Na kwitnącą przyszłość

Raku Inoue to światowej sławy japoński, ale mieszkający w Kanadzie artysta, którego do współpracy zaprosiła nie mniej znana marka Glenfiddich. Postawiono przed nim zadanie nie byle jakie, którym było stworzenie projektu nowego Jelenia Glenfiddich z okazji święta Chińskiego Nowego Roku. Zobaczcie ten projekt i poznajcie inspiracje jego twórcy!

Nowe limitowane opakowanie z Jeleniem kryje 21-letnią whisky typu single malt, Glenfiddich Gran Reserva Rum Cask 21YO.

Raku Inoue wraz z marką zaprojektowali opakowanie inspirowane naturą i powrotem znaku Smoka, chińskiego zodiakalnego patrona 2024 roku. Ich wizją było połączenie ikonicznego Jelenia ze Smokiem. Symbolizuje on nową, lepszą przyszłość.

O tym jak wyglądał proces tworzenia grafiki na limitowane opakowanie mówi przedstawicielowi marki sam Raku Inoue.

Czy możesz mi opowiedzieć o swojej karierze artystycznej i co Cię najbardziej inspiruje?

Jest coś orzeźwiającego w dotykaniu bosej trawy i byciu w zgodzie z otoczeniem. Istnieje połączenie, które tworzy się pomiędzy żywiołami a jaźnią, które stwarza możliwości, aby wydarzyły się rzeczy wspaniałe. To energią, którą jako artysta wizualny staram się kierować w mojej pracy, by uchwycić czystą esencję piękna natury. Jeśli udaje mi się sprawiać, że moje dzieła stanowią rozwinięcie otoczenia, jest to dla mnie źródłem ogromnej przyjemności i satysfakcji.

Moim zdaniem proces inspirowania się czymś oznacza budowanie otwartości umysłu i świadomości tego, co dzieje się wokół nas. Wszystko może wówczas stać się źródłem kolejnej twórczej iskry.

Jedno, co mogę powiedzieć, to to, że kiedy czuję łączność z energią natury, mogę po prostu zamknąć oczy i zobaczyć, jakie pojawiają się możliwości. Co mnie najbardziej inspiruje? To pytanie, na które przestałem szukać odpowiedzi. Lubię wierzyć, że inspiracja sama znajdzie mnie i dlatego sam za nią podążam. Kiedy coś dzieje się bez przymusu, wydaje się bardziej naturalne.

Jak zinterpretowałeś brief Glenfiddicha dotyczący Księżycowego Nowego Roku?

Księżycowy Nowy Rok to czas uroczystości, podczas których ludzie gromadzą się, aby świętować dobrobyt i kwitnącą przyszłość. Ta czeka tuż za horyzontem. To czas, gdy nocne niebo rozświetlają błyski kolorowych fajerwerków i ciepłe światło bijące z papierowych latarni. Wiele latających stworzeń zmierza w stronę następnego rozdziału z podekscytowaniem i oczekiwaniem, podczas gdy mityczna bestia z dumą ogłasza nadejście nowej konstelacji.

Natura jest sercem Twojej grafiki w ramach tego projektu dla Glenfiddicha i wszystkich Twoich prac. Jak ważna jest dla Ciebie przyroda i co najbardziej w niej lubisz?

Istnieje relacja „dawania i brania” pomiędzy naturą a mną. Oferuje mi mnóstwo materiałów do pracy, a jednocześnie uczy mnie o efemeryczności i ulotności istnienia. Jeśli chodzi o mnie, lubię dbać o swój ogród i pielęgnować go, aby mógł w pełni rozkwitnąć, jednocześnie czerpiąc to, co niezbędne do dalszego tworzenia. To więź, która przynosi korzyści obu stronom. Jest coś niezwykle satysfakcjonującego w docenianiu małych rzeczy w życiu. Zawsze powtarzam sobie, że szczęście nigdy nie jest daleko, kiedy można cieszyć się szumem deszczu, zapachem kwiatów, ciepłem słońca na skórze. Nie trzeba wiele, aby poczuć wiele, gdy istnieje właśnie to połączenie z naturą.

Jak wykorzystałeś swój charakterystyczny styl, aby ożywić Jelenia Glenfiddich?

Naszym celem było uchwycenie charakterystycznych cech Jelenia Glenfiddich przy jednoczesnym nadaniu mu nowej szaty kolorowej roślinności. Co najważniejsze, projekt ten był wynikiem naszej ścisłej współpracy pomiędzy mną a marką Glenfiddich. W ten sposób przedstawiliśmy ich Jelenia będącego w jedności z naturą.

Rok 2024 to rok Drewnianego Smoka. Jak uwzględniłeś to wydarzenie w swoim projekcie?

Wyobraziliśmy sobie wizualną reprezentację ożywiającej się natury wcielonej w postać kultowego Jelenia Glenfiddicha. Długi ogon Smoka falujący na wietrze prowadzi nas w stronę świetlanej przyszłości. Jednocześnie ciało Jelenia symbolizuje stworzenie o znaczeniu historycznym.

Raku Inoue

Urodził się w 1983 r. w Tokio, choć dziś tworzy głównie w Montrealu. To mistrz sztuki rysunku, rękodzieła i fotografii. Zrozumienie kompozycji obrazu przyczyniło się do rozwinięcia się jego zamiłowania do pracy z organicznymi materiałami – kwiatami, liśćmi i różnorodnymi gatunkami roślin. Raku i tym razem użył swojego charakterystycznego, artystycznego stylu, aby ożywić limitowaną edycję Glenfiddicha. Artysta wykorzystał w swoim dziele naturalne elementy: ziemię, drewno i motywy floralne uosabiające wzrost i rozkwit nowego życia. W ramach hołdu dla mistycznej postaci chińskiego Smoka, symbol marki Glenfiddich – Jeleń został stworzony z liści i kwiatów w rozkwicie, które oznaczają nadchodzącą świetlaną przyszłość. Chiński Nowy Rok już niebawem – 10 lutego.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Księżniczka kropek

Księżniczka kropek

Tokio | 27 sierpnia 2023

Yayoi Kusama od 70 lat tworzy psychodeliczne, artystyczne światy

Dom odporny na wstrząsy

Dom odporny na wstrząsy

Ichinomiya | 12 stycznia 2022

Japońscy architekci w projekcie domu, który przetrwa nawet trzęsienie ziemi