IKEA postawiła na Polaków

Dostępna jest już najnowsza kolekcja IKEA PS pod hasłem „W ruchu”. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, gdyż w jej tworzeniu po raz pierwszy uczestniczyli projektanci spoza IKEA. W tym Polacy: Krystian Kowalski, Maja Ganszyniec, Paweł Jasiewicz oraz Tomek Rygalik. – Oba nasze produkty są bardzo polskie. To nasz kulturowy wkład w globalne przedsięwzięcie – mówi Tomek Rygalik.

IKEA PS – kolekcja współtworzona przez polskich projektantów

Kolekcję IKEA PS 2014 tworzy ponad 50 unikalnych produktów, które powstały w wyniku wspólnej pracy 20 projektantów z całego świata. To również oni wybrali temat przewodni kolekcji. Została ona zaprojektowana z myślą o zmiennych potrzebach młodych duchem entuzjastów wielkomiejskiego życia. Lekkie, mobilne i wielofunkcyjne meble mają się sprawdzać przy częstych przeprowadzkach i na niewielkich powierzchniach, umożliwiając sprytne wykorzystanie każdego kąta. W tym duchu powstały m.in. stolik zintegrowany z lampą zaprojektowany przez Tomka Rygalika czy sekretarzyk autorstwa Krystiana Kowalskiego, Mai Ganszyniec i Pawła Jasiewicza.

– Zainspirował mnie pewien rodzaj hybrydowego produktu, który był popularny w Polsce jakieś 50 lat temu. W dość surowy, ale i sprytny sposób łączył różne funkcje i bardzo chciałem stworzyć jego współczesną interpretację. Hybrydowe projekty doskonale wykorzystują dostępną przestrzeń, np. w niewielkich mieszkaniach, gdzie odpoczywanie, czytanie i spanie odbywają się w jednym pokoju. Stolik pozwala naładować telefon, przechować czasopisma i zapewnia dobre oświetlenie do czytania – przekonuje Rygalik.

Również sekretarzyk autorstwa trójki Polaków to bardzo funkcjonalny mebel. Dostarcza dodatkowe miejsce do przechowywania oraz pracy nawet na bardzo małej powierzchni. Jego twórcy podkreślają, że pozwala zaaranżować w domu małe biuro. Można je w każdej chwili zamknąć, oddzielając tym samym pracę od przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku i spędzania czasu z rodziną.

Tworzenie kolekcji IKEA PS 2014 rozpoczęło się w… 2010 roku. – To była niezwykła przygoda i niezwykłe wyzwanie – uśmiecha się Maja Ganszyniec. – Całe nasze biuro w pewnym momencie było wytapetowane karteczkami z pomysłami – dodaje Krystian Kowalski. Tomek Rygalik wspomina, że praca ze szwedzkim koncernem była ogromnym doświadczeniem dla wszystkich projektantów. – Powstały rzeczy dla bardzo szerokiej grupy odbiorców. Na co dzień projektantowi to się raczej nie zdarza.

Nazwa kolekcji IKEA PS pochodzi od łacińskiego post scriptum, co oznacza dopisek do listu czy artykułu zamieszczany na końcu tekstu. IKEA postanowiła właśnie w ten sposób nazwać swoje specjalne kolekcje, ponieważ stanowią one swego rodzaju „dopisek” projektantów do regularnego asortymentu sieci. To już ósma kolekcja PS. Pierwsza powstała w 1995 roku. Kolejne pojawiały się w latach 1998, 2001, 2003, 2006, 2009, 2012 i 2014.

Sekretarzyk kosztuje 799 zł, a stolik z oświetleniem 249 zł. 

Przeczytaj również: IKEA PS 2017. Uwolnij się

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: