Prawnuczka założyciela kultowej włoskiej marki szefową mediolańskich targów

Maria Porro, szefowa marketingu i komunikacji Porro, kultowej włoskiej marki meblowej założonej przez jej pradziadka Giulio w 1925 roku, została prezeską Salone Internazionale del Mobile, największych na świecie targów designu i wyposażenia wnętrz. 38-latka jest pierwszą kobietą, która objęła tę funkcję.

Stanowisko prezeski Salone Internazionale del Mobile Maria Porro obejmie po Claudio Lutim, który ustąpił z funkcji prezesa w kwietniu bieżącego roku mówiąc, że jego wizja targów „zawiodła”.

– Decyzja o zainwestowaniu w młodego, energicznego prezesa jest częścią strategii konsolidacji wiodącej roli międzynarodowego wydarzenia w okresie głębokich zmian – powiedział Gianfranco Marinelli, prezes Federlegno Arredo Eventi, organizacji handlowej będącej właścicielem marki Salone del Mobile.

Maria Porro wybrana została na stanowisko prezeski jednogłośnie przez zarząd Federlegno Arredo Eventi. Jej pierwszym zadaniem będzie przygotowanie specjalnej edycji targów pt. „Supersalone” w dniach 5–10 września 2021 roku.

–  Jestem zaszczycona, że mogę przyjąć tę rolę w tak ważnym i przełomowym czasie – powiedziała nowa prezeska. W kolejnych tygodniach Porro ma zamiar wnikliwie prześledzić 59-letni dorobek mediolańskich targów, a także nakreślić nową strategię będącą odpowiedzią na zmiany, jakie wymogła pandemia COVID-19. Już teraz zapowiedziała, że planuje skupić się na ekologicznym aspekcie wydarzenia oraz dążeniu do nawiązania dialogu z placówkami edukacyjnymi. Wszystko po to, aby zachęcić młodzież do bycia bardziej świadomymi odbiorcami, ale też twórcami kultury. Więcej tutaj: www.salonemilano.it

Maria Porro – kim jest?

Urodziła się w 1983 roku. Ukończyła z wyróżnieniem mediolańską Akademię Sztuk Pięknych (Accademia di Belle Arti di Brera). Po studiach skupiła się zawodowo na tatrze i sztuce. Zajmowała się również organizacją licznych wydarzeń jako projektantka, koordynatorka i kuratorka. Jako prawnuczka Giulio Porro, założyciela w 1925 roku jednej z topowych włoskich marek meblarskich, przez cały czas pozostawała w bliskich kontaktach ze światem designu. Współpracowała wówczas ze swoim ojcem Lorenzo oraz ze studiem Lissoni Associati podczas opracowywania nowych produktów. W 2014 roku zdecydowała się dołączyć do Porro na stałe. Za swoją misję przyjęła wzmacnianie międzynarodowej sieci kontaktów handlowych oraz dążenie do reprezentowania przez markę idei zrównoważonego rozwoju. W 2019 roku została członkiem zarządu Fundacji Altagamma wspierającej włoski przemysł i kulturę. Od września 2020 roku Maria Porro kieruje Assarredo, włoskim stowarzyszeniem branżowym producentów mebli, gdzie była pierwszą kobietą-prezesem. W Porro jest dyrektorką marketingu i komunikacji.

Styl według Porro

Mająca swoje początki w 1925 roku rodzinna marka początkowo skupiała się na kultywowaniu regionalnych tradycji rzemieślniczych. Klasyczne modele mebli powstawały wówczas dla mediolańskiej burżuazji stając się synonimem włoskiej elegancji. Dynamiczny rozwój firmy, a także skupienie się na współczesnym wzornictwie, nastąpił w latach 50., kiedy ster w firmie przejęło drugie pokolenie założycieli. Nie bez znaczenia była również regularna obecność marki na targach Salone Internazionale del Mobile, będąca równoznaczna z wejściem do czołówki włoskich twórców. W połowie lat 80. nawiązano współpracę z Pierro Lissonim, który w 1989 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego, kierując markę w stronę jakości i estetyki, z jaką kojarzymy ją współcześnie.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Osobisty kod komunikacji

Osobisty kod komunikacji

Mediolan | 28 czerwca 2023

Włoska projektantka Elena Salmistraro sprawia, że obdarzamy przedmioty uczuciami