Poszukując hiszpańskiego słońca

Nowe początki bywają trudne, zwłaszcza kiedy wymagają przeprowadzki za granicę. Wiedzą o tym doskonale klienci pracowni PL.architekci: czteroosobowa rodzina, która po wielu latach mieszkania w Hiszpanii zdecydowała się na powrót do Polski. Ich wybór padł na Poznań, gdzie postanowili, choć w minimalnym stopniu, przenieść słoneczną aurę otaczającą ich dotychczasowy dom.

Rozpoczynając współpracę z architektami mieli jasno sprecyzowane oczekiwania. Dom miał być minimalistyczny i przytulny, ale też wypełniony światłem, a jednocześnie zapewniający poczucie intymności. Mimo klarownej sytuacji, już na samym początku pojawiły się trudności. Działka, na której miał stanąć budynek, dość mała i ciasna, z południową ekspozycją od frontu, sprawiała, że odpowiednie doświetlenie budynku wiązało się z koniecznością otwarcia się na wzrok przechodniów i hałas z ulicy.

PL.architekci

PL.architekci

Dom Rozcięty

Trudna lokalizacja stała się inspiracją do stworzenia nietypowej formy domu. Z zewnątrz, prostą geometryczną bryłę pokryto ceramicznymi płytkami o wydłużonym kształcie. Wszystkie okna zostały osadzone po wewnętrznej strony elewacji, przez co wnęki okienne zyskały dodatkową głębię, podkreśloną czarnymi obramowaniami. Całość – zgodnie z życzeniem klientów – idealnie wpasowuje się w okolicę, nie przyciągając nadmiernie uwagi. Zupełnie inaczej niż w przypadku wnętrza.

Od góry budynek rozcięto biegnącym przez całą jego długość świetlikiem o szerokości 2,5 metra. Pozwala on odpowiednio doświetlić zarówno piętro jak i parter, przy zachowaniu poczucia prywatności. Świetlik dzieli również piętro na część rodziców i część dzieci, a także ułatwia komunikację między domownikami znajdującymi się na różnych poziomach. Na parter składa się klatka schodowa, WC, strefa dzienna połączona z kuchnią i winda towarowa – niezwykle pomocna w trakcie pakowania się przed wyruszeniem w kolejne podróże lub podczas większych zakupów. W całym domu zadbano o odpowiednią ilość szaf i schowków ukrytych za licznymi okładzinami dębowymi czy z frezowanymi panelami mdf. Dzięki temu dom jest nie tylko funkcjonalny, ale i łatwy w utrzymaniu porządku.

Dom Rozcięty, z uwagi na przemyślaną formę i ponadczasowość, wyróżniono ostatnio nagrodą SARP 2021 w kategorii budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki

Kwintesencja prostoty

Kwintesencja prostoty

Wielkopolska | 4 sierpnia 2022

Niezwykła przemiana 20-letniego domu projektu Adama Wysockiego