Biblioteka leśnych wrażeń

Zanurzona w zielonym borze Boroteka, chatka w duchu slow-life, powstała jako miejsce do wynajęcia. Klimat tworzy tu przytulne drewno, elementy boho i leśne widoki za oknem.

Oaza spokoju i regeneracji wśród natury – Boroteka znajduje się niedaleko wsi Jamborek (dokładnie Kolonia Karczmy), na skraju Parku Krajobrazowego Doliny Grabii. Inwestorzy pragnęli przede wszystkim integracji z naturą, postawili więc na drewno dające poczucie wytchnienia i odpoczynku.

Pomysł na domek zainspirowany projektem „Dom Baby Jagi” pracowni Pole Architekci jako kwintesencji współczesnej kabiny do wypoczynku wśród natury, narodził się już w 2017 roku, na realizację musiał jednak poczekać do 2021 r. Właściciele chcieli jednak zbudować coś większego, tworząc wygodną przestrzeń dla jednej osoby lub pary. Po nowelizacji Ustawy o Prawie Budowlanym w 2015 r. złagodzeniu uległo wiele zapisów dotyczących budowy domków wypoczynkowych – mogły mieć teraz 35 m kw. Realizacja marzeń nabrała więc rozpędu i do akcji wkroczył architekt Jan Sekuła.

Boroteka. Chatka w duchu slow-life zanurzona w zielonym borze

Bryła i wnętrze nie potrzebowały wielu ozdobników. Wystarczyło kilka elementów, które podkreśliły jej piękno. Naturalna prostota została przełamana jedynie intensywnym uderzeniem koloru zaaplikowanego do schodów wewnętrznych. Projekt został zrealizowany w niestandardowy sposób, na zasadzie konsultacji. Na podstawie kilku spotkań z inwestorami powstały szkice, dzięki którym, bez projektu wykonawczego, czy wizualizacji, powstało wnętrze Boroteki.

– Drewno sosnowe jest bardzo intensywne, zaczęliśmy więc od tego, żeby je pobielić. Dzięki temu, że jest to materiał wysokiej jakości – wygląda perfekcyjne i nie pęka. Tworzy stonowane tło dla nowocześniejszych, kontrastowych detali, takich jak: ciemna kuchnia, kolorowe schody czy zabudowa łóżka – wyjaśnia architekt Jan Sekuła.

Zbudowany w technologii drewna konstrukcyjnego, z dużym naciskiem na jak najlepsze parametry izolacyjności termicznej, domek zyskał przytulne, kojące wnętrze z nowoczesnym sznytem.  5-gwiazdkowy „hotel” pośród drzew podkreśla piękno miejsca, wpuszczając do środka zieleń i światło, dając możliwość niczym nieograniczonej leśnej kąpieli.

Nowoczesna wersja górskiej chaty

Łódzką pracownię architektoniczno-projektową Zarysy, prowadzi architekt Jan Sekuła. Studio wyróżnia się rzemieślniczym podejściem do projektowanych wnętrz. Rocznie realizuje tylko kilka projektów, dopracowując do perfekcji najmniejsze detale. Projektuje głównie przestrzenie mieszkalne – nowoczesne, spersonalizowane, pełne domowego ciepła.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak ze snów

Jak ze snów

Warszawa | 1 czerwca 2024

Oto projekty pokoi dziecięcych, które wyznaczają nowe standardy!

Współczesny szałas

Współczesny szałas

Maniów Mały | 5 marca 2024

Cabin Symphonic proj. Jana Sekuły to nowoczesna wersja leśnej chaty

W krainie Minionków

W krainie Minionków

Pogush | 29 czerwca 2023

Odwiedzamy domki Bert, zaprojektowane przez studio architektoniczne Precht