Zmarł Oscar Niemeyer

Rio de Janeiro | MAC


10 grudnia 2012 | Architektura | Ludzie | Miejsca |

Największy spośród żyjących architektów świata – Oscar Niemeyer – zmarł w środę w szpitalu w Rio de Janeiro. Za niewiele ponad tydzień świętowałby 105. urodziny. Niemal do końca życia był czynnym architektem – gdy przed rokiem w czasie urodzin zapytano go o najbliższe plany odpowiedział, że chciałby przebudować Copacabanę, nadmorską dzielnicę Rio de Janeiro.

Niemeyer był wiodącym przedstawicielem architektury modernistycznej. W ciągu kilkudziesięciu lat zawodowej pracy zrealizował ponad 600 projektów – zaczynał jeszcze w latach 30. zeszłego stulecia, gdy powstawały jego pierwsze, większe realizacje. Już w początkach kariery pozostawał pod silnym wpływem idei Le Corbusiera, z którym pracował m.in. nad projektem gmachów ministerstwa oświaty i zdrowia w Rio de Janeiro. To właśnie sprawiło, że Niemeyer przejął założenia „papieża modernizmu”, adaptując je do brazylijskiego kręgu kulturowego. Stworzył jednak własny, niepowtarzalny styl, nazywany także „brazylijskim modernizmem”, w którym dominowały krzywizny oraz stosowanie betonu. Na przełomie lat 40. i 50. zaangażował się w budowę siedziby głównej ONZ.

Do dziś najwięcej stworzonych przez niego obiektów znajduje się w jego ojczyźnie. Najsłynniejszą realizacją jest projekt budynków administracji rządowej w powstającej w latach 60. nowej stolicy kraju, Brasilii, nazywanej przez wielu „największą utopią architektoniczną XX wieku”. Do jego projektów w nowej stolicy powstawały zarówno budynki użyteczności publicznej (m.in. parlament, pałac Alvorada, pałac Itamarati, pałac Planalto, plac Trzech Władz, sąd najwyższy), jak i obiekty mieszkalne. Sam projekt urbanistyczny Brasilii stworzył jego mentor – Lucio Costa. Choć miasto do dziś budzi wiele kontrowersji, przed 25 laty zostały wpisane przez UNESCO na listę dziedzictwa ludzkości.

Inne znane na całym świecie Niemeyera to m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Niteroi, siedziba Francuskiej Partii Komunistycznej w Paryżu, siedziba wydawnictwa Mondadori w Mediolanie, hala koncertowa w São Paulo, gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Algierze, Muzeum Sztuki w Kurytybie czy katedra w Brasilii.

W 1988 roku został wyróżniony nagrodą Pritzkera, nazywanej Noblem dla architektów. Od kilkudziesięciu lat był uznawany za najbardziej wpływowego architekta na świecie.

Do końca pozostawał twórcą czynnym zawodowo. W ostatnich miesiącach myślał nie tylko o przebudowie Copacabany. Stworzył koncepcję przebudowy Sambodromu w Rio de Janeiro, która jest realizowana w związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w 2016 roku.

Architekt od ponad miesiąca przebywał w szpitalu, do którego trafił z powodu problemów z nerkami. Zmarł w środę.

Museum of Modern Art projektu Oscara Niemeyera. fot. Archiwum

Museo Oscar Niemeyer. fot. Archiwum

Katedra w Brasilia Oscara Niemeyera. fot. Archiwum

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Księżycowa kraina

Księżycowa kraina

Palm Springs | 3 grudnia 2022

Zaglądamy do domu Alberta Freya, specjalisty od pustynnego modernizmu

Konstruktor lepszego życia

Konstruktor lepszego życia

Warszawa | 27 listopada 2022

Jean Prouvé to legenda światowego designu. Kim był i skąd wzięła się Prouvémania

Betonowy klejnot

Betonowy klejnot

Arles | 13 listopada 2022

Odwiedzamy willę Benkemoun, awangardową ikonę z lat 70.

Oda do radości

Oda do radości

Marsylia | 4 listopada 2022

Kilimy studia Falbanka nawiązują do mniej znanej twórczości Le Corbusiera

Za szklaną ścianą

Za szklaną ścianą

New Canaan | 15 października 2022

Odwiedzamy słynny Glass House projektu Philipa Johnsona

W imię twórczej swobody

W imię twórczej swobody

Rio de Janeiro | 13 października 2022

Zaglądamy do Casa Das Canoas, ikonicznej rezydencji projektu Oscara Niemeyera