Przytulny minimalizm

Piękny widok na ogród należało odpowiednio wyeksponować. Podobnie zresztą, jak i działa sztuki. Właściciele tego dwupoziomowego apartamentu doskonale wiedzieli, na czym im zależy. Projektantka wnętrza – Karolina Ossowska wiedziała zaś, co zrobić, by 125-metrowy apartament w Gdyni zrobił na nich wrażenie.

– Inwestorzy to małżeństwo w średnim wieku – mówi architektka wnętrz dwupoziomowego gdyńskiego apartamentu Karolina Ossowska.

– Z wielkim pietyzmem podchodzą do detalu. Bardzo ważna była dla nich jakość materiałów, ale i wykończenia – wyjaśnia Karolina Ossowska.

Jak się dowiadujemy apartament miał się stać dla małżeństwa spokojną, cichą przystanią i miejscem, gdzie mogą spotykać się z przyjaciółmi i rodziną w ciepłej domowej atmosferze.

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

Sam apartament w butikowej zabudowie, tworzącej kameralną enklawę znajduje się w najbardziej prestiżowej dzielnicy Gdyni. To słynące przepięknej okolicznej przyrody Orłowo. Miejsce, które jednocześnie daje też szybki dostęp do miejskich atrakcji takich, jak restauracje czy kina.

– Cechą charakterystyczną lokalu są nietypowe okna, schody w centralnej części domu i piękny widok na ogród – wyjaśnia Karolina Ossowska, która projekt wnętrza stworzyła we współpracy z Magdaleną Gzowską.

Staranność i godziny pracy

– Na proces projektowy składało się wielogodzinne poszukiwanie pojedynczych elementów wnętrz. Każda lampa czy mebel były starannie dobierane. Mieszkanie jest dość minimalistyczne, wolnostojących sprzętów jest mało i każdy wybór był znaczący – tłumaczy architektka.

W sam proces projektowy w dużym stopniu włączyła się też inwestorka. Jej niezwykła wrażliwość miała ogromny wpływ na efekt końcowy. Przyjęła ona bowiem pewne założenia, których realizacja stanowić miała o sukcesie całego projektu. Inwestorce zależało bowiem, by nowa przestrzeń stała się ekspozycją dla jej sztuki, w tym obrazów. Pragnęła również, by w apartamencie wyraźnie rozgościły się elementy wyposażenia od polskich producentów. Wyjątkiem jest tu zestaw mebli, który dekoruje pokój gościnny. To kultowa już marka String.

– Musiałyśmy też pamiętać, by w apartamencie zagościła ponadczasowa elegancja – wspomina architektka.

Elegancja musiała jednak wyrażać się poprzez minimalizm formy i użycie naturalnych materiałów. Prostota nie mogła jednak stać w opozycji do klimatu domowości.

Zastosowano więc wiele miękkich wykładzin. Są między innymi lniane zasłony. O ciepło dba też biokominek.

Apartament to jednak nie scenografia. Musiał być też ergonomiczny w użytkowaniu. Karolina Ossowska wraz z Magdaleną Gzowską zaprojektowały więc np. dodatkowe wysuwane blaty. Komfortowym rozwiązaniem są też elektrycznie sterowane zasłony, czy klimatyzacja.

Karolina Ossowska

Magister sztuki, architektka wnętrz z 20-letnim stażem. Absolwentka ASP w Gdańsku oraz Florence Design Academy. Studiowała także scenografię i kulturoznawstwo, ukończyła podyplomowe studia z arteterapii (GUMed) oraz public relations (SWPS). Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych pracowniach w Trójmieście i we Florencji. Od ponad 13 lat prowadzi autorską pracownię architektury wnętrz, projektując wnętrza prywatne i użyteczności publicznej. Fascynuje się psychologią społeczną i wpływem otoczenia na psychikę. Tworzy ponadczasowe, szyte na miarę wnętrza.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Tu się czyta i rozmawia

Tu się czyta i rozmawia

Gdynia | 12 stycznia 2024

Przystań Widna została zaprojektowana z myślą o mieszkańcach. Ale tu przyjemnie!