Wracają kultowe projekty IKEA z okazji 80. urodzin marki

IKEA świętuje swoje 80. urodziny wprowadzając na rynek wyjątkową, jubileuszową kolekcję. Pierwsza odsłona kolekcji Nytillverkad w pastelowych barwach miała miejsce w lipcu tego roku. Teraz, wraz z drugą odsłoną marka przenosi nas w sentymentalną podróż do tętniących żywymi kolorami lat 70. i 80. włączając do oferty kultowe produkty tamtych czasów.

W ramach celebracji 80-lecia IKEA postanowiła sięgnąć do swojego bogatego archiwum i odświeżyć niektóre z najbardziej ikonicznych projektów. Kolekcja Nytillverkad to powrót do korzeni marki, która przekształciła projektowane dekady temu elementy wyposażenia domu w nowoczesne obiekty wzornictwa użytkowego dostosowane do współczesnych potrzeb i stylu życia.

W skład drugiej odsłony kolekcji Nytillverkad wchodzą wyjątkowe meble i dodatki stworzone na bazie kultowych projektów Inez Svensson oraz Benta Gantzel-Boysena. Produkty zostały dostosowane do potrzeb nowego pokolenia oraz odświeżone pod kątem obecnych wymagań dotyczących materiałów i konstrukcji – to ukłon w stronę barwnej i śmiałej stylistyki przełomu tamtych lat. Każdy z nich jest również hołdem dla demokratycznego wzornictwa IKEA – łączy w sobie wyjątkowy design, funkcjonalność oraz przystępność cenową i dbałość o środowisko. Kolekcja zawiera meble stworzone z metalu przemysłowego, odważne kolory i wzory. 

– Kolekcja Nytillverkad jest hołdem dla naszej historii i dziedzictwa. Odtworzenie kultowych przedmiotów sprzed lat, to nie tylko podróż w przeszłość, ale także potwierdzenie, że dobre projekty są ponadczasowe – mówi Anna Cybulska, dyrektorka ds. projektowania wnętrz i rozwoju rynku wnętrzarskiego w IKEA Retail w Polsce.

Każdy z produktów zawartych w kolekcji został dokładnie przemyślany, bez względu na to, czy chcemy dodać mieszkaniu delikatny akcent kolorystyczny czy zaszaleć ze wzorami i kolorami. Wnętrza ożywimy za pomocą barwnych poszewek na poduszki NICKFIBBLA lub odważnego wzoru poszewek SVEDJENÄVA przypominającego odciski zwierzęcych łap. Wchodząc do pokoju z kubkiem kawy i widząc tę feerie kolorów na fotelu czy sofie wystarczy nam sam ich widok, aby dodać sobie energii i pobudzić się do działania, a kawę możemy wypić już tylko dla smaku. 

Ciekawym, ożywczym akcentem we wnętrzu może być również okrągły dywan z krótkim włosiem STOENSE w kolorze wyrazistej czerwieni. Po raz pierwszy pojawił się w katalogu IKEA w 1959 roku pod nazwą RONDO i od tego czasu nigdy nie wyszedł z mody. To prawdziwa wisienka na torcie dla amatorów wnętrz z duszą. Ma niemal dwa metry średnicy, jest więc idealny, aby usiąść w koło z przyjaciółmi i zagrać w planszówkę. 

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

W tej odsłonie kolekcji Nytillverkad nie brakuje również gratki dla miłośników jesiennych klimatów oraz zrównoważonego projektowania – pomarańczowe świeczniki TUVKORNELL. Są wytwarzane z resztek niewykorzystanej przy produkcji innych przedmiotów stali, a następnie malowane. Ten prosty projekt doda wnętrzu przytulności, szczególnie jesienią, kiedy zapalimy świece i rozsiądziemy się wygodnie w fotelu z ulubioną lekturą oraz kubkiem rozgrzewającego napoju. Jesienna szarość za oknami nie grozi naszemu wnętrzu.

Choć meble ze stalowych rurek znane były już w latach 30, materiał ten był wyjątkowo drogi. Aby zdemokratyzować modne w latach 80. meble i elementy wyposażenia wnętrz wykonane z metalu IKEA zainspirowała się odwiedzinami w fabryce produkującej metalowe wózki sklepowe na zakupy. Zamawiano tam drut stalowy w postaci wielkich rolek, dzięki czemu koszty były znacznie mniejsze niż w przypadku rurek metalowych wytwarzanych specjalnie z myślą o meblach. I tak projektant Niels Gammelgaard stworzył przystępny cenowo fotel bez użycia tkanin czy wypełnień. Mebel okazał się wielkim hitem szczególnie wśród młodzieży dzięki swojemu designerskiemu, artystycznemu wyglądowi. Teraz z okazji 80. urodzin IKEA ponownie wkracza na salony pod nazwą SKÅLBODA w pomarańczowej i czarnej wersji kolorystycznej jako część kolekcji Nytillverkad.

Zachwycające klasyki IKEA. Projekty, które rozchwytują kolekcjonerzy

– Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych stanowi fundament IKEA. Chcemy, aby nasze produkty łączyły dbałość o środowisko, funkcjonalność, estetykę i jakość, jednocześnie będąc przystępnymi cenowo, tak aby każdy mógł cieszyć się wyjątkowym wnętrzem, bez pójścia na kompromis – mówi Anna Cybulska.

Spod ręki utalentowanego Nielsa Gammelgaarda wyszedł również projekt lekkiego i prostego w swym designie stolika na kółkach JÄRLÅSA. W 1984 roku gościł w katalogu pod nazwą HOFF. Możemy na nim podawać napoje lub łatwo przewozić np. książki z pokoju do pokoju, kiedy zamarzy nam się przemeblowanie. Współczesna wersja stolika ma udźwig aż do 100 kg.  A gdy już nie będzie potrzebny, wystarczy złożyć go na płasko i schować do szafy.

Happy birthday IKEA! Słynna marka obchodzi 80. urodziny

Kolekcja Nytillverkad to nie tylko powrót do przeszłości, ale także świadectwo tego, że dobre projekty są wieczne. Te produkty łączą historię i nowoczesność, tworząc unikalne wzornictwo dostosowane do dzisiejszych potrzeb. Dzięki kontrastującym kolorom, odważnym wzorom i prostym kształtom ta odsłona kolekcji daje możliwość pełnego wyrażenia siebie.

Druga odsłona urodzinowej kolekcji Nytillverkad składa się z 11 produktów wyposażenia domu.  Pojawi się w sprzedaży już od 1 października, a kolejne odsłony zawitają do sklepów i na IKEA.pl kolejno w styczniu i kwietniu w 2024 roku.

Muzeum IKEA w jej pierwszym sklepie

Przypominamy, że urodzinowa kolekcja to nie jedyna forma celebracji 80. urodzin marki.  Muzeum IKEA w Älmhult otworzyło dwie wystawy dotyczące historii marki oraz życia założyciela IKEA. Dzięki wcześniej niepublikowanym wywiadom z byłymi pracownikami, legendami IKEA oraz starymi przyjaciółmi i znajomymi, odwiedzający mogą lepiej zrozumieć człowieka stojącego za fenomenem marki.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Projektowanie radości

Projektowanie radości

Rotterdam | 1 lutego 2023

Rozmawiamy z projektantką Sabine Marcelis. O kolekcji VARMBLIXT i nie tylko!