Nadchodzi Przypływ

W gdyńskim Bankowcu przy ulicy 3 Maja powstała nowa inicjatywa artystyczna – galeria Przypływ. Oficjalne otwarcie tej przestrzeni, dedykowanej sztuce współczesnej, odbędzie się 13 czerwca, a towarzyszyć mu będzie inauguracyjna wystawa „Kacper Kowalski ON AIR”.

Przypływ to niezależna przestrzeń, która powstała z myślą o autentycznym przeżywaniu – bez pośpiechu, w atmosferze otwartości i refleksji.

– W epoce bezcielesnego internetu pragniemy być na żywo i zanurzyć się w ludzkim doświadczeniu – mówią założyciele galerii. – Chcemy, aby wśród szybko zmieniających się realiów społecznych i technologicznych, sztuka pozostawała miejscem do dialogu oraz była pretekstem do bycia uważnym na to co nas otacza. Kreujemy doświadczenia w realnej przestrzeni, tu i teraz, umożliwiając spotkanie ze sztuką i z drugim człowiekiem, wymianę myśli, dyskusję i ścieranie się różnych idei.

Inicjatorami Przypływu są Maciej Głogowski i Kacper Kowalski, którzy pragnęli stworzyć miejsce promujące sztukę współczesną jako narzędzie do lepszego zrozumienia świata i ludzi. Celem jest także integracja środowiska artystycznego, nie tylko z Trójmiasta.

Galeria znajduje się w sercu Gdyni, w modernistycznym Bankowcu, znanym z charakterystycznej obłej klatki schodowej. W ponad 100-metrowym mieszkaniu z okresu międzywojennego zachowano oryginalny układ oraz detale wykończeniowe, co tworzy unikalną oprawę dla artystycznych wydarzeń.

Gdynia. Największa Polska archikona pełna perełek modernizmu

Galeria Przypływ. Inauguracja

Podczas inauguracji działalności galerii zaprezentowana zostanie wystawa fotografii „Kacper Kowalski ON AIR”. Fotograf od dwudziestu ośmiu lat dokumentuje zmieniający się krajobraz z perspektywy lotu ptaka. W pracach można odnaleźć ideę Przypływu – zmian, które w nas zachodzą poprzez zmianę perspektywy, skali, rytmu, czasu.

Kacper Kowalski, z wykształcenia architekt, łączy w swoich pracach analizę pejzaży z formą abstrakcyjnych, harmonijnych kompozycji. Jego zdjęcia to nie tylko dokumentacja krajobrazu, ale przede wszystkim emocje, wrażenia i refleksje rodzące się podczas samotnych lotów. Prace Kowalskiego przypominają mapy, szkice pełne warstwowych informacji o świecie, często przedstawiając abstrakcyjny, choć prawdziwy obraz rzeczywistości.

Wystawa to zaproszenie do refleksji nad naszym otoczeniem i jego przemianami. Każda fotografia to opowieść, która prowokuje do zadawania pytań i szukania nowych spojrzeń na otaczający nas świat. Kowalski mówi: – Interesuje mnie bardziej to, co czuję, gdy patrzę, niż to, co widzę i wiem o świecie. Szukam wrażenia, które pozostaje w mojej wyobraźni, gdy już nie patrzę. To mój rytuał.

Wystawa „Kacper Kowalski ON AIR”

kuratorka Agata Abramowicz
13.06 – 06.10.2024
wernisaż 13.06, godz. 18:00 – 21:00

Galeria Przypływ

3 Maja 27-31 / m. 30
(klatka III, domofon 30)

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nowy salon iHome w Gdyni

Nowy salon iHome w Gdyni

Gdynia | 19 czerwca 2024

Showroom oferuje nowoczesne produkty do wykończenia wnętrz światowych marek

Bieg szlakiem modernizmu

Bieg szlakiem modernizmu

Gdynia | 17 czerwca 2024

DA x Flow x Szczęsny. Niecodzienny bieg i współpraca podczas Gdynia Design Days

Przytulny minimalizm

Przytulny minimalizm

Gdynia | 20 stycznia 2024

Dwupoziomowy apartament w gdyńskim Orłowie projektu Karoliny Ossowskiej

Tu się czyta i rozmawia

Tu się czyta i rozmawia

Gdynia | 12 stycznia 2024

Przystań Widna została zaprojektowana z myślą o mieszkańcach. Ale tu przyjemnie!