Organizatorzy potwierdzają. Targi w Mediolanie odbędą się we wrześniu

Targi w Mediolanie odbędą się we wrześniu – poinformowali dziś organizatorzy Salone Internazionale del Mobile. „Mediolan przygotowuje się do 59. edycji opartej na wyjątkowości i innowacyjności” – czytamy w komunikacie organizatorów najważniejszej wnętrzarskiej imprezy wystawienniczej na świecie.

„Innowacyjna, kultowa i wyjątkowa. 59. edycja Salone del Mobile odbędzie się w dniach  5 – 10 września 2021 r.  Będzie to zupełnie nowe wydarzenie, skupiające się na promowaniu najnowszych produktów, technologii i projektów firm”.

Oświadczenie to kończy ciągnące się od kilku tygodni spekulacje na temat tegorocznej edycji wydarzenia, co w efekcie, z powodu rozbieżności pomiędzy rządem a organizatorami, doprowadziło do dymisji prezesa targów.

Burmistrz Mediolanu Beppe Sala zaapelował o wsparcie do wystawców, producentów i projektantów. W przeciwnym razie, jak twierdzi, miasto może stracić wiodącą pozycję na rzecz innych miast europejskich, które lepiej radzą sobie z wyzwaniami czekającymi organizatorów imprez masowych w najbliższych miesiącach.

Dymisja prezesa i spadki notowań

Claudio Luti zrezygnował ze stanowiska prezesa Salone Internazionale del Mobile, przekonując, że jego wizja wrześniowych targów upadła, po tym jak nie mógł doprosić się rządowych gwarancji, że targi będą się mogły odbyć po wakacjach. Gdy w końcu zrezygnował, organizatorzy… rządowe zapewnienie otrzymali. Deklaracja taka była niezbędna, aby przekonać firmy do zainwestowania w stoiska w trudnych czasach pandemii.

Claudio Luti zrezygnował z funkcji prezesa targów przed posiedzeniem zarządu FederlegnoArredo, włoskiej firmy, która jest właścicielem marki Salone del Mobile. – Ustąpienie w tak delikatnym i złożonym momencie było bolesnym wyborem – powiedział dziennikarzom Luti.

Według doniesień włoskiej prasy, Claudio Luti zrezygnował z przewodnictwa w Salone del Mobile z obawy, że tegoroczne targi będą miały mniejszą liczbę wystawców i zwiedzających „co utrudnia tworzenie wysokiej jakości wydarzenia, reprezentującego całą branżę”.

– Przez lata ciężko pracowałem nad organizacją wydarzenia na wysokim, międzynarodowym poziomie. Nie ma już warunków, aby realizować moją wizję – powiedział dziennikarzom Luti.

Decyzja Luttiego odbiła się na 10-procentowym spadku cen akcji Fiera Milano, firmy zarządzającej przestrzenią targową.

Luti pełnił funkcję prezesa targów przez kilka ostatnich lat, równocześnie zarządzając słynną włoską marką Kartell.

Targi w Mediolanie i Fuorisalone wracają

W ub. roku targi nie odbyły się z powodu pandemii a w tym roku ich termin został wstępnie przesunięty z kwietnia na 5-10 września.

W  czasie gdy trwały dywagacje na temat wrześniowego terminu targów, mediolańskie organizacje, znane jako Fuorisalone, wydały oświadczenie potwierdzające, że w dniach 5 do 10 września zorganizują Milan Design Week.

„Fuorisalone, reprezentowane przez szeroką grupę swoich najbardziej znaczących organizacji potwierdza, że ​ działalność w Mediolanie i jego okolicach będzie kontynuowana od 5 do 10 września zgodnie z planem” – czytamy w oświadczeniu. Organizacja dodała, że ​​wydarzenia będą się odbywać „w zgodzie ze wszystkimi środkami ostrożności niezbędnymi do ochrony zdrowia uczestników”.

Do platformy Fuorisalone należą m.in. Alcova, Tortona Design Week, Isola Design District i Brera Design District. Oświadczenie sygnowali też Nilufar gallery, design district 5VIE, Alpha District, BASE Milano, Palazzo Litta, Superstudio Group and Durini Design. Więcej na ten temat na: www.fuorisalone.it

1,3 miliarda euro dla miasta

Targi i towarzyszące im wydarzenia przynoszą Mediolanowi 1,3 miliarda euro. W 2019 roku w samych targach udział wzięło 386 tysięcy gości ze 181 krajуw świata. Odwołanie tegorocznej edycji wiązałoby się dla niej ze stratą 30 mln euro, a dla organizatorуw – z karą w wysokości 9 mln euro. 

Niemcy pomogą swoim imprezom targowym

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Mediolan Zmartwychwstanie

Mediolan Zmartwychwstanie

Mediolan | 13 września 2021

Pierwsze takie targi w historii. Kompletnie odmienione. Po 30 miesiącach przerwy

Najpierw przesunięte, teraz odwołane. Targi w Mediolanie nie odbędą się w tym roku

Targi odwołane

Mediolan | 27 marca 2020

Targi w Mediolanie nie odbędą się w tym roku

Z powodu epidemii koronawirusa targi w Mediolanie przeniesione z kwietnia na czerwiec

Wirus nieufności

Mediolan | 26 lutego 2020

Targi w Mediolanie przeniesione z kwietnia na czerwiec