Gastronomia w dobrym stylu

Warszawa | Tekst: Dorota Łaski

9 grudnia 2022 | Miejsca |

Uwielbiamy poznawać nowe smaki. Te wnętrzarskie i designerskie, ale także te kulinarne. Kiedy zaś wszystkie trzy elementy łączą się w zgraną całość od razu wiemy, że to przepis na sukces.

Oto gastronomia w dobrym stylu – polecamy miejsca w Polsce, które w ostatnich tygodniach zachwyciły nas pod każdym względem!

Restauracja J

plac Wilsona 4/108, 01-626 Warszawa

Restauracja J przy Placu Wilsona to już trzecia lokalizacja spod szyldu marki, tym razem stworzona w nawiązaniu do lat 70. Wnętrze swoim stylem ma w 100 proc. oddawać podejście właścicieli do kuchni i życia. Ma być kolorowo, instagramowo i z dbałością o każdy detal. Na środku niewielkiej sali ustawiony został charakterystyczny, fioletowy stół, przeznaczony dla większych grup lub rodzin. Na nim zaś stanął nieodłączny element każdej z restauracji J – duży wazon od Malwiny Konopackiej. Jego autorka odpowiedzialna jest tu również za dekoracje widniejące na ścianach – malowidła i maki z pleksi bez wątpienia dodają wnętrzu nietuzinkowego, lekko bajkowego charakteru. Wszystkie dania zjeść można z pastelowej, ręcznie robionej ceramiki ze studia AniAni, przy stolikach usiądziemy np. na oryginalnych krzesłach Rainer Daumiller duńskiego projektu, klasycznych szwedzkich krzesłach Campus, które stworzone były w 1992 roku dla krzeseł kampusowych Lammhuts Sweden czy kultowych, produkowanych na licencji w PRLu, żółtych krzesłach Krywałd nr. 290 zaprojektowanych przez duńskiego projektanta Steena Ostergaarda.

Zdjęcie: ONI Studio

Manioca

Jelitkowska 11, 80-342 Gdańsk

Założeniem Isabelli i Maćka, niezwykle charyzmatycznej brazylijsko-polskiej pary restauratorów, właścicieli gdańskiego lokalu Manioca, jest szerzenie bogatej kultury i kuchni brazylijskiej. O pomoc w realizacji tej misji zwrócili się do PB/ STUDIO. W efekcie, aranżacja wnętrza to swobodna interpretacja znaków szczególnych Brazylii – bujnej palety kolorów, tropikalnej zieleni, modernistycznej architektury i lokalnej kultury. Kolory przydymionego różu i terakoty uzupełnia ciemne, egzotyczne drewno i naturalne plecionki z wikliny i sizalu. Surowy betonowy sufit został zatopiony w intensywnej, ciemnej zieleni. Na ścianach zastosowaliśmy naturalny tynk akustyczny z domieszką korka, który swą chropowatą fakturą mocno kontrastuje z miękkimi tkaninami i satynowym kamieniem. Serce lokalu stanowi klimatycznie podświetlony bar z blatem z czerwonego porowatego trawertynu. Poszczególne strefy otwartej sali swobodnie wydzielają drewniane przepierzenia w formie tradycyjnego cobogo. Wyraziste wnętrza uzupełnia mocny projekt identyfikacji wizualnej autorstwa Martyny Wędzickiej, który obejmował m.in. logo, typografię, branding oraz pięknie złożoną kartę dań.

Zdjęcie: Patryk Lewiński

FoodX Poznań

św. Marcin 25, 2561-803 Poznań

Połączenie street artu oraz kultowych klipów z lat 90. to clou najnowszego projektu stworzonego przez projektantów mode:lina architekci. W samym centrum Poznania powstało miejsce, w którym króluje ekipa FoodX z ich odważnymi pomysłami na sztukę ulicy na talerzu. Tak powstał lokal w bardzo ulicznym stylu i kolorystyką prosto z teledysków przełomu lat 80. i 90. Kolejnym Istotnym elementem tworzącym klimat są kopułowe lustra uliczne umieszczone na ścianach i suficie, które poprzez swoją multiplikację potęgują wrażenia estetyczne. Również wszystkie meble w restauracji zostały customowo zaprojektowane i wykonane, aby idealnie współgrać z klimatem wnętrza.

Zdjęcie: Materiały prasowe

Grono

Mokotowska 54, 00-538 Warszawa

Co można stworzyć na 30 m kw. w centrum stolicy? Sklep z winami? Miejsce degustacji? Lokal, do którego można wpaść na aperitivo i antipasti? Piękną przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi? Albo… wszystko to razem! Wine&Bar Grono to właśnie połączenie sklepu i baru. Można kupić w nim butelkę dobrego, wyselekcjonowanego wina lub wypić kieliszek na miejscu. Doświadczenie dopełnia wyjątkowe wnętrze zaprojektowane przez studio Moszczyńska Puchalska. Kameralna przestrzeń łączy w sobie wizerunek nowoczesnej winiarni i stylu Avant Basic z lat 90. Projektantki zadbały o to, aby miejsce zgodnie ze swoją nazwą łączyło tych, którzy tu przebywają. Otwarta przestrzeń z wielofunkcyjnymi meblami jest płynna, dzięki czemu lokal zmienia swój klimat w zależności od pory dnia czy ilości przebywających w niej osób.

Zdjęcie: Materiały prasowe

Gin bar Lane’s

Krakowskie Przedmieście 42/44, 00-325 Warszawa

Przekroczenie progu gin baru Lane’s jest jak podróż w czasie. Wnętrze w stylu art déco, wysmakowane i eleganckie, jednocześnie jest przestrzenią komfortową, pozwalającą na prawdziwy relaks. Aksamity, plusze i miękka skóra łączą się tu z mosiądzem, szkłem i kamieniem. Za dużymi oknami, dzięki widokowi na historyczną część Warszawy, współczesność miesza się z przeszłością. W Lane’s każdy detal ma znaczenie. Jednym z nich jest też motyw graficzny małego jamnika, który pojawia się w menu oraz w dekoracyjnych grafikach, wykonanych przez polskich twórców.

Zdjęcie: Nate Cook

Fala Park

Poznańska 1, 64-200 Wolsztyn

Najnowszy projekt pracowni PL.architekci, Drink Bar Fala Park, doskonale wpisuje się w przestrzeń budynku Fala Park w Wolsztynie – również zaprojektowanego przez tę samą pracownię. Właścicielom zależało na efekcie wow, miejscu które będzie eleganckie ale z klubowym klimatem. W zaproponowanej przez projektantów aranżacji głównym elementem tworzącym wnętrze jest kompozycja zwisających łańcuszków w kolorze zgaszonego złota, uformowanych tak, że sprawią wrażanie wiszących kotar z tkaniny. Oświetlone i lekko wprawione w ruch ożywią całe wnętrze, dodając mu pożądanego blasku i refleksów. Jednocześnie są tak rozmieszczone, że tworzą we wnętrzu strefy dające intymność i przytulność gościom. Miękkość łańcuszkowych zasłon przełamuje bar: ustawiony w centralnym miejscu porządkuje przestrzeń i jej nie przytłacza. Funkcjonalnie oddziela również zaplecze od głównej sali. Niemal wszystkie ściany zostały pomalowane farbą z chipsową posypką i polakierowane – co dodatkowo wzmożyło efekt głębi i połysku, jednocześnie chroniąc je przed nadmierną eksploatacją.

Gastronomia w dobrym stylu
Zdjęcie: Dekorialove

Powstańcza Rynek Gliwice

Rynek 24-26, 44-100 Gliwice

Zachwyca przede wszystkim wspaniała architektura tego wnętrza – sklepienia, gzymsy, kamienne podłogi czy kute drzwi, które mimo kiepskiego stanu pierwotnego dały Marcie Kołodziej z pracowni MIKK Studio ogromne pole do kreatywnej pracy. Sama kamienica, w której znajduje się restauracja zlokalizowana jest bezpośrednio przy gliwickim rynku – dawniej mieściła się tu znana w całym regionie winiarnia. Zgodnie z wytycznymi otrzymanymi od nowego właściciela, przestrzeń Powstańczej klimatem łączy lata 20. ubiegłego wieku z nowoczesnością. Priorytetem było także zachowanie wszystkich zabytkowych elementów wnętrza oraz połączenie ich z teraźniejszymi rozwiązaniami architektonicznymi.

MABA studio
Zdjęcie: Zofia Łobza

Dobry Browar

Grzybowo 34, 62-200 Gniezno

Z miłości i fascynacji prawdziwym rzemieślniczym piwem powstał Dobry Browar. W samym sercu Gniezna, Ania i Bartek Kozłowscy we współpracy z MABA studio stworzyli lokal łączący browar z restauracją oraz kameralną przestrzenią hotelową. Głównym założeniem podczas projektowania wnętrza było stworzenie miejsca otwartego na spotkania oraz pozwalającego podejrzeć kulisy pracy browaru. Stąd na dwóch kondygnacjach budynku można degustować warzone na miejscu piwo, a dzięki przeszklonej ścianie w piwnicy zobaczyć proces jego powstawania. Dla podkreślenia rzemieślniczego charakteru do stworzenia aranżacji wykorzystano połączenie betonu i metalu, których surowość łagodzą drewniane akcenty. Podział przestrzeni pierwszego piętra wyznaczają regały na trunki zrobione z prętów żelbetowych, same butelki natomiast wykorzystano także do stworzenia nietypowych, dekoracyjnych lamp.

Gastronomia w dobrym stylu
Zdjęcie: Pion Studio

Panattoni Cafe

Krochmalna 58, 00-864 Warszawa

Panattoni Cafe to nowa, kreatywna przestrzeń na warszawskiej Woli łącząca kawiarnię z miejscem spotkań biznesowych. Napijemy się tu aromatycznej kawy, zjemy smaczne śniadanie czy rozluźnimy się przy koktajlach na bazie esencjonalnego espresso. Wnętrze zaprojektowane przez 370 Studio Concept&Design zachęca do niezobowiązujących spotkań prywatnych oraz sprzyja samodzielnej pracy poza biurem. W kawiarni dostępna jest również wygodna, zamykana sala, która może posłużyć jako miejsce na spotkania biznesowe oraz mentoringowe.

Gastronomia w dobrym stylu
Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

Szum i Rosa

Strażacka 2b, 58-540 Karpacz

Restauracja Szum i Rosa w Karkonoszach projektu Dżem Studio urzeka na aż trzech frontach – menu, wystroju wnętrza oraz widoku na Śnieżkę za oknami. Urokliwe położenie restauracji nakazywało wręcz, by zadbać także o klimatyczne wnętrze, harmonijnie wpisujące się w górski krajobraz. W związku z tym projektantki Daria Wach i Ewa Mądry swą koncepcję oparły na połączeniu współczesności z historią, z zachowaniem dbałości o funkcjonalność, wygodę i pogodny nastrój gości. Wnętrze utrzymane w naturalnej kolorystyce, podzielone na dwa poziomy stwarza możliwość wyboru – zazwyczaj zapełnionej, sali z barem i piecem do pizzy, bądź pomieszczenia na piętrze, bardziej intymnego i zapewniającego widok z tarasu bezpośrednio na góry. Dominuje tu naturalne drewno i czerń, dopełniona dodatkami z naturalnej skóry, a całość urozmaicają bogato rozmieszczone rośliny. Naturalną inspirację stanowiły dla nich także archiwalne zdjęcia wnętrz schronisk. Zaprojektowane w fornirze boazerie nawiązują do stylizowanych ornamentami boazerii, stosowanych we wnętrzach w tym regionie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dobry Browar

Dobry Browar

Gniezno | 3 listopada 2022

W samym sercu Gniezna powstała wyjątkowa przestrzeń barowa