Dziesięć miejsc na odpoczynek od designu [przewodnik]

Mediolan | Julia Cieszko

15 kwietnia 2015 | Architektura | Miejsca |

Będąc w Mediolanie pragniesz czegoś więcej niż tylko design? Oto kilka propozycji, gdzie się wybrać aby odpocząć od zgiełku ulic i designu.

Milan Design Week zaraz obok sławnego Fashion Week to najważniejsze wydarzenia w Mediolanie, ale w tym roku dochodzi do nich jeszcze Expo 2015. Nieprzebrane tłumy, ścisk, męczący hałas… Przed nimi nie uratuje nas nawet sławne Negroni, kultowe włoskie Aperitivo. Potrzeba czegoś więcej. Ucieczki! Oto kilka sposobów na odpoczynek od designu i mody.

Hangarbicocca, www.hangarbicocca.org
W zmodernizowanym kompleksie pofabrycznym mieści się nowoczesna przestrzeń poświęcona tworzeniu, wystawiennictwu i promocji sztuki współczesnej. Program skupiony jest głównie na procesie poszukiwań artystycznych, w szczególności na działaniach w kontekście unikalnych budynków instytucji. HangarBicocca, oprócz swojej stałej ekspozycji, proponuje również bardzo ciekawe i całkowicie darmowe wydarzenia w ramach takich programów jak: HB Kids, HB Public i HB School. Miejsce powstało z inicjatywy firmy Pirelli, dzięki czemu ma szansę pokazać wystawy najważniejszych międzynarodowych artystów z wielu dziedzin sztuki współczesnej.

Hangarbicocca

Pac Padiglione D’Arte Contemporanea, www.pacmilano.it
PAC to pierwsza we Włoszech przestrzeń całkowicie poświęcona sztuce współczesnej. Poprzez wszystkie wydarzenia organizowane od 1979 roku, instytucja stara się generować dyskusję na temat roli sztuki w nowoczesnym świecie i jej dalszego rozwoju. Program PAC jest inicjowany przez Wydział Kultury Miasta Mediolan wraz z włoskimi i zagranicznymi kuratorami. Przez wiele lat, zarówno poprzez wystawy, jak i różnego rodzaju programy badawcze, instytucja gościła czołowe nazwiska sztuki współczesnej. Do 2 czerwca w PAC zobaczymy „Stardust”, wystawę prac Davida Baileya jednego z najważniejszych fotografów XX wieku, autora kultowych portretów ostatnich 50 lat. Nazywany dokumentalistą ikon pop kultury, Bailey na stałe odrzucił sztywne zasady fotografii mody, wprowadzając do swojej twórczości styl i energię ulicy.

Leonardo da Vinci, www.skiragrandimostre.it
Z okazji zbliżającego się Expo 2015 w Mediolanie zobaczymy największą dotychczas zorganizowaną we Włoszech wystawę poświęconą twórczości Leonardo da Vinci. Ekspozycja zostanie otwarta 15 kwietnia w rocznicę urodzin mistrza i potrwa aż do 19 lipca. W Palazzo Reale będziemy mięli szansę podziwiać dzieła skupione wokół kilku najważniejszych tematów w 12 sekcjach. Wystawa ma łączyć naukę i technologię ze sztuką i genialną kreacją. Najwięcej miejsca organizatorzy poświęcają rysunkom Leonardo da Vinci. Biblioteca Ambrosiana z okazji retrospektywy udostępniła ponad 30 prac z Kodeksu Atlantyckiego, a wśród nich ten najsłynniejszy rysunek świata – człowiek witruwiański. „Leonardo 1452-1519”, Palazzo Reale, 14 kwietnia-19 czerwca.

da_vinci

Pinakoteka Brera, www.brera.beniculturali.it
Niewątpliwie największą dumą Mediolańczyków, zaraz obok teatru La Scala, jest Pinacoteca di Brera. Ta najbardziej prestiżowa galeria sztuki stolicy Lombradii to zdecydowanie punkt obowiązkowy w Mediolanie – zarówno z powodu swoich ekspozycji, architektury budynku, jak i samej lokalizacji. W pięknym Pałacu Brera, którego historia sięga aż do XIII wieku, zgromadzono przede wszystkim dzieła malarstwa włoskiego – od średniowiecza do czasów współczesnych. Pinakoteka położona jest w samym centrum klimatycznej dzielnicy Brera nazywanej „mediolańskim Montmartre” zaraz obok Akademii Sztuk Pięknych.

pinacoteca

Lunch na farmie, www.unpostoamilano.it
Wiejski odpoczynek w centrum miasta. Cascina Cuccagna to XVII-wieczna farma, która dzięki współpracy lokalnych organizacji przekształcona została w prężnie działające centrum kultury. Targ świeżych warzyw i owoców od lokalnych producentów, nocne pokazy filmów, a nawet lekcje jogi – różnorodne atrakcje czekają na gości, chcących odpocząć od mediolańskiego gwaru. W Cascina Cuccagna mieści się również restauracja Un Posto a Milano, stawiająca na sezonowe produkty. W każdy kwietniowy wtorek czeka Aperitivo gricolo, degustacja naturalnych, specjalnie skomponowanych produktów z farm położonych niedaleko Mediolanu. Adres: Via Cuccagna 2

lunch

Taglio, www.taglio.me
To zlokalizowana niedaleko kanałów w Navigli kawiarnia, restauracja, bar i sklep spożywczy w jednym. Z jednej strony degustujemy organiczną kuchnię przy stołach, a z drugiej, wybieramy pyszne włoskie produkty ułożone na regałach. Idealne połączenie włoskiej sztuki przyrządzania kawy i kulinariów z bardzo odprężającym i zrelaksowanym klimatem tej części miasta. Adres: Via Vigevano 10

taglio

Luini, www.luini.it
Pozostając w temacie kulinariów, podobno grzechem jest wyjechać z Mediolanu bez spróbowania panzerotto wypełnionego pomidorami i mozzarellą. Luini to już instytucja w tym temacie. Lokalizacja powstałej w 1888 roku piekarni, nieopodal Katedry w Mediolanie, może przerazić. „Turystyczne” kolejki, choć bardzo długie, to jednak równie szybkie. Adres: Via Santa Radegonda 16

luini

Czekoladki u Ernsta Knama, www.eknam.com
Ernst Knam to jeden z najbardziej znanych szefów kuchni, który otrzymał miano Chef Ambassador w ramach Expo Milano 2015. Choć nie jest Włochem, to jednak w iście włoskim i słodkim stylu uwodzi swoich gości w Mediolanie już od ponad 20 lat. W swej cukierni na via Anfossi 10 proponuje prawdziwą ucztę smaków. Dwa argumenty powinny przekonać nas do odwiedzenia tego miejsca. Ernst Kram przewodził włoskiej drużynie, która zwyciężyła w 2012 roku światowe mistrzostwa w lodziarstwie, a jedna z jego ostatnich książek nosi tytuł „Cóż to za Raj, bez czekolady”. Pasticceria Ernst Knam, via A. Anfossi 10

Vintage zakupy, www.cavallienastri.com
Cavalli e Nastri to najbardziej znane w Mediolanie sklepy z unikalną modą vintage. Znajdziemy tutaj ubrania i akcesoria, pochodzące głównie z okresu do lat 80. XX wieku. W butiku na Via Brera 2, oprócz perełek sygnowanych najlepszymi domami mody, możemy zobaczyć również kolekcje młodych projektantów. Sklep na Via Gian Giacomo Mora 12 chwali się kilkoma egzemplarzami z XIX wieku. Trzeci sklep Cavalli e Nastri, mieszczący się przy tej samej ulicy pod numerem 3, odwiedzić powinni zwłaszcza mężczyźni.

cavalii

Antica Barbieria Colla 1904, www.anticabarbieriacolla.it
Prawdziwa instytucja dla dżentelmenów. Najbardziej znany zakład fryzjerski, w którym wystrój nie zmienił się od kilkudziesięciu lat. Salon, otwarty w 1904 roku, stał się wręcz ekskluzywnym klubem szanującym i pokazującym starą tradycję fryzjerską. Jego wieloletni właściciel – Franco Bompieri nazywany rzemieślnikiem elegancji – to uosobienie epoki, która w Mediolanie z pewnością już minęła. Dziesiątki zdjęć sławnych ludzi, tradycyjne przyrządy i rozmowy o literaturze i polityce. Jeśli nie uda wam się dostać, to zdecydowanie warto posłuchać opowieści Franco Bompieri o historii stylowego strzyżenia wąsów i brody.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Rewolucja? Gucci rezygnuje z pokazów. „Nasze lekkomyślne działania spaliły dom, w którym mieszkamy”

Rewolucja Gucci

Rzym | 1 czerwca 2020

Słynna marka rezygnuje z pokazów. Dla oszczędności czy z przekonania?

Ventura Projects, organizator słynnych wydarzeń mediolańskich, po 10 latach kończy działalność

Koniec pewnej ery

Mediolan | 17 maja 2020

Ventura Projects po 10 latach kończy działalność...

Tydzień designu w Mediolanie. Co warto zobaczyć? Gdzie będziemy?

Podpowiadamy

Mediolan | 11 kwietnia 2016

Tydzień designu w Mediolanie. Co warto zobaczyć? Gdzie będziemy?

Meble na Expo. Z korka, gliny i drewna

You Make Park

Mediolan | 2 lipca 2015

Meble do parku inne niż wszystkie: z korka, gliny i z drewna.

Milan Design Week 2015. Tak było… [zdjęcia]

Tak było...

Mediolan | 23 kwietnia 2015

54. Salone Internazionale del Mobile przyciągnęły 310 tys. gości.