Emocje zapisane w kwiatach

Marcin Rusak powraca z serią rzeźb Vas Florum. W tym osobliwym herbarium zagłębia się w sugestywną moc roślin, które są nośnikami wspomnień o ludziach, miejscach i uczuciach.

Solowa wystawa „Vas Florum: Resina Botanica”, prezentowana w Nowym Jorku, jest owocem ubiegłorocznego sukcesu projektanta podczas jego pierwszej solowej wystawy w paryskiej galerii Carpenters Workshop Gallery.

Prezentowane rzeźby przypominają widma, wykonane z częściowo wypolerowanej, a częściowo matowej żywicy. Oprócz nich pojawiają się dwa stoliki kawowe, w ciemnozielonych i rdzawych odcieniach, będące kontynuacją słynnej serii Flora.

Ich kształty, zamknięte w odlanych z brązu podstawach, zostały zaczerpnięte z form kamieni znalezionych na dnie rzeki Soliny w Bieszczadach. Uwięzione w nich pęcherzyki powietrza przywołują poranne krople rosy.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Każda rzeźba jest swoistą kapsułą czasu, na nowo definiującą koncepcję naczynia, jego relację z kwiatami i ich ekspozycję. Wybór gatunków obejmuje zarówno te, które zostały sztucznie wyhodowane w celach estetycznych, jak i pospolite „chwasty”, które często są pomijane, a które mogą rozwijać się w najbardziej niegościnnych warunkach.

Artysta podkreśla również, jak ważne jest dla niego odpowiednie zagospodarowanie naturalnych odpadów. Odzyskując rośliny, które spełniły swoje komercyjne zastosowanie, Rusak wydłuża ich cykl życia, nadając nowy cel ich efemeryczności.

Vas Florum

Wspomnienia wypełnione rdzą

Artysta dorastał w otoczeniu opuszczonych szklarni, którymi niegdyś opiekowała się jego rodzina. Niepokojące obrazy powybijanych okien, kruszącego się cementu oraz roślin nigdy do końca nie opuściły jego wyobraźni, o czym wspomina w wywiadzie jakiego udzielił „Design Alive”.

Seria Vas Florum ponownie czerpie z rodzinnych doświadczeń artysty. Jeden z obiektów, Hortus Floridus, Marcin Rusak zadedykował swojej matce oraz siostrze.

– Mimo że moja rodzina uprawia kwiaty od 1900 roku, nie mam zbyt wielu wspomnień związanych bezpośrednio z roślinami. Obrazy z dzieciństwa nie są wypełnione ukwieconymi polami. Pojawiają się dopiero w tych znacznie świeższych – związanych z moją matką i siostrą kontynuującymi rodzinne tradycje. Kiedy wspominam bukiety komponowane przez moją siostrę Olę, od razu mam przed oczami jaskrawe kolory i wyrafinowane bogactwo kwiatów, które układa – tłumaczy artysta.

Rzeźba Scientista Furiosus II jest z kolei poświęcona dziadkowi od strony matki. – Historia mojego dziadka pozostaje delikatnym tematem w rodzinie. Tajemnica jaką jest owiany, intryguje jako nieznana część mojej własnej historii i sprawia, że nieustannie szukam odpowiedzi. W mojej pamięci dziadek pozostaje zamazany i enigmatyczny. Sprawiał wrażenie ciągle zajętego i niedostępnego, pochłoniętego swoimi storczykami, które krzyżował, aby stworzyć nowe gatunki. Spalone kwiaty zanurzone w rzeźbie reprezentują moje zmagania, aby go zapamiętać i zrozumieć. Staram się nadać nowe znaczenie temu, co wiem i podejrzewam o jego życiu i pracy.

Wystawę „Vas Forum: Resina Botanica” można oglądać w Carpenters Workshop Gallery (693 Fifth Avenue, Nowy Jork) do 28 czerwca.

Marcin Rusak

Urodził się w 1987 roku w Warszawie. Projektant od początku kariery związany z Londynem. Specjalizuje się w opowiadaniu historii, badaniu procesów i materiałów. Stworzone przez niego instalacje próbują wyłapać z codzienności przeoczone szczegóły naszego życia, które odtworzone i przedstawione na nowo odkrywają swoją nową naturę. Po tym, jak nie dostał się na wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wyjechał z Polski. Zdał na Design Academy w Eindhoven, a po dwóch latach przeniósł się do Royal College of Art w Londynie. Po ukończeniu studiów założył własne studio projektowe – to tam wykonał swoje pierwsze projekty i tam też opracowywał materiał, z którego ostatecznie powstała słynna kolekcja Flora. Jest laureatem Design Alive Awards 2017.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Pole do eksperymentów

Eksperymentator

Londyn | 9 stycznia 2019

Marcin Rusak Manufacture w nowej odsłonie.