Ołtarz na szpargały

Połączenie kunsztu rzemieślniczego marki Futuro i autorskiego charakteru prac projektanta Jiříego Krejčiříka zaowocowało kolekcjonerską serią oryginalnych mebli. Pytanie: czy to jeszcze meble, czy raczej rzeźby, a może niedookreślone artefakty?

Łącząc nowe technologie produkcji z tradycyjnym rzemiosłem, projektant zaproponował kolekcję komód, szafek, kredensów i regałów o nazwie Nouveau.

Limitowana edycja mebli opatrzona jest rysunkami pirograficznymi autorstwa Taji Spasskovej. Powstała także unikatowa rzeźbiarska szafka w formie ołtarza – Ołtarz Anny – esencja artystycznego podejścia Krejčiříka.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

– Projekt oparty jest na wspomnieniu z dzieciństwa komody mojej mamy. Miała ona mnóstwo szuflad, przegródek i półek i służyła do przechowywania osobistych artefaktów, biżuterii, a także pamiątek z podróży. Sercem Ołtarza Anny jest komoda składająca się z 15 czerwonych szuflad obitych czerwonym aksamitem. Kameralna przestrzeń służy do przechowywania cennych drobiazgów, bibelotów i rzeczy osobistych. Ta praca jest jak dotąd moim najbardziej wyrazistym meblowym pasjansem i syntezą moich wcześniejszych projektów – zauważa Krejčiřík.

– Wiedzieliśmy, że musimy zrobić krok w kierunku kolejnego etapu naszego rozwoju. Jiří Krejčiřík wydawał się w tym celu idealnym wyborem. Stworzył z nami odważne projekty, które wykraczają poza funkcję przedmiotów użytkowych – podkreślają Michal Princ i Jiří Gelnar, założyciele marki Futuro.

– W tej współpracy niezmiernie cieszy mnie, że Futuro nie boi się skomplikowanych rozwiązań i odważnej autorskiej estetyki. Jestem podekscytowany, że mogłem zaprojektować charakterystyczną kolekcję opartą na detalach, nietypowym drewnie i nowych technikach produkcji. Inspiracje dla tego projektu zakorzenione są w strukturach i formach organicznych lasu, a zatem środowiska ściśle związanego z marką Futuro – tłumaczy Krejčiřík.

Jiří Krejčiřík

Urodzony w 1989 roku multidyscyplinarny projektant. Mieszka w Pradze. Jego praktyka obejmuje różne dyscypliny i metody twórcze – od projektowania produktu, mebli, oświetlenia i szkła aż po projektowanie wnętrz. Dzięki temu balansuje na granicy między sztuką a designem, a jego prace stają się obiektami kolekcjonerskimi. Dużą wagę przykłada do kontekstu, procesu i szczegółów wykonania. W rezultacie jego portfolio charakteryzuje się spójnym językiem wizualnym, łączącym historię sztuki z tradycją rzemieślniczą. Każdy jego produkt wytwarzany jest ręcznie w Czechach, produkowany w limitowanych seriach i prezentowany wyłącznie w wybranych galeriach i showroomach w Europie.
www.jirikrejcirik.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kolorowy funkcjonalizm

Kolorowy funkcjonalizm

Praga | 11 marca 2023

W tym mieszkaniu od No Architects wszystko zostało zaprojektowane od podstaw

Betonowa rewolucja

Betonowa rewolucja

Praga | 21 lutego 2023

Architektka wnętrz Markéta Bromová zaprojektowała mieszkanie bez drzwi