Magia szkła w kubistycznym Diamentowym Domu

Diamentowy Dom, jedno z najważniejszych dzieł architekta Emila Králícka, a zarazem jeden z najpiękniejszych przykładów kubistycznej architektury w Pradze, rozświetlił się za sprawą nowego atelier czeskiej marki Bomma.

Z zewnątrz niepozorny budynek na rogu ul. Łazarskiej i Spálenej nie oddaje tego, co znajdziemy w jego wnętrzu. Na drugim piętrze, w miejscu mieszkania dawnego właściciela kamienicy, polityka, pisarza i awangardowego artysty Adolfa Hoffmeistera, na 178 metrach kwadratowych swój nowy dom znalazła jedna z ciekawszych marek na czeskim rynku, producent kryształowych opraw oświetleniowych Bomma.

Za stylowym projektem wystroju atelier stanęła włoska projektantka Sophie Wannenes wraz z Václavem Mlynářem, dyrektorem kreatywnym Bomma. Z szacunku dla historycznej tożsamości miejsca, a także dla jeszcze lepszego wydobycia piękna rzeźbiarskich form kloszy, odrestaurowane wnętrze wypełniły wykonane na zamówienie meble z litego drewna w stylu lat 30. ozdobione perełkami z epoki. Efekt dopełniają dzieła sztuki wybrane przez kuratorkę Danicę Kovářovą.

– Szukając miejsca, w którym będziemy mogli zaprezentować całą ofertę, od samego początku zależało nam na przestrzeni, która byłaby ciekawa sama w sobie – mówi Václav Mlynář. – To była miłość od pierwszego wejrzenia.
 
Bomma wynajęła lokal bezpośrednio od potomków Hoffmeistera, którzy zastrzegli, że w ramach dostosowania wnętrza do potrzeb atelier wszystkie zmiany muszą być w pełni odwracalne. Jak się z czasem okazało, przeróbki nie były konieczne, a wszystkie projekty oświetleniowe czeskiej marki doskonale wkomponowały się w zastaną przestrzeń.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Atelier jest wykorzystywana na spotkania z architektami i ewenty. Nocują tu też partnerzy biznesowi oraz projektanci współpracujący z marką.

Bomma powstała w 2012 roku. Ta czeska huta szkła zyskała popularność kładąc nacisk na nowoczesny design, pierwszorzędną jakość szkła i perfekcyjne detale. Dzięki nowatorskiemu podejściu do tradycyjnego rzemiosła oraz współpracy z utalentowanymi projektantami, przenosi projektowanie opraw oświetleniowych na nowy poziom. Na co dzień w pracę nad tworzeniem opraw zaangażowanych jest blisko 300 osób, które każdego dnia wytwarzają 6 ton krystalicznego szkła następnie poddawanego autorskim metodom przetapiania i formowania. Więcej na: www.bomma.cz

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ołtarz na szpargały

Ołtarz na szpargały

Praga | 22 października 2023

Jiří Krejčiřík stworzył kolekcjonerską serią oryginalnych mebli. Zaskakują!

Moim językiem jest szkło

Moim językiem jest szkło

Wrocław | 18 października 2023

Artystka i projektantka Agnieszka Bar opowiada nam o pracy i szklanych obiektach