Mediolan wzywa! Polecamy i podpowiadamy najciekawsze wydarzenia w ramach najsłynniejszego tygodnia designu

Targi designu w Mediolanie to najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby wystawców oraz odwiedzających wydarzenie związane z projektowaniem na świecie. Od 17 do 22 kwietnia potrwa 57. edycja Salone Internazionale del Mobile.

W tym roku organizatorzy targów oraz władze miasta podpisali Manifest, który ma być podwaliną pod nową markę: Mediolanu, miasta będącego w centrum procesu odnowy, które ma być kojarzone nie tylko z targów, ale stać się centrum turystyki, przemysłu i innowacji, gdzie stykają się wydarzenia, biznes, zasoby ludzkie, finansowe, świat projektowy i turystyka.

– Sukces Salone del Mobile tkwi w sieci przemysłowej, która ją wspiera. Jest to system produkcyjny napędzany przez interfejs między biznesmenami z małych i dużych firm z jednej strony a dizajnerami i architektami z drugiej, którzy wspólnie pracują nad doskonałymi projektami. Teraz musimy skupić się na innowacjach i zrównoważonej jakości, na dążeniach do tworzenia systemu i kultury, na naszej gotowości do dzielenia się informacjami – powiedział Claudio Luti, prezes Salone del Mobile. – To dlatego Salone nieustannie ewoluuje i konsoliduje swoje powiązania z Mediolanem. Pierwszy Manifest to zobowiązanie do dalszego dążenia do lepszych osiągnięć i jest zaproszeniem do Mediolanu, miasta będącego w centrum wydarzeń, gdzie wszystko się zaczęło.

– Salone del Mobile to charakterystyczna mediolańska marka. Znacznie więcej niż tylko wystawa mebli, Salone to międzynarodowe wydarzenie, laboratorium do eksperymentów i badań, miejsce spotkań i prezentacji nowych firm. Salone jest najlepszym wyrazem młodego i wizjonerskiego ducha Mediolanu – stwierdził burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala.

Targi iSaloni odbywają się od 1961 roku. W tym roku na 205 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej zaprezentuje się 2 tys. firm, w tym kilka marek z Polski m.in. Comforty, Paged i Fameg. W części SaloneSatellite wystawi się Grynasz Studio. Na przykładzie efektów współpracy zarówno z dużymi firmami jak i manufakturami czy rzemieślnikami, studio zaprezentuje drogę rozwoju projektów od idei i prototypów do gotowych produktów. Wśród projektów zobaczymy m.in. meble Marbet, Meesh i Fam Fary, czy ceramikę Zaczyn.

Targi rozpoczynają się we wtorek 17 a kończą w niedzielę 22 kwietnia (godz. 9.30-18.30) na terenach wystawowych Fiera Milano, Rho. Będą otwarte dla zwiedzających codziennie od 9.30 do 18.30, a także otwarte dla publiczności w sobotę i niedzielę.

Polacy w La Triennale
Równie interesująco zapowiada się to co „na mieście”, gdzie w tym samym czasie odbędą się tysiące innych wystaw, prezentacji i pokazów. Niezwykle ciekawie zapowiada się polska prezentacja organizowana przez Instytut Adama Mickiewicza w bardzo prestiżowym La Triennale di Milano. Polski design będzie prezentowany w tej najbardziej renomowanej przestrzeni wystawienniczej miasta po raz pierwszy, co dowodzi mocnej pozycji, ugruntowanej podczas kilkuletniej, systematycznej obecności na mediolańskim tygodniu designu. W La Triennale zaprezentowana zostanie wystawa historyczna podejmująca problematykę tworzenia tożsamości narodowej designu, na przykładzie polskich pawilonów narodowych na wystawach światowych od początku XX wieku. Wystawa opierać się będzie na niepokazywanych dotąd materiałach fotograficznych i filmowych, uzupełnionych o obiekty z zakresu polskiej sztuki użytkowej. Autorką koncepcji kuratorskiej jest Katarzyna Jeżowska – kuratorka wystaw, autorka tekstów związanych z designem, doktorantka University of Oxford.

Znika Ventura Lambrate
W tym roku po raz pierwszy od ośmiu lat podczas mediolańskiego tygodnia designu zabraknie strefy Ventura Lambrate, która dotąd była miejscem prezentacji zarówno eksperymentalnych i nowatorskich koncepcji instytucji i szkół, jak i gotowych produktów mniejszych marek. A wszystko to z powodu rozwoju dzielnicy Lambrate i braku wolnych miejsc pod wynajem. Zastąpi ją Ventura Future w centrum Mediolanu (okolice Piazza Piola i Viale Abruzzi). Sercem wydarzenia będzie Future Dome przy Via Paisiello 6, budynek w którym na co dzień mieści się Międzynarodowy Instytut Badań Futurystycznych. W pobliżu działała też będzie strefa Ventura Centrale (via Ferrante Aporti 15, pod dworcem kolejowym), zainaugurowana po raz pierwszy przed rokiem. Zaprezentowany zostanie tu również polski projekt Iles – grupowy projekt dyplomowy zrealizowany na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przez Kamilę Potocką, Maję Górowską i Karolinę Koryniowską.

Tu warto być
Z setek wydarzeń organizowanych podczas mediolańskiego tygodnia designu warto wybierać z rozwagą „nie rzucając” na każdy punkt programu, a stawiając na te najciekawsze. Z rozmysłem. Aby nie zaginąć w ogromie. Oto kilka propozycji i podpowiedzi:

• W Superstudiu w Zona Tortona zaprezentuje się z solowym projektem japońskie studio Nendo, jedna z najbardziej wpływowych pracowni projektowych na świecie prowadzona przez Oki Sato. Pod adresem Via Tortona 27, na powierzchni 800 m kw. Nendo zaprezentuje dziesięć konceptów w temacie ruchu, tworząc labirynt projektów, szkiców i procesów.

• Masterly – The Dutch in Milano – to doroczna impreza poświęcona holenderskiemu designowi i kunsztowi rzemieślniczemu, odbywająca się w okazałym Palazzo Francesco Turati. I tu nie zabraknie polskiego akcentu – Aleksandra Gaca, polska projektantka na stałe mieszkająca w Holandii, zaprezentuje na wystawie swoje tkaniny stworzone do projektu Symbioz Renault. A co poza tym? Lista znanych nazwisk, które w Palazzo się pojawią, jest bardzo długa. Koniecznie wpiszcie sobie ten punkt do kalendarza.

• Po raz szósty wiodący producent kwarcu Caesarstone, zaprezentuje w Mediolanie efekt swojej współpracy z projektantami. Co roku wystawa oszałamia, spodziewamy się że nie inaczej będzie tym razem. Marka zaprosiła tym razem do współpracy nowojorskie studio Snarkitecture. – Naszym punktem wyjścia była wyspa kuchenna, która przekształciła się z funkcjonalnego obszaru gotowania w centrum nowoczesnego domu, przestrzeń dla rozrywki, interakcji społecznych i wydajności – mówi Raanan Zilberman, prezes Caesarstone. – Poprosiliśmy Snarkitecture, aby stworzyli instalację, która zainspiruje architektów i projektantów do myślenia o przyszłości kuchni i korzystania z naszych materiałów na nowe sposoby. Miejsce: Palazzo dell’Ufficio Elettorale di Porta Romana, Corso di Porta Romana 10

• Niezwykle ciekawie zapowiada się nowa przestrzeń, która urządzona zostanie w surowych budynkach przy 11-13 Via Popoli. Zagoszczą tu projekty: Bloc Studios, Nan Ban, Space Caviar i Studio Vedet. Warto wybrać się również pod adres Via Palermo1 gdzie marki Really i Kvadrat pokażą eksperymentalne projekty stworzone w kooperacji z Raw Edges, Jonathanem Olivaresem oraz Benjaminem Hubertem.

• Polecamy też wystawy: Wallpaper * Handmade (Mediateca Santa Teresa, Via della Moscova 28), Swarovski (Palazzo Serbelloni, Corso Venezia 16), COS (Palazzo Isimbardi, Corso Monforte 35).

• Zobacz też „Dziesięć miejsc na odpoczynek od designu [przewodnik]”

Więcej na:
www.salonemilano.it
www.fuorisalone.it
www.triennale.it
www.breradesigndistrict.it
www.venturaprojects.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Mediolan Zmartwychwstanie

Mediolan Zmartwychwstanie

Mediolan | 13 września 2021

Pierwsze takie targi w historii. Kompletnie odmienione. Po 30 miesiącach przerwy