Bieg szlakiem modernizmu

„Design Alive”, Flow Café Gdynia Design Days zaprosili wszystkich miłośników biegania na wspólną niedzielną przebieżkę ulicami modernistycznego miasta, której zwieńczeniem było spotkanie przy kawie. Pamiątkową koszulkę w limitowanej edycji zaprojektowali architekt Jakub Szczęsny i Büro Bambino – można ją kupić we Flow Café lub zamówić u nas mailowo.

– Na co dzień mieszkamy, pracujemy i biegamy w Gdyni, dlatego postanowiliśmy połączyć siły i spotkać się w ramach dorocznego festiwalu. Z tej okazji razem ze studiem projektowym Flow – Büro Bambino, stworzyliśmy limitowaną serię koszulek z okolicznościowym logotypem „DA” zaprojektowanym na nasze 15-lecie przez uznanego architekta Jakuba Szczęsnego – mówi Wojciech Trzcionka, redaktor naczelny „Design Alive”.

Jakub Szczęsny to polski architekt znany z innowacyjnych i eksperymentalnych projektów. Jego najbardziej znanym projektem jest Dom Kereta, jeden z najwęższych domów na świecie, wciśnięty między dwa budynki w Warszawie. Szczęsny studiował na Politechnice Warszawskiej i w Barcelonie, a jego prace są prezentowane na międzynarodowych wystawach. Projekty Szczęsnego łączą sztukę z funkcjonalnością, często angażując społeczności lokalne i poprawiając jakość życia miejskiego. Ostatnio miał dużą retrospektywę w Muzeum Miasta Gdyni.

Koszulkę z logiem „DA” zinterpretowanym przez architekta Jakuba Szczęsnego można kupić w Flow Café w Gdyni lub zamówić u nas drogą mailową (bok@designalive.pl) – koszulka kosztuje 120 zł.

– Dorastałem w latach 70. i 80., które były tak dawno temu, że trzeba aż precyzować, że chodzi o wiek XX. I choć to było prawie pół wieku temu, pod wieloma względami było podobnie. Na przykład dizajn okładek i liternictwa otaczających mnie magazynów i książek był na swój sposób niewinny, ludyczny i optymistyczny. Choć trwała zimna wojna, cierpieliśmy z powodu toksycznego sąsiada i w każdej chwili mogła na nas spaść bomba atomowa. Dziś sprawy mają się podobnie i podejrzewam, że staramy się naszymi wysiłkami projektowymi, w dowolnej sferze, zaklinać rzeczywistość i uciekać od złych myśli – opowiada Jakub Szczęsny

 Logo „DA” jest dla mnie nawiązaniem do tamtych czasów i ich sexy playfulness: do znaku „I Love New York” Miltona Glasera, do okładki magazynu „Ty i Ja” i mięsistych szeryfowych czcionek, które sprawiają wrażenie, jakby miały zaraz ożyć i zamienić się w zwierzątka albo stwory o różnym charakterze. Aż się prosiło, żeby im pomóc i zacząć kolekcjonować na bazie D i A całe bestiarium. To była wciągająca zabawa i może kiedyś uda mi się dorobić kolejne kreatury!
Logo „DA” w interpretacji Jakuba Szczęsnego.

Szymon Wróblewski, wlaściciel Flow: – W tworzeniu najbardziej cieszy to, gdy włożona energia zaczyna przenosić się na innych i żyć niezależnie od swojego inicjatora. Jeden biegacz to jednostka, za to już grupa świadomych ludzi, spotykających się w konkretnym celu i połączonych pewną ideą, to społeczność. W biegu tropem modernizmu chcieliśmy, by mogły spotkać się różne istniejące już społeczności, a co za tym idzie, dać szansę na przepływ energii i powstanie nowych. Tego symbolem ta koszulka.

Bieg odbył się w niedzielę 23 czerwca. 30 uczestników spotkało się w Flow Café, aby następnie w regularnym ruchu ulicznym przebiec przez miasto w kierunku Muzeum Emigracji. Stamtąd, po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, biegacze ruszyli nabrzeżem z powrotem w kierunku centrum Gdyni. Łącznie uczestnicy biegu pokonali 10 kilometrów.

Pamiątkową koszulkę z biegu można kupić we  Flow Café w Gdyni lub zamówić u nas mailowo. Limitowana edycja z logotypem Jakuba Szczęsnego kosztuje 120 zł.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nowy salon iHome w Gdyni

Nowy salon iHome w Gdyni

Gdynia | 19 czerwca 2024

Showroom oferuje nowoczesne produkty do wykończenia wnętrz światowych marek

Nadchodzi Przypływ

Nadchodzi Przypływ

Gdynia | 4 czerwca 2024

W gdyńskim Bankowcu przy ulicy 3 Maja powstała nowa inicjatywa artystyczna

Przytulny minimalizm

Przytulny minimalizm

Gdynia | 20 stycznia 2024

Dwupoziomowy apartament w gdyńskim Orłowie projektu Karoliny Ossowskiej