Jubileuszowe 60. Salone del Mobile.Milano już w czerwcu!

Po dwóch latach bez targów i ubiegłorocznym „postpandemicznym” Supersalonie potwierdzono 60., jubileuszową edycję największych na świecie targów designu i wyposażenia wnętrz – Salone del Mobile.Milano. Targi odbędą się w Fiera Milano Rho w dniach 7-12 czerwca. Jaki będzie ten wyczekany Mediolan 2022?

„Postpandemiczny Mediolan 2022” będzie skierowany do szerokiej publiczności i ma tętnić od wydarzeń towarzyszących, jak centrum stolicy Laombardii, w erze „przedcovidowej”.

Projektowanie zrównoważonego rozwoju i celebrowanie piękna

Tegoroczne ekspozycje skupią się głównie na tematyce zrównoważonego rozwoju i świadomości ekologicznej w zakresie produkcji mebli. Zapowiada się, że zobaczymy głównie projekty, które powstały z myślą o środowisku. Szczególnie dobitnie wybrzmi potrzeba realnej i natychmiastowej transformacji ekologicznej.

 – Nie możemy stać w miejscu, mamy obowiązek jeszcze szybciej podążać w kierunku jak najbardziej zrównoważonych rozwiązań projektowych, produkcyjnych i dystrybucyjnych – potrzebujemy dziś etycznego podejścia do projektów – deklaruje Maria Porro, prezes Salone del Mobile.Milano.
 
Mediolan 2022
Tegoroczne Salone del Mobile chce być akceleratorem ekologicznych i etycznych zachowań. Manifestacją tych założeń będzie duży projekt „Design with Nature”, którego kuratorem został architekt Mario Cucinella.

Formuła targowa ma być tradycyjna, ale świeża, odnowiona, a miejscami zaskakująca! Będą stoiska marek, coś, czego Mediolan nauczył nas przez lata oczekiwać. Powrócą wydarzenia: EuroCucina z Technologią dla Kuchni oraz Międzynarodowa Wystawa Łazienki, a S.Project i SaloneSatellite pojawią się w nowych odsłonach.

Jak zapowiadają organizatorzy, podczas wydarzeń towarzyszących firmy i twórcy będą mogli fizycznie dotknąć alternatywnych materiałów, które już są rzeczywistością i zastanowić się nad funkcją naszych domów jako komórek, które składają się na bardziej złożony organizm: miasto.

Kreatywność, pozytywność i energia 

W tym roku w targach weźmie udział ponad 2 tys. wystawców, w tym ponad 600 młodych projektantów w wieku poniżej 35 lat.

– Zawsze byliśmy miejscem dialogu i budowy, zarówno w edycjach mediolańskich, jak i w Szanghaju, czy Moskwie. Jesteśmy tak samo zszokowani, jak wszyscy inni wojną na Ukrainie i tym bardziej wierzymy w wartość, jaką tworzą targi, jako skrzyżowanie kultur i stylów otwartych na świat. Dlatego zadbaliśmy o to, aby wystawcy ponownie zajęli centralne miejsce. Targi mają stanowić „puste płótno” dla wszystkich jego bohaterów – firm, marek i projektantów. Mogą tu tworzyć własną tożsamość, promować własne treści i opowiadać własne historie dla całej społeczności projektantów – zapewnia Maria Porro.

Mediolan 2022
Identyfikację wizualną 60. targów Salone del Mobile.Milano zaprojektował Emiliano Ponzi.

Jakie atrakcje czekają nas w tym roku?

Wydarzenie otworzy koncert Filharmonii pod dyrekcją Lorenza Viottiego i przedstawienie baletowe z udziałem gwiazdy Teatru La Scala – Roberto Bolle. W duchu otwartości na wymianę idei, kultury i kreatywności targi odnawiają współpracę z Fundacją Teatro alla Scala. 

W świetnym programie Talks znajdą się rozmowy i debaty z udziałem najwybitniejszych postaci współczesnej sceny projektowej. Kuratorem programu jest genialne, żeńskie trio: Chiara Alessi, Maria Cristina Didero i Beatrice Leanza. Tematy spotkań zaplanowano tak, aby motywy przewodnie targów: ludzie, planeta, piękno i design znalazły się w centrum uwagi słuchaczy. 

60. edycja Salone del Mobile.Milano ponownie wyruszy poza teren targów i do miasta: od 7 czerwca w Sali Kariatydy w Palazzo Reale pojawi się monumentalna instalacja filmowa site-specific, oparta na 11 wartościach. które zawsze były osadzone w DNA Salone. Zaprezentowanych zostanie 11 filmów autorstwa 11 czołowych włoskich filmowców, wśród nich Francesca Archibugi i Pappi Corsicato.

– Salone to Mediolan – i zawsze będzie. Niewiele wydarzeń potrafi tak celebrować know-how. To dlatego świat designu z takim entuzjazmem czeka, obserwuje i bierze udział w tym wydarzeniu, ponieważ inspiracja i oryginalność są do Mediolanu przypisane. Badania nad materiałami, proekologiczna produkcja, piękne przedmioty, meble oraz przydatne i kreatywnie zaprojektowane dodatki wyposażenia wnętrz będą gwiazdami 60. edycji targów. Ich wszechogarniająca energia rozpali miasto – obiecuje burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala.

Mediolan 2022. Ekologiczne standardy

Salone del Mobile.Milano opracował wytyczne, które mają pomóc wystawcom oraz projektantom i budującym stoiska w przestrzeganiu wymogów zrównoważonego rozwoju. Sugeruje stosowanie materiałów wielokrotnego użytku, takich jak drewno lub materiałów z recyklingu, materiałów z certyfikatem FSC lub PEFC.

Organizatorzy zachęcają także do uwzględnienia logistycznej równowagi źródeł zaopatrzenia w materiały, stosowania bezpiecznych dla środowiska produktów i sprzętu. Wystawcy powinni dołożyć starań, aby nie marnować materiałów, energii elektrycznej lub wody.

Stoiska powinny być zaprojektowane tak, aby możliwy był ich demontaż i ponowne użycie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: