Na styku natury i architektury

Marcin Rusak znalazł się w gronie ponad 20 twórców zaproszonych do zaprezentowania swoich prac na prestiżowej wystawie „Genius Loci Maison Bernard”. Ekspozycję można oglądać do 23 czerwca 2024 roku w Maison Bernard, wyjątkowym domu z lat 70. XX wieku, zaprojektowanym przez Antti Lovaga na Francuskiej Riwierze.

Wystawa „Genius Loci Maison Bernard”, której kuratorką jest Marion Vignal, ma na celu podkreślenie pionierskiej wizji Lovaga oraz organicznej bryły domu, idealnie wpisującej się w otaczający krajobraz.

Prezentowane prace wchodzą w dialog z architekturą domu, jego sferycznymi kształtami oraz ogrodem pełnym egzotycznych roślin.

Polski artysta Marcin Rusak, znany z prac badających relacje między światem natury a człowiekiem, zaprezentował monumentalną instalację „Ghost Orchid”, która kontynuuje jego artystyczne poszukiwania i nawiązuje do sensualności otaczającej przyrody, wpisując się tym samym w ducha całego projektu.

Wykonana w technologii druku 3D z biodegradowalnego PLA rzeźba łączy nowoczesne techniki z historią rodzinną artysty. Inspirację do projektu stanowiły zarówno możliwości modelowania cyfrowego, jak i pasja dziadka Rusaka do tworzenia nowych odmian storczyków. „Ghost Orchid” podejmuje refleksję nad granicą między cyfrowym manipulowaniem formą a jej materializacją. Artysta zachęca do zastanowienia się, w którym momencie decyzja o przekształceniu idei w rzeczywistość staje się kluczowa.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Genius Loci Maison Bernard

Organizacja Genius Loci, założona w 2021 roku w Paryżu, zajmuje się promowaniem dialogu między sztuką a architekturą, koncentrując się na unikalnych miejscach o szczególnym znaczeniu kulturowym i historycznym. Poprzez swoje projekty, Genius Loci dąży do odkrywania i eksponowania ducha miejsca, angażując artystów, architektów i projektantów do tworzenia prac, które harmonizują z otaczającym środowiskiem i odzwierciedlają jego specyfikę.

Maison Bernard, wybudowany w latach 70., jest owocem współpracy dwóch wizjonerów: Antti Lovaga i Pierre’a Bernarda. Dom ten, pozbawiony prostych kątów, jest hołdem dla krzywizny i organicznych form, idealnie wkomponowanym w krajobraz masywu Estérel. Lovag, znany jako „habitolog”, unikał konwencjonalnych układów przestrzennych, kładąc nacisk na funkcjonalność i komfort mieszkańców.

Marcin Rusak i jego efemerydy

Marcin Rusak

Urodził się w 1987 roku w Warszawie. Projektant od początku kariery związany z Londynem. Jego praca opiera się na wnikliwym badaniu zjawisk z pogranicza kultury i natury, tworzeniu nowych procesów i materiałów. Stworzone przez niego instalacje próbują wyłapać z codzienności przeoczone szczegóły naszego życia, które odtworzone i przedstawione na nowo odkrywają swoją nową naturę. Po tym, jak nie dostał się na wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wyjechał z Polski. Zdał na Design Academy w Eindhoven, a po dwóch latach przeniósł się do Royal College of Art w Londynie. Po ukończeniu studiów założył własne studio projektowe – to tam wykonał swoje pierwsze projekty i tam też opracowywał materiał, z którego ostatecznie powstała słynna kolekcja Flora. Jest laureatem Design Alive Awards 2017.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: