W poszukiwaniu harmonii. Drewniany dom w Karkonoszach

Czesi po raz kolejny udowadniają, że doskonale znają się na harmonijnym wpisywaniu architektury w krajobraz. Drewniany dom w Karkonoszach, który zaprojektował Zdeněk Fránek jest na to świetnym przykładem.

Do otaczającej przyrody nawiązuje murowana elewacja pokryta modrzewiowym drewnem, które położono również na dachu dodając surowej bryle akcent nowoczesności. Bliski kontakt z naturą, a zarazem wspaniałe doświetlenie wnętrza zapewniają ogromne przeszklenia. 

Ponad 300-metrowy drewniany dom stanął na stromym zboczu z dala od cywilizacji. Klasyczna forma i wielkość nawiązują do okolicznej, zabytkowej zabudowy, jednak skrywają luksusowe wnętrze. 

Magazyn Design Alive

NR 42 ZIMA 2022

ZAMAWIAM

NR 42 ZIMA 2022

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 9/2022 HOME

Na minimalistyczne wnętrze składa się połączenie drewna i bieli, szczególnie zimą pięknie łączące się z tym, co za oknem. Jest to również odpowiedź na potrzeby właściciela domu, bliskiego przyjaciela architekta, który pragnął przestrzeni prostej, uporządkowanej i sprzyjającej kontemplacji.

Nachylenie zbocza podyktowało układ funkcjonalny domu. Główne wejście znajduje się na wyższym piętrze tam, gdzie ulokowano przestrzeń dzienną – salon z kuchnią, gabinet oraz sypialnię z łazienką. Do domu można jednak wejść również z najniższego poziomu, od drugiej strony fasady. To właśnie tutaj znajdują się pozostałe trzy sypialnie z łazienkami, pralnia oraz pomieszczenie gospodarcze. Najwyższe piętro domu zajmuje biblioteka i pokój służący do wyciszenia i medytacji.

Ważny był również aspekt ekologiczny. Już teraz drewniany dom został wyposażony w pompę ciepła, a w przyszłości dołączy do niego dodatkowy budynek mieszczący szklarnię i magazyn na warzywa.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Biały dom

Biały dom

Poznań | 19 stycznia 2023

Każdy detal jest tu przemyślany a zbędne ozdobniki zastąpił czysty funkcjonalizm

Nowoczesna naturalność

Nowoczesna naturalność

Poznań | 29 listopada 2022

Aranżację 500-metrowego domu poświęcono nawiązaniom do pobliskiego lasu

Wyższy poziom ekologii

Wyższy poziom ekologii

Małe Kyšice | 25 listopada 2022

Innowacyjny dom w czeskim mieście Małe Kyšice eko-wzorem dla całego świata

Luksus życia rodzinnego

Luksus życia rodzinnego

Santa Monica | 23 listopada 2022

Dom w Santa Monica zbudowano wokół dziesięcioletniego drzewka oliwnego

W prostocie siła

W prostocie siła

Warszawa | 2 listopada 2022

Klasyczna forma i maksimum funkcjonalności. Odwiedzamy dom od MFRMGR Architekci