W poszukiwaniu harmonii. Drewniany dom w Karkonoszach

Czesi po raz kolejny udowadniają, że doskonale znają się na harmonijnym wpisywaniu architektury w krajobraz. Drewniany dom w Karkonoszach, który zaprojektował Zdeněk Fránek jest na to świetnym przykładem.

Do otaczającej przyrody nawiązuje murowana elewacja pokryta modrzewiowym drewnem, które położono również na dachu dodając surowej bryle akcent nowoczesności. Bliski kontakt z naturą, a zarazem wspaniałe doświetlenie wnętrza zapewniają ogromne przeszklenia. 

Ponad 300-metrowy drewniany dom stanął na stromym zboczu z dala od cywilizacji. Klasyczna forma i wielkość nawiązują do okolicznej, zabytkowej zabudowy, jednak skrywają luksusowe wnętrze. 

Na minimalistyczne wnętrze składa się połączenie drewna i bieli, szczególnie zimą pięknie łączące się z tym, co za oknem. Jest to również odpowiedź na potrzeby właściciela domu, bliskiego przyjaciela architekta, który pragnął przestrzeni prostej, uporządkowanej i sprzyjającej kontemplacji. Nachylenie zbocza podyktowało układ funkcjonalny domu. Główne wejście znajduje się na wyższym piętrze tam, gdzie ulokowano przestrzeń dzienną – salon z kuchnią, gabinet oraz sypialnię z łazienką. Do domu można jednak wejść również z najniższego poziomu, od drugiej strony fasady. To właśnie tutaj znajdują się pozostałe trzy sypialnie z łazienkami, pralnia oraz pomieszczenie gospodarcze. Najwyższe piętro domu zajmuje biblioteka i pokój służący do wyciszenia i medytacji.

Ważny był również aspekt ekologiczny. Już teraz drewniany dom został wyposażony w pompę ciepła, a w przyszłości dołączy do niego dodatkowy budynek mieszczący szklarnię i magazyn na warzywa.

Więcej na: www.franekarchitects.cz

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Powiązane artykuły:

Wiejska ostoja rodziny architekta

Kameralny azyl

Vaucluse | 7 kwietnia 2021

MA House został zaprojektowany jako zaciszna ostoja dla rodziców architekta