Rekord! Rzeźba Abakanowicz sprzedana za 13,2 mln zł

Jedno z najsłynniejszych dzieł w dorobku Magdaleny Abakanowicz, monumentalna rzeźba „Tłum III”, stało się najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Polsce.

W czwartkowy wieczór na aukcji organizowanej przez Desa Unicum rzeźba osiągnęła rekordową wartość 13,2 mln zł (kwota po dodaniu opłaty aukcyjnej). Jak dotąd żadna pozycja z portfolio Abakanowicz nie osiągnęła tak wysokiej ceny zarówno w Polsce, jak i na świecie. To również pierwszy raz w historii, kiedy dzieło sztuki w Polsce sprzedano za ponad 10 mln zł.

„Tłum III” wraz z pozostałymi pracami Abakanowicz oraz „Kainem” Mirosława Bałki i „Torsem” Igora Mitoraja przyczyniły się do osiągnięcia ponad 20 mln zł całkowitego obrotu z aukcji. Była to tym samym najlepsza pod względem obrotu aukcja rzeźby w historii polskiego rynku sztuki.

Na aukcji sprzedano również inną, aluminiową rzeźbę tej samej autorki – „Ucello” z 2008 roku za 960 tys. Wysokie ceny osiągnęły dwie rzeźby z 1987 roku: „Kain” Mirosława Bałki (2,4 mln zł, co oznacza trzykrotne przekroczenie estymacji) oraz „Tors” Igora Mitoraja (672 tys. zł). 

„Tłum III” to 50 wydrążonych od środka figur z jutowego płótna przypominających ludzką sylwetkę do wysokości torsu. Każda postać mierzy 170  centymetrów wysokości i była indywidualnie kształtowana przez artystkę, co czyni każdy z elementów niepowtarzalnym. Po raz pierwszy praca zaprezentowana została na indywidualnej wystawie artystki w Marlborough Gallery w Nowym Jorku w 1989 roku, a następnie na ekspozycjach w Japonii, m.in. w Nagano i Hiroszimie. Dotychczas ostatnią najdroższą pracą artystki była instalacja „Caminando” składająca się z 20 figur. Została sprzedana w 2019 r. za ponad 8 mln zł również w Desa Unicum.Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz (1930 – 2017)

Studiowała w latach 1950-54 na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale rzeźby. Pierwsze prace, które przyniosły jej międzynarodową sławę to monumentalne, przestrzenne gobeliny o reliefowej fakturze Abakany. Rzeźby artystki wykonane są w wielu technikach i różnych materiałach: ceramika, drewno, brąz, plastik – zarówno figuratywne, jak i niefiguratywne. Wykonała i zrealizowała wiele projektów dla miejsc publicznych i muzeów. W latach 1965-90 wykładała w poznańskiej ASP. Jest autorką erudycyjnych esejów poświęconych sztuce, mitologii, religii. W roku 1965 otrzymała nagrodę Grand Prix na Biennale Sao Paulo. Przez krytykę światową zaliczana do ścisłej czołówki artystów XX wieku. 

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Od unikatu po serię

Od unikatu po serię

Warszawa | 12 grudnia 2022

Wyjątkowe lampy Michała Korchowca dostępne w kolekcji DESA Home Today

Coraz chętniej kupujemy dzieła sztuki i coraz więcej za nie płacimy

Miliony za sztukę

Warszawa | 5 listopada 2020

Coraz drożej kupujemy dzieła sztuki. Nawet w pandemii

Rekordowe wyniki aukcji designu. Piękne polskie tkaniny i ceramika osiągnęły zawrotne ceny

Wraca to, co piękne

Warszawa | 19 października 2020

Rekordowe wyniki aukcji designu. Tkaniny i ceramika osiągnęły zawrotne ceny