Wyspa dla młodych

Projekt Iles prezentuje odmienne od standardowego podejście do organizacji przestrzeni. Główna idea polega na budowaniu przestrzeni za pomocą formacji meblowych – wysp.

Iles to grupowy projekt dyplomowy zrealizowany na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przez Kamilę Potocką, Maję Górowską i Karolinę Koryniowską.

Standardowe układy lokali mieszkalnych najczęściej oparte są na elementach rozstawionych po obwodzie pomieszczeń, pod ścianami. Koncepcja „wyspy” zakłada centralny układ mebli, konfigurację rozbudowywaną od środka pomieszczenia. W tym przypadku użytkownik ma wielostronny dostęp do poszczególnych elementów zestawu. Meble Iles zostały zaprojektowane w taki sposób, aby swoją formą oddzielać od siebie poszczególne strefy. – Określone przez nas grono odbiorców to młodzi ludzie należący do pokolenia Milenium. Grupa ta ceni sobie przede wszystkim meble funkcjonalne. Bliska jest im również minimalistyczna estetyka a także niestandardowe rozwiązania, które pozwalają im się wyróżniać. Milenialsi często zmieniają miejsce zamieszkania, dlatego zależy im na meblach mobilnych, łatwych do przenoszenia i ponownego montażu – tłumaczą autorki.

Inspiracją do stworzenia takiej formy mebli był organiczny kształt kamieni (który widać w zagłówku, blacie stolika oraz lustrze), a także budowanie przestrzeni za pomocą linii, płaszczyzny i bryły. Ich czysta graficzna forma podkreślona została przez brak koloru, który mógłby narzucić dodatkową jakość. Zróżnicowane zostały jedynie przez fakturę poszczególnych elementów.

iles_designalive - 9

iles_designalive - 8

Powiązane artykuły: