstanie Muzeum Architektury i Designu w Helsinkach