Topowi projektanci z pomocą Ukrainie

Projektant Marcin Rusak zbiera fundusze na wsparcie ukraińskich uchodźców. Do końca marca na aukcji International Creatives for Ukraine można licytować prace podarowane przez grono topowych projektantów z całego świata.

Liczba uciekinierów z Ukrainy po rosyjskiej inwazji rośnie z każdym dniem, w Polsce zaś natychmiast ruszyła fala pomocy i wsparcia w którą zaangażowali się również liczni reprezentanci branży kreatywnej. Marcin Rusak, który w 2019 roku przeniósł  eksperymentalne studio designu z Londynu do Warszawy, także postanowił działać i 14 marca ogłosił na Instagramie internetową aukcję charytatywną.

International Creatives for Ukraine

Projektant zainicjował akcję wspólnie z polską organizacją pozarządową – Fundacją Ocalenie, wspierającą uchodźców i migrantów w znalezieniu schronienia i adaptacji do nowych warunków. Wsparcie okazywane jest na wiele sposobów; od dystrybucji mieszkań i żywności, po pomoc w wypełnianiu dokumentów i integrację ze lokalnymi społecznościami. Od momentu powstania w 2000 roku fundacja pomaga uciekającym m.in. z Syrii, Czeczenii, Ukrainy, Somalii i Białorusi.

– Stoimy w obliczu radykalnej zmiany w naszej codziennej rzeczywistości – wyjaśnia Rusak. – Do Polski przybyło już ponad 1,7 mln uchodźców, a będzie ich znacznie więcej. Polacy sami organizują się i tworzą oddolne grupy wolontariackie. Oferują swoje domy, prywatny transport i inne usługi oraz współpracując z organizacjami pozarządowymi.

W rekordowym czasie do przedsięwzięcia dołączyła ogromna liczba twórców, co pozwoliło zebrać imponującą kolekcję designu na najwyższym poziomie. Pomoc przychodzi z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Belgii, Słowenii, Gruzji, Holandii, a nawet samej Ukrainy. Są też polskie akcenty – projekty od Studia Rygalik, Marii Jeglińskiej i samego Marcina Rusaka.

– Pocieszające jest również to, że nasi białoruscy przyjaciele mieszkający w Polsce, którzy uciekli przed reżimem Łukaszenki po sfałszowanych wyborach prezydenckich, przekazują teraz darowizny na pomoc naszym sąsiadom – zauważa projektant.

Do 31 marca 2022 r. na Instagramie Rusaka można licytować oryginalne projekty podarowane przez marki i projektantów, są to m.in.: Formafantasma, Chmara.Rosinke, Martino Gamper, Faye Toogood, Bethan Laura Wood, Max Lamb, Simone Bodmer-Turner.

Znajdziemy tu świetnie zaprojektowane meble, tekstylia, ceramikę, oświetlenie i nie tylko. Oferty można zgłaszać poprzez zamieszczenie komentarza lub wiadomość bezpośrednią. Po 31 marca sprzedający skontaktują się ze zwycięzcami w celu zorganizowania darowizny i wysyłki.

Ze względu na to, że lista donatorów jest już zamknięta, organizatorzy zachęcają do wspierania bezpośrednio Fundacji Ocalenie, z dopiskiem – International Creatives for Ukraine.

International Creatives for Ukraine
Od lewej: krzesło Sculptural Chair II proj. Rooms Studio i wazon Poppy Vase proj. Sophie Lou Jacobsen.
International Creatives for Ukraine
Od lewej: kilim Chromarama 3.a proj Kukka, zdjęcie Studio van Soest i lampa Nana Lure 35 lamp proj. Pelle.
International Creatives for Ukraine
Identyfikację wizualną aukcji zaprojektował Marcel Kaczmarek, a autorem fontu jest studio z Kijowa – KTF Kyiv Type Foundry.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Multisensoryczne rokoko

Multisensoryczne rokoko

Wiedeń | 28 listopada 2022

Marcin Rusak prezentuje zmysłowy projekt, którego tematem jest zapach