Marta Krupińska projektuje dla IKEA

Tę kolekcję w dużej mierze stworzyły dzieci. Coś, co ma im służyć, nie mogło powstać przecież bez ich udziału. Tak postanowiła Marta Krupińska, która zbudowała team kreatywny z dzieci od 3 do 7 lat. Wspólnie stworzyli kolekcję AFTONSPARV. Już w październiku trafi ona do sklepów IKEA na całym świecie! Dziś publikujemy pierwsze zdjęcia.

W tym roku marka IKEA obchodzi swoje 80. urodziny. Jej założyciel Ingvar Kamprad początkowo chciał stworzyć niewielki sklepik pełen funkcjonalnych mebli do samodzielnego montażu. Z czasem asortyment poszerzał się a do projektowania kolejnych mebli zapraszani byli designerzy z całego świata. W końcu IKEA zaczęła projektować także dla dzieci. Tym razem do projektu zaprosiła Martę Krupińską.

Happy birthday IKEA! Słynna marka obchodzi 80. urodziny

Pomysł na kolekcję AFTONSPARV powstał we współpracy z grupą młodych entuzjastów kosmosu. Podstawą projektu i punktem wyjścia do dalszej pracy było poznanie perspektywy dzieci.

Właśnie dlatego Marta Krupińska zapytała je o to, co oznacza przestrzeń kosmiczna? Tu nie mogło być złych odpowiedzi. Chodziło o złapanie ich dziecięcej perspektywy.

Projektantka była ciekawa, co według młodych designerów żyje w kosmosie, jak wyglądają rzeczy w kosmosie i jaki rodzaj transportu wyobrażają sobie w kosmosie?

Podczas serii warsztatów projektantka starała się znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania. To całkiem logiczne. Tylko projekty spójne z dziecięcymi wyobrażeniami mogą być przez inne dzieci pokochane.

– Odkryliśmy, że dzieci znały wiele faktów na temat kosmosu – z entuzjazmem opowiadały o asteroidach, pyle kosmicznym, podróżach kosmicznych, czarnych dziurach i nie tylko. Dowiedzieliśmy się również, że oni też mieli mnóstwo własnych, zabawnych pomysłów – wyjaśnia projektantka.

Pierwsze zdjęcia wyglądają niezwykle obiecująco. Wielu dorosłych z pewnością będzie chciało wejść w posiadanie domku w kształcie rakiety, czy lampki przypominającej Saturna, oczywiście tłumacząc, że to dla dziecka. Prace mają w sobie coś z kosmicznej tajemniczości. Taki jest właśnie wspomniany Saturn ze świetlistym pierścieniem.

Także i maskotki wyglądają tak, że ich awatary mogłyby się pojawić w kolejnych częściach Gwiezdnych Wojen. Nie są w żadnym stopniu kiczowate. To przez to, że nie powstały jako wyobrażenie dorosłych o tym, co spodoba się dzieciom lecz są faktyczną i stosunkowo dojrzałą wizją małych ludzi o wielkim kosmosie.

Marta Krupińska

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w zakresie projektowania produktu i form przemysłowych (2006) oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu na kierunku zarządzanie wzornictwem (2011). Laureatka Stypendium Ministra Kultury. Projektantka produktu oraz grafiki użytkowej. Członkini Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Współpracowała m.in. z marką Meble VOX i agencją Casus Design. Zaprojektowała m.in. serię mebli Hifi. Na swoim koncie ma wiele nagród. W 2020 r. na Łódź Design Festival za sofę Slide odebrała nagrodę Must Have dla jednego z najlepszych wdrożeń. Jej zdaniem nie ma jednak lepszej nagrody za design niż słupki sprzedażowe. To niepodważalny dowód na to, że potrzeby codzienne użytkownika zostały zaspokojone. Od dwóch lat projektuje dla IKEA.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Projektowanie radości

Projektowanie radości

Rotterdam | 1 lutego 2023

Rozmawiamy z projektantką Sabine Marcelis. O kolekcji VARMBLIXT i nie tylko!